У мережу виклали всі випуски довоєнного журналу «Пласту»

У мережу виклали всі випуски довоєнного журналу «Пласту»

15:43,
17 Березня 2015
3707

У мережу виклали всі випуски довоєнного журналу «Пласту»

15:43,
17 Березня 2015
3707
У мережу виклали всі випуски довоєнного журналу «Пласту»
У мережу виклали всі випуски довоєнного журналу «Пласту»
Автори:
Центр досліджень визвольного руху зробив доступними у мережі всі 60 випусків журналу «Вогні» 1931-1939 років, який видавала заборонена тоді організація української молоді «Пласт».

Вони опубліковані в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua, повідомляє сайт Центру досліджень визвольного руху.

Молодіжний часопис, який у 1930-ті роки видавав «Пласт», був заборонений польською владою. Вона побоювалася відновлення активної боротьби за незалежність України. Спортивні товариства на зразок «Пласту» могли стати основою для майбутніх українських збройних сил.

Пластівський журнал «Вогні» мав на меті підтримку таємних пластових гуртків та самовиховання української молоді. Під назвою видання зазначалося, що це «ідеологічний журнал нового покоління». Сам «Пласт» був осередком виховання молоді у дусі підготовки до майбутньої боротьби та збереження національної ідентичності.

Як зазначають у Центрі дослідження визвольного руху, певний час часопис був єдиним  журнал української молоді у світі. Саме в ньому вперше надрукував свої твори український поет Богдан-Ігор Антонич.

За словами упорядника колекції, пластуна Юрія Юзича, видання публікувало інтелектуальні та історичні статті, поезію та оповідання, дискусійні статті щодо практики і методів організації виховання молоді. Редакторами часопису були Євген-Юлій Пеленський, Василь Кархут, Осип Рудакевич, Роман Олесницький та Богдан Кивелюк.

«Редактори періодично дискутували щодо цілей та методів виховання української молоді як з націоналістичним середовищем ОУН, так і з церковними молодіжними організаціями, які підтримувались Українською греко-католицької церкви. Цікаво, що всі три середовища розвивали вчорашні вихованці Пласту, яких часто поєднували міцні родинні чи дружні зв’язки», — каже  Юзич.

Читали журнал члени  таємних пластових гуртків та інша українська молодь.

Скановані  копії журналу доступні тут.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду