Футболіст Віда та «Слава Україні»: як британські ЗМІ підіграли російській пропаганді
Футболіст Віда та «Слава Україні»: як британські ЗМІ підіграли російській пропаганді
Що сталося?
У суботу (7 липня) у матчі Чемпіонату світу з футболу Хорватія обіграла Росію. Збірна РФ більше не братиме участі у чемпіонаті.
Один з вирішальних голів забив хорватський футболіст Домагой Віда (Domogaj Vida). Після гри він з колишнім футболістом і тренером-селекціонером київського «Динамо» Огнєном Вукоєвичем (Ognjen Vukojevic) записали коротке відео.
«Слава Україні!» — вигукує Домагой Віда. «Це перемога за «Динамо» і за Україну. Хорватія вперед», —закінчує Огнєн Вукоєвич.
Згодом Віда заявив: «Це, безумовно, не було політичним посланням, а простою подякою за всю підтримку з боку України, де Вукоєвич і я провели кілька років. Ми не хотіли нікого образити. Протягом своєї кар'єри я мав товаришів по команді з багатьох країн, я поважаю їх усіх. У мене є багато друзів як в Україні, так і в Росії — я пишаюсь ними усіма».
Однак після публікації відеоролика, як пише «Громадське», Федерація футболу Хорватії прийняла рішення скасувати акредитацію Вукоєвича як члена збірної команди на чемпіонаті світу ФІФА і звільнила його від обов'язків в якості спостерігача для збірної.
Футболіст Віда отримав попередження від Міжнародної федерації футболу.
З 2013 року він грав у «Динамо», але на початку 2017-го став гравцем турецького Бешикташа. Вукоєвич був у складі «Динамо Київ» з 2008 року до травня 2017 року.
The Independent та «Майдан-переворот»
Після публікації хорватами відео, два британських ЗМІ впіймали на тому, що вони підіграють російській пропаганді.
Видання The Independent написало, що Домагой Віда вигукнув фразу, «яку продовжують вживати анти-російські українські націоналісти після Майдан-перевороту в 2014 році».
Зараз цей абзац видання змінило, але він залишився на скриншотах. Зокрема, знімок екрану опублікував прес-секретар Посольства Великої Британії в Україні Олексій Курка.
«Коли ви шукаєте «фашизм» або подібні речі у цій фразі [Слава Україні], будьте обережні, бо те, що ви можете знайти, це не що інше як психічна інфекція від Russia Today. Це правда, що люди скандували «Слава Україні», борячись за незалежність України від усіх можливих режимів. Але хіба з цим щось не так? Ні, адже любити свою Батьківщину – це нормально, як і прославляти її і боротися за її свободу. Ви також можете виголошувати патріотичні гасла своїх країн, і це не робить конкретно вас «антиросійським націоналістом», — написав він у Facebook.
Також скриншот опублікував блогер Микола Воскало.
Залишився абзац і в кеші Google.
Скриншот
Утім зараз The Independent називає вже цей вислів «популістською фразою, яка продовжує використовуватись багатьма українцями після подій 2014 року, коли проросійський уряд в Києві був скинутий, Росія приєднала Крим, а на сході України виник конфлікт».
Далі видання додає: «Відео викликало негативну реакцію в Росії, яка продовжує заявляти про незалежність російськомовної меншини в Україні. У 2014 році Крим був анексований Росією від України. Хоча ряд країн прийшли до визнання Криму частиною Російської Федерації, Україна продовжує претендувати на регіон як на невід'ємну частину своєї території».
Невідомо, які саме країни, що визнали Крим російським, The Independent має на увазі. Можливо, диктаторські режими Сирії та КНДР.
Важливо. Потрібно розуміти, що у 2010 році The Independent купив російський олігарх Олександр Лєбєдєв за символічну суму в 1 фунт (газета була збитковою). Після цього з посту головного редактора пішов Роджер Елтон (Roger Alton). Зараз, як пише BBC, 41 % акцій видання належать сину Олександра Євгену Лєбєдєву, 26 % — інвестору з Саудівської Аравії Султану Мухаммаду Абульядайелю (Sultan Muhammad Abuljadayel). Єген також є мажоритарним власником ще одного ЗМІ у Великобританії — London Evening Standard.
The Sun та «спів націоналістів»
Вигук «Слава Україні» не сподобався також британському таблоїду The Sun. Він вирішив охрестити це «співом української армії та націоналістів, які протистоять російським територіальним претензіям до країни».
Медіа зазначає, що Віда назвав свій вислів жартом: «Я не розумію, чому російські фани не збагнули цього. Я люблю росіян. Це був лише жарт». Про те, звідки взяті ці слова, не написано. У офіційній відповіді футболіста цих фраз немає.
Важливо. Як пише російське видання «Газеты.Ru», про «жарт» футболіст сказав у розмові з їхнім кореспондентом. Таблоїд The Sun входить до холдингу News UK, ключовими особами якого є американський медіамагнат Руперт Мердок та його син Джеймс Мердок.
Українське посольство звернулось до видань у Twitter
Через соціальну мережу Посольство України у Великобританії звернулось до видань, нагадавши їм, що «Слава в Україні» є патріотичною фразою. Вона схожа на ті, що використовуються у інших європейських країнах.
We would like to remind @TheSun & @Independent that "Slava Ukraini" means "glory to Ukraine"- a patriotic expression like "viva la France","long live the Queen","Let Poland be Poland". Will you call those who chant these phrases nationalists&boo them? pic.twitter.com/VtmLNkMcv0
— Ukraine's Emb. to UK (@UkrEmbLondon) 9 липня 2018 р.
«Ми хотіли б нагадати The Sun та The Independent, що «Слава Україні» — це патріотичний вислів, подібний до «Нехай живе Франція» (Viva la France), «Довгого життя королеві», «Щоб Польща була Польщею» (Let Poland be Poland). Чи будете ви називати тих, хто наспівує ці фрази, націоналістами?» — пише посольство.