Росіяни зможуть подавати колективні позови проти тютюнових компаній
Росіяни зможуть подавати колективні позови проти тютюнових компаній
Це можуть бути, приміром, усі клієнти певної компанії, споживачі якоїсь продукції або й навіть мешканці цілих міст, пишуть «Ведомости».
Законопроект підготували за зразком американського законодавства. Воно дозволяє відразу усім особам, які постраждали внаслідок діяльності чи бездіяльності певної компанії або й державної установи, отримати компенсацію моральних і матеріальних збитків. При цьому, ініціатор позову представляє усіх потенційних жертв. Останнім навіть не обов’язково приєднуватися до позову, компенсацію вони отримують за умовчуванням.
Приміром, п’ятеро користувачів соціальної мережі Facebook 2012 року виграли позов на $10 млн. проти її власників за використання у рекламі без попередньої згоди їхніх імен, прізвищ, фотографій. Позов стосувався не лише його ініціаторів, а усіх користувачів Facebook з США – де-факто кожного п’ятого американця. Відсуджена сума перераховується у спеціальний фонд і розподіляється між усіма жертвами, які згодом звертаються в цю установу за отриманням компенсації.
У «групу ризику», тобто у список компаній, проти яких найчастіше подають подібні позови, насамперед потрапляють банки, алкогольні та тютюнові компанії – відзначають юристи у коментарі «Ведомостям».
Найбільші в історії суми, яку відсуджували за колективними позовами, платили тютюнові компанії. Так, 1998 року 46 штатів США перемогли у справі проти чотирьох найбільших американських виробників сигарет. Останніх зобов’язали внести у бюджети штатів $206 млрд. Ще через два роки суд зобов’язав виробників сигарет, які працюють на території штату Флорида, виплатити жителям цього штату компенсацію у розмірі $145 млрд. за шкоду, заподіяну курінням їх здоров'ю. А 2003 у жителі-курці штату Іллінойс відсудили у компанії Philip Morris $10,1 млрд.