Успішна і якісна місцева преса є пріоритетом Національної спілки журналістів України

Успішна і якісна місцева преса є пріоритетом Національної спілки журналістів України

15:29,
22 Жовтня 2015
11112

Успішна і якісна місцева преса є пріоритетом Національної спілки журналістів України

15:29,
22 Жовтня 2015
11112
Успішна і якісна місцева преса є пріоритетом Національної спілки журналістів України
Успішна і якісна місцева преса є пріоритетом Національної спілки журналістів України
Чутки про смерть «районної» преси – значно перебільшені!

Жовтень виявився багатим на надії та сподівання для більшості колективів комунальних газет, адже Верховна Рада України знову поманила надією на позбавлення «інформаційного кріпосництва»: вже традиційно мляво, кволо та неквапливо ставила у порядок денний законопроект № 1123 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації», але гарячого бажання народні обранці вже вкотре не виявили….

Деякі громадські організації, самопроголошені «медіа-експерти» один з поперед одного так завзято піарилися на цій темі й лякали народ та його обранців страшилками про «сотнімільйонні дотації на комунальну пресу» та її мізерні тиражі, що готові були з брудною водою вилити й дитинча – плутаючи реформування зі процесом знищенням місцевої преси.

Але, як то кажуть: «Чутки про смерть «районної» преси – значно перебільшені!»

По-перше, з 1613 газет, які офіційно друкуються на теренах України – 555 комунальних видань, документально підтверджений тираж яких складає більше 2 млн. примірників.

По-друге, за результатами передплати на ІІ півріччя 2015 року саме місцева преса досягла зростання – 104% у порівнянні з 1 січнем 2015 року, тоді як загальнодержавні видання «впали» – 91%. Більш того, середній тираж комунальних видань по країні майже вдвічі перевищує показники «приватних» (3600/1500).

По-третє, за минулий рік на дотацію комунальним газетам було виділено 73 млн. гривень, що становить 20% від суми валового доходу. Причому, з цих семи десятків мільйонів понад 40% «з’їли» всього близько 40 найбільш дотаційних  видань; 23% - не користуються дотацією взагалі, а 33% - можуть «обходитись» без дотацій в принципі.

Національна спілка журналістів України в рамках проекту «Підтримка реформування комунальних друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження», який впроваджується за фінансування Європейського Союзу та Ради Європи в рамках спільної програми «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні», продовжує проведення регіональних семінарів-тренінгів з підготовки до реформування комунальних друкованих засобів масової інформації в Україні «Розвиток незалежних місцевих друкованих видань в  Україні: як створити професійну газету в сучасних умовах».

24 вересня редактори з Київської області, 25 вересня редактори з Волинської і Рівенської областей, 9 жовтня 2015 року редактори з Харківської та Сумської областей спільно з тренерами проекту - секретарями НСЖУ Олександром Бухтатим, Тетяною Котюжинською, Валерієм Горобцем та Костянтином Григоренком аналізували ситуацію щодо реального стану місцевої преси в Україні, навчалися та ділилися успішним досвідом як зробити рентабельним місцевий видавничий бізнес та протистояти адміністративному тиску місцевої влади.

Варто зазначити, що ці семінари є логічним продовженням циклу міжнародних семінарів-тренінгів з підготовки до реформування комунальних друкованих засобів масової інформації в Україні, започаткованих на початку 2015 року Офісом Ради Європи в Україні, Представництвом Європейського Союзу та Національною спілкою журналістів України.

Але якщо до участі в міжнародних семінарах запрошувались лише потенційні учасники пілотного проекту реформування (3-4 редакції комунальних газет з кожної області), то у новому проекті беруть участь всі бажаючі.

Приємно відзначити, що кількість таких бажаючих зростає.

Загалом, як показують економічні розрахунки, понад 70% комунальних газет завершили минулий рік з прибутком. Зважаючи на те, що загалом у 2014 році досліджено діяльність 555 редакцій – 157 або 33% завершили б минулий рік з прибутком навіть за умови відсутності бюджетної підтримки.

Олександр Бухтатий: «Економічний аналіз діяльності комунальних видань свідчить про відсутність єдиної політики виділення дотацій. Наприклад, як пояснити той факт що у Харківській області на бюджетну підтримку було виділено понад 2,4 млн. гривень, а у сусідній Сумській області – лише 300 тис.гривень? У Львівській області дотації становлять понад 45% від розміру валового доходу комунальних видань, а у Житомирській – близько 3%».

Характерно, але незважаючи на очевидну різницю у політиці щодо комунальних видань з боку їх співзасновників існує низка закономірностей, які хвилюють редакторів як зі східних, так і західних регіонів.

Яка місія місцевої преси? Як встановити «оптимальну» передплатну ціну? Як збільшити доходи від реклами? Як «достукатися» до серця кожного читача? Ці питання, які мають очевидну спорідненість та надзвичайну важливість для кожного редактора і колективу, які бажають не виживати, а жити, які мріють створити сучасну професійну газету в своєму районі.

Тренер проекту, редактор Новотроїцької районної газети «Трудова слава» (тираж якої у депресивному сільськогосподарському районі Херсонської області перевищує 5,5 тис. примірників) Валерій Горобець є прибічником реформи преси: «Фактично, більш ніж п’ятнадцять років ми говорили про реформу, але насправді ще донедавна ми (та й жоден центральний державний орган й досі) не мали уявлення (у кількісних та якісних показниках) про що йде мова взагалі! Парадоксально, але навіть таке «страшне» питання для українських громадян як адміністративна реформа, саме для місцевої преси несе свої переваги! – переконаний він – Ми працюємо на своїй території!   Кордони наших районів можуть змінитися, а кордони територій де діє наша газета – не тільки залишаться, а й можуть розширитися. Все залежить від якості видання! Від актуальності матеріалів, їх гостроти та актуальності! Ви володієте унікальним інформаційним ресурсом, який є недосяжним не тільки для центральних, а й для обласних видань. Ви володієте капілярною місцевою інформацією, яка є тільки у вас та надзвичайно потрібна і цікава вашим землякам».

Насправді, аналіз фінансово-економічних показників вказує на існування певних закономірностей, знання яких може полегшити роботу редактора. Наприклад, ми розвінчуємо міф про те, що підвищення передплатної ціни призводить до зменшення передплатних тиражів. Критерієм якості місцевої газети є не її вартість, а її інформаційність – якість матеріалів, їх потрібність для читачів! Навпаки, ми встановлюємо наступну закономірність: невиправдано низька передплатна ціна (як може місячний комплект газети коштувати менше буханця соціального хліба?) не тільки ображає творчий колектив, а й, штовхаючи редакцію у дотаційну залежність до місцевої влади, заганяє його у лещата інформаційного кріпосництва.

Аналіз показує, що у 2014 році середня вартість передплати річного комплекту комунального видання складала 94,8 гривень.

Водночас 286 видань (52%), не зважаючи на «однотипність» (формат, кількість шпальт, кількість виходів у світ) та подібні умови діяльності (кількість потенційної аудиторії, вартість поліграфічних послуг, податкове навантаження тощо) встановили передплатну ціну нижче від середнього рівня по країні! Загалом «середня від нижче середнього ціна річного комплекту» у таких редакціях складала 75,2 гривень. З них – 63 збиткових редакцій, які за минулий рік отримали з місцевих бюджетів понад 8 221 тис. гривень.

Розрахунки доводять, що за умови «вирівняння» ціни до рівня 94,8 гривень на рік ці редакції додатково отримали б сукупний дохід у розмірі понад 7 892 тис. гривень!

Тобто, встановлення «середніх» цін могло ще рік тому позбавити понад половину видань від багатолітньої бюджетної «наркозалежності» від місцевої влади! Можливо такий дріб’язок, цей очевидний нюанс і є перший крок до свободи?

Тетяна Котюжинська: «Законопроект “Про реформування державних та комунальних друкованих засобів масової інформації” покликаний не знищити місцеву пресу, а реформувати її: заборонити органам влади і самоврядування бути засновниками/співзасновниками газет, перетворити комунальні підприємства-редакції у суб'єкти господарювання, засновниками яких будуть журналісти цих видань, встановлює обов'язок видавати місцеву газету, якщо хочеш отримувати пільгу по оренді приміщення редакції газети. Забезпечення виходу локальних газет - є головною метою законопроекту і наших вимог до нього. Так, НСЖУ ставить таку мету, щоб в Україні виходили локальні, тобто місцеві газети, щоб вони НЕ були об'єднані в один-два великі холдинги, особливо з закордонними власниками - така проблема є, наприклад, в Польщі, в якій видавцями абсолютної більшості локальних газет є німецькі великі холдинги, у нас холдинги будуть тільки російські, бо жоден західний працювати як бізнес у нас не може фінансово».

Проектом «Підтримка реформування комунальних друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження», який впроваджується Національною спілкою журналістів України за фінансування Європейського Союзу та Ради Європи в рамках спільної програми «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні»також передбачено проведення семінарів-тренінгів у Львові, Хмельницькому, Черкасах, Дніпропетровську, Слов'янську та Всеукраїнської конференції редакторів комунальних ЗМІ, яка затвердить «Дорожню карту» реформування преси». Крім того, передбачено надання правової, методичної, інформаційної та консультативної допомоги з боку експертів проекту через «гарячу лінію» НСЖУ, розробка проектів підзаконних актів щодо реформування, проведення трьох онлайн-курсів: «Правові основи діяльності місцевих ЗМІ», «Планування роботи редакції та ефективні механізми управління ЗМІ», «Ефективні механізми захисту ЗМІ та журналістів» та видання методичної збірки «Абетка редактора».

Костянтин Григоренко: «Ми бачимо, як після тренінгів змінюються газети. Редактори і журналісти готові бути флагманами своїх громад, готові змінювати свої видання. Прикладів успішних районних газет багато. Один з них – Пологівські вісті (Запорізька область). Засновник газети – районна рада, видавець – редакція, редактор Ірина Лісова. Наклад – 4500 примірників. Майже мільйон валового доходу, половину якого складають надходження від передплати, майже 40% – від реклами. Газета докорінно змінилася за два роки, завдяки навчанню, впровадженню найкращого досвіду і наполеглевості редактора».

Національна спілка журналістів України вважає одним зі своїх пріоритетів проведення навчань, обмінів, стажувань в успішних редакціях для журналістів і редакторів місцевих видань.

Сергій Томіленко: «Резолюція ІІІ Польсько-Українського Форуму журналістів передбачає сприяння Асоціації польських журналістів та НСЖУ проведенню програм обмінів журналістів і редакторів між місцевими виданнями Польщі і України. Ми вдячні нашим європейським партнерам з Ради Європи і Європейського Союзу за надану підтримку проекту "Підтримка реформування комунальних друкованих засобів масової інформації місцевої сфери розповсюдження" і сподіваємось на подальші спільні ініціативи».

***

Спільна програма Європейського Союзу та Ради Європи «Зміцнення інформаційного суспільства в Україні» має на меті зміцнення захисту прав людини та основоположних свобод шляхом забезпечення більшої свободи, різноманітності та плюралізму в ЗМІ; відкритого, всебічного, сталого та орієнтованого на громадян підходу до Інтернету на засадах прав людини та ефективної системи захисту громадян з огляду на право на приватне життя і право на контроль над власними персональними даними. Детальніша інформація про проект.

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото надані НСЖУ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду