Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Time назвав топ-10 міжнародних новин 2013 року
10. Супертайфун Хайян
Тайфун Хайян (Haiyan), який пронісся філліпінським архіпелагом, став найбільш руйнівним з часів 1991 року. Швидкість вітру перевищувала 170 миль на годину.
Незважаючи на попереджувальні заходи, зокрема евакуацію майже 800 тис. людей, загинуло понад 5 тисяч осіб. Ураган сіяв безлад у центральній частині Філіппін і зрівняв із землею більшу частину прибережного міста Таклобан. Майже 2 млн. філіппінців залишилися без даху над головою.
Міжнародна спільнота спрямовувала до Філіппін кошти та припасів. Китайців покритикували за незначну допомогу постраждалій країні – розміром у 100 тисяч доларів, що становить сімнадцяту частину новозеландської підтримки. Це пояснюється тим, що в Китаю з Філіппінами недружні відносини через суперечки за морські території, Тимчасом США скористалися можливістю посилити свій вплив на території Азії. Впродовж кількох днів після події американці відправили авіаносець на допомогу рятувальникам, а також пообіцяли допомогу 37 мільйонів доларів.
9. Епідемія зґвалтувань в Індії
Масові виступи проти шокуючих групових зґвалтувань дівчини наприкінці 2012 року в Делі продовжилися у 2013-му. Учасники масових протестів вимагали більшого захисту для жінок та швидкого правосуддя. Суд над шістьма підозрюваними, чотирьох з яких було визнано винними та засуджено до смертної кари, тривав упродовж вересня.
Наступні інциденти, серед них зґвалтування 23-річної дівчини у місті Мумбаї, привернули широку увагу до цієї проблеми на національному рівні та за кордоном. У світі знову заговорили права жінок у країнах, що розвиваються. Там понад 2 мільйони дівчат народжують дітей у віці до 14 років.
8. Морські конфлікти Китаю
Перетворення Китаю на супердержаву є одним із найбільших викликів сучасного світу. Йдеться про спроможність цієї країни ладнати зі своїми сусідами. Найразючіше випробування у водах, що оточують Китай, Пекін не пройшов успішно. У Південно-Китайському морі та на Схід від країни спори щодо морських територій часто переносилися на незаселені коси з рифів і скель. У 2013 році це загрожувало. регіональною кризою.
У січні Філіппіни заявили, що подадуть позов до арбітражного суду ООН проти намагань Пекіна заволодіти переважною частиною акваторії Південно-Китайського моря як безпосередньою сферою свого впливу. Ряд держав, передусім сусідні В'єтнам і Філіппіни, оспорюють це намагання.
Відносини між Японією та Китаєм, можливо, навіть напруженіші. Вони сперечаються за низку островів у Східно-Китайському морі, якими управляє Токіо. У 2013 році це призвело до масових антияпонських протестів у Китаї.
7. Катастрофа у Бангладеш
У квітні 2013 року у передмісті столиці Бангладеш впала 8-поверхова будівля. Загинуло понад 1100 робітників, близько 2500 отримали поранення.
Цю катастрофу вважать найбільшою за кількістю людських жертв унаслідок руйнування будівлі (за терактів 11 вересня 2001 у Нью-Йорку).
Внаслідок цієї події у медіа заговорили про нестерпні умови праці будівельників у Бангладеш. Ця галузь є провідною у країні, в ній працює близько 4 млн. людей.
6. Африканське коло терору
Січнева інтервенція Франції у Малі, метою якої було відтіснити наступ ісламістських сил, повинна була завдати швидкого удару сепаратистському заколоту. Однак французьке втручання, хоча у цілому й виявилося успішним, тривало рік.
2013-ого посилювався ісламський екстремістський тероризм по всій Африці. Свідченням цього стали захоплення заручників на нафтових родовищах в Алжирі (внаслідок якого загинуло 39 іноземців) неодноразові безжальні напади терористичного угруповання Boko Haram у Нігерії, а також напад на торговельний центр у Найробі пов’язаної з «Аль-Кайдою» сомалійської терористичної організації Al-Shabaab та загибель, щонайменше, 68 людей.
Насильство привернуло увагу західних держав. США створили регіональну базу безпілотників у Нігері і здійснювали спецоперації у Лівії та Сомалі. Франція оголосила, що посилить свою військову присутність в іншій колишній колонії – Центрально-Африканській Республіці. Як заявив міністр закордонних справ Лоран Фабіус, натиск заколотників, серед яких переважають мусульманські бойовики, поставив цю країну «на межу геноциду».
5. Прогресивний Папа Римський
13 березня 2013 р оголосили ім’я нового Папи Римського . Ним став аргентинський священнослужитель Хорхе Бергольйо, який від самого початку формувався як реформатор церкви та захисник бідних. Він вперше в історії папства вибрав собі ім'я Франциск на честь борця за бідних святого Франциска Ассізького. Відтоді він пропонує численні зміни, зокрема фінансову реформу у Ватикані, кидає виклик традиційним поглядам церкви на гомосексуальність і жінок, засуджує грабіжницький характер західного капіталізму.
4. Сноуден шокує світ
Таємні документи Агентства національної безпеки (АНБ), оприлюднені Едвардом Сноуденом, пролили світло на масштаби шпигунських операцій США у різних частинах світу. Це призвело до загрози зашкодити їхнім відносинам з деякими ключовими міжнародними гравцями, яких публічно розлютило шпигування США у їхніх країнах. Союзниця Білого дому, канцлер Німеччини Ангела Меркель вимагала відповіді на звинувачення, що АНБ підслуховувало її мобільний телефон. Президент Бразилії Ділма Руссефф скасувала візит до Сполучених Штатів, а згодом поскаржилася на те, що ображено суверенітет її країни.
Американські веб-компанії можуть втратити мільярди доларів. Адже міжнародні користуваі Інтернетом схильні користуватися послугами тих, хто, на їхню думку, менш відкритий для шпигунських очей. Від цього також можуть постраждати відносини Вашингтона з Москвою. Остання надала притулок тепер вже найвідомішому утікачеві з Америки.
3. Кінець єгипетської революції?