Чому сім'я екс-прем'єра Пакистану ненавидить шрифт Calibri

Чому сім'я екс-прем'єра Пакистану ненавидить шрифт Calibri

11:01,
21 Серпня 2017
4797

Чому сім'я екс-прем'єра Пакистану ненавидить шрифт Calibri

11:01,
21 Серпня 2017
4797
Чому сім'я екс-прем'єра Пакистану ненавидить шрифт Calibri
Чому сім'я екс-прем'єра Пакистану ненавидить шрифт Calibri
Прем'єр-міністр Пакистану Мухаммед Наваз Шариф (Muhammad Nawaz Sharif) постав перед Верховним судом Пакистану через викриття прихованих статків його сім’ї в розслідуванні Panama Papers. Довести його вину вдалося завдяки шрифту Calibri.

Масовий витік документів юридичної компанії Mossack Fonseca розкрив офшорні статки дванадцяти нинішніх і колишніх світових лідерів, серед них — і прем'єр-міністра Пакистану. Документи вказують на те, що через компанії, створені Mossack Fonseca, на дітей пана Шарифа зареєстрована елітна нерухомість у Лондоні. За даними журналу The Economist, нерухомість у Великобританії входить у трійку світових лідерів за ціною та інвестиційною привабливістю.

Скриншот інтерактивної інфографіки The Economist глобального індексу цін на нерухомість.

Щоби краще розуміти контекст скандалу довкола прем’єра, придивіться до самої країни. Пакистан — країна на півдні Азії. За переписом 2016 року, населення — 193,2 мільйона осіб, це шоста за кількістю населення країна у світі. Рівень ВВП на душу населення — $5,249 3. Це більше, ніж у сусіднього Афганістану, але менше, ніж в інших сусідів — Китаю та Індії. Стосунки з сусідніми країнами в Пакистану непрості: згідно зі звітом Інституту миру США, періодичні силові конфлікти з Індією та Афганістаном залишаються однією з найбільших проблем для мешканців країни. Через них за останні десять років майже 1,5 мільйона пакистанців втратили свої домівки. Окрім того, можна згадати ще й атаки ISIS, консервативний патріархальний устрій, тіньову економіку, яку оцінюють у 36 %… Життя в країні непросте. Тож не дивно, що звістка про причетність прем'єр-міністра Шарифа до ласих шматочків, які розкрили Panama Papers, викликала масові протести в Пакистані.

Протестувальники спалюють постери на акції протесту проти Наваза Шарифа. Джерело: Newsweek. Arif Ali/AFP/Getty

Пан Шариф зрештою був змушений піти у відставку. Прем'єра звинувачують у приховуванні статків, ухиленні від сплати податків та купівлі нерухомості в Лондоні за кошти, отримані корупційним шляхом. Він та його сім'я всі звинувачення відкидають.

Квартири з видом на Гайд-парк

У Наваза Шарифа четверо дітей: доньки Маріам та Асма Наваз Шариф, сини Хассан та Хуссейн Наваз Шариф. Точно відомий вік лише Маріам — 43 роки. За даними пакистанського сайту Baaghi TV, Хуссейну було лише 13 років на момент заснування двох офшорних компаній, із якими він пов’язаний. У 17 років він став мільйонером.

Шарифи є однією з найбагатших сімей у Південній Азії. Їхні статки почали зростати після вдалих інвестицій у бізнес, пов’язаний із цукром та залізом, у 1980-х роках. Після публікації розслідування ICIJ (International Consortium of Investigative Journalists) виявилося, що через офшорні компанії сім’я володіла шістьма об’єктами нерухомості в Лондоні з видом на Гайд-парк. Скільки коштує квартира в цьому районі? Сайт із продажу нерухомості Ringtomove пропонує купити скромне помешкання з однією спальнею та видом на парк за один мільйон фунтів стерлінгів. Топові пропозиції коштують більше — 15–20 мільйонів. 

За даними розслідування, сім'я Шариф заклала під заставу чотири лондонські квартири в банку Deutsche Bank, щоб отримати позику в сім мільйонів фунтів стерлінгів та ще частину фінансування в банку Шотландії (його сума не розкривається), й купити ще дві квартири. В сумі родина позичила до 13,8 мільйона доларів.

Як показало розслідування ICIJ, до офшорних компаній причетними виявилися троє дітей прем’єра: Маріам, Хассан та Хуссейн. Маріам була власницею компаній Nielsen Enterprises Limited та Nescoll Limited, заснованих у 1994 та 1993 роках на Британських Віргінських островах. Примітно, що перший термін Наваза Шарифа на посаді прем'єр-міністра закінчився в 1993 році. Загалом він був прем'єром тричі в різні періоди.

Компанії володіли «майном у Великій Британії для використання членами сім'ї власників компаній та самими власниками компаній». Інакше кажучи, через ці компанії Шарифи могли жити у своїх лондонських квартирах. Хуссейн та Маріам у червні 2007 року підписали документ, що був частиною серії транзакцій, у рамках яких Deutsche Bank Geneva видав кредити Nescoll, Nielsen та ще одній компанії. Лондонська нерухомість, яка вже належала компаніям, виступила заставою в цих угодах. Отриману позику, як уже згадувалося, керівники компаній витратили на покупку ще двох квартир у Лондоні.

У липні 2014 року дві компанії сім’ї Шариф були передані іншому агенту — для ведення діяльності в офшорних зонах компанії укладають агентські угоди, після чого агент може діяти в інтересах своїх клієнтів, які при цьому можуть перебувати в інших країнах. У Mossack Fonseca знали, що Маріам Сафдар (вона ж Маріам Наваз Шариф) є донькою прем’єр-міністра Пакистану і є «політичною фігурою» (Politically Exposed Person status, PEP), та зобов'язалися двічі на рік проводити перевірку її активності, починаючи з липня 2012 року.

Хассан Наваз Шариф був єдиним директором компанії Hangon Property Holdings Limited, зареєстрованої на Британських Віргінських островах у лютому 2007 року. Ліберійська фірма Cascon Holdings Establishment Limited виступала акціонером Hangon. Пізніше того ж року Cascon передав частку власності в Hangon Property Holdings Limited Хассану Навазу Шаріфу приблизно на 11,2 млн доларів. Mossack Fonseca вирішила припинити роботу з компанією Hangon, пояснивши це тим, що Хассан є «політичною фігурою». За деякими даними, власниками Cascon були сам Хассан та його сестра Маріам.

У 2012 році Агентство фінансових розслідувань (Financial Investigation Agency) почало цікавитися діяльністю компаній. Вони звернулися по інформацію до Minerva Trust, який призначив агентом компаній Mossack Fonseca. Зрештою, Minerva Trust був змушений розкрити дані про нерухомість, майнові права на яку належали офшорним компаніям, та повідомив, що єдиною власницею-бенефіціаром Nielsen та Nescoll є Маріам Наваз-Сафдар.

Суд і відставка

Ім’я Наваза Шарифа жодного разу не згадується в документах Panama Papers. Діти колишнього прем'єра кажуть, що вони отримали гроші на дорогі покупки від продажу сімейного бізнесу в Саудівській Аравії. Маріам Наваз-Сафдар написала у своєму Twitter про те, що вона не володіє «жодною компанією / нерухомістю за кордоном» і лише виступає довіреною особою в компанії свого брата. Однак із документів Panama Papers та свідчень Minerva Trust ми знаємо, що це не так.

Утім, це не врятувало Наваза Шарифа від суду. 15 квітня уряд Пакистану оголосив про початок розслідування щодо всіх пакистанців, імена яких опинилися в Panama Papers. Для цього було створено команду з представників поліції, військових та фінансових відомств Пакистану (JIT).

28 липня 2017 року суд постановив відправити у відставку з посади прем'єр-міністра Наваза Шарифа. Окрім даних, які розкрило розслідування Panama Papers, урядова слідча комісія виявила, що Шариф працював на державній посаді в Пакистані, при цьому продовжуючи роботу в дубайській компанії Capital FZE. Суд також наказав Національному бюро підзвітності (National Accountability Bureau) подати скаргу на Шарифа та його сім’ю через звинувачення в корупції. Спільна слідча група випустила 254-сторінковий звіт за результатами проведеного розслідування. У ньому, зокрема, йдеться про те, що у фінансовій звітності щодо сімейних активів Шарифів є «значні пробіли».

Як невдало обраний шрифт може зруйнувати все алібі

Маріам Наваз вирішила допомогти батькові (ну й собі заодно) та подала на розгляд слідства документи, які стверджували, що прем'єр-міністр майже не контролював сімейних активів і що сама Маріам виступала лише довіреною особою в офшорних компаніях, а не єдиним бенефіціаром.

Донька прем'єра подала розслідувачам папери, які вона назвала «оригіналами документів на нерухомість». Насправді ж вони виявилися дуже якісними фотокопіями. Окрім того, експерти помітили, що в паперах, датованих 2006 роком, використовують популярний шрифт Calibri. Цей шрифт опинився в публічному доступі лише після 2007 року.

Скандальну спробу обманути слідство швидко охрестили «#Fontgate» (тут відсилка то Вотергейтського скандалу в США у 1972—1974 роках. Тоді у відставку був змушений піти президент Річард Ніксон).

Окрім новин про нещодавній конфуз у слідстві, почали поширюватися й жарти і меми на цю тему. З’явилася навіть пропозиція назвати Calibri офіційним національним шрифтом Пакистану.

«Почала використовувати Calibri до того, як це стало круто». Джерело: Twitter

Родина: Що сталося?
Маріам: Шрифт Calibri
Джерело: Twitter

Хто переможе — політик із 35-річним досвідом чи шрифт? Джерело: Twitter

Один із особливо прискіпливих користувачів навіть звернувся до компанії Microsoft, щоби та підтвердила дату офіційного випуску Calibri в комерційне користування. Microsoft підтвердила, що шрифт був зроблений іще в 2004 році, однак увійшов до пакету Microsoft Office лише у 2007-му.

Голландський дизайнер Лукас Де Грут (Lucas De Groot), який розробив шрифт, прокоментував, що «навряд чи» Калібрі використовувався в будь-яких офіційних документах у 2006 році. «На мою думку, документ, про який ідеться, був підготовлений значно пізніше», — сказав він, пояснивши, що на той момент шрифт був у тестовій версії і щоб отримати його, довелося б «докласти серйозних зусиль».

Сайту Wikipedia довелося тимчасово заблокувати редагування сторінки, присвяченої шрифту Calibri, оскільки пакистанці почали масово редагувати й переписувати її.

Нині на посаду прем’єр-міністра призначили Шахіда Хакана Аббасі (Shahid Khaqan Abbasi), висуванця партії PML-N, до якої входив і сам Наваз Шариф. Також було оголошено, що дружина Шарифа, Калсум Наваз (Kalsoom Nawaz), буде боротися за місце в парламенті. Сам Наваз Шариф вирушив у подорож країною від Ісламабада до Лахора на броньованому автомобілі. Екс-прем’єр вирішив поспілкуватися з людьми в Лахорі, закликаючи їх до «змін та революції». Відомо, що він подав апеляцію проти рішення Верховного Суду.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Twitter / @safigraphy
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду