You Tube: кінець веселощів

00:00,
28 Грудня 2011
1399

You Tube: кінець веселощів

00:00,
28 Грудня 2011
1399
You Tube: кінець веселощів
YouTube відходить від формату створюваного інтернет-користувачами хаотичного порталу.

Зміни, запроваджені найпопулярнішим відеосервісом, вказують на те, що YouTube відходить від формату створюваного інтернет-користувачами хаотичного порталу. Проект має стати більш комерційним, більш передбачуваним і – на що розраховують власники – більш близьким до телебачення.

Якщо хтось шукає доказу того, що світ рухається все швидше, то ось приклад: проміжок часу від виникнення Coca-Cola до New Coke (нової коли, вихід якої на ринок замість класичного напою виявився величезною маркетинговою поразкою концерну) складає ціле століття, а проміжок часу від виникнення сервісу YouTube до ненависті до нового сервісу YouTube – лише шість років.

Зовсім недавно найбільший у світі сайт із відеоматеріалами змінив свій зовнішній вигляд, що викликало хвилю ностальгії та злості у блогах та на форумах. Розміщений на ресурсі кліп, що пояснює введені зміни, здобув утричі більше негативних відгуків, аніж позитивних. Багато відгуків – зі зрозумілих причин – навіть не підлягають публікації.

Така недоброзичлива реакція користувачів викликана значною мірою загальним негативним ставленням до нововведень. Адже інтернет-користувачі вже пристосувалися до хаотичної, малоестетичної розмаїтості порталу, тому його новий вигляд – попри те, що він є більш упорядкованим та красивим – не міг не викликати голосів критики, незалежно від того, кращий він чи гірший за попередній.

Проте зміни на порталі YouTube не стосуються виключно його зовнішнього вигляду, вони є ще й неголосною, але виразною декларацією того, що «веселощі» закінчилися. YouTube починає відходити від того, що незабаром вважатиметься короткочасним успіхом безладного набору смішних котиків, анонімних віртуозних гітаристів, схвильованих азіатських пасажирів автобусів і багато чого подібного.

Замість цієї «американської вседозволеності» виникне більш комерціалізований та зрозумілий сервіс, який, – на що розраховують власники YouTube – стане ближчим до телебачення. Головною рушійною силою подібних нововведень є, звісно, гроші, а ключовим питанням – контроль над змістом порталу. Пориваючи з балаганом, що створюється користувачами, та направляючи глядачів у бік тематичних каналів (усе більша їх частина створюється медіакорпораціями, які співпрацюють із сервісом), що нагадують телебачення, YouTube здобуде більший вплив на зміст, а відеоаматори матимуть менше можливостей, оскільки вибір матеріалів буде для них звужено.

Чи втратить світ від того, що на порталі важче буде розмістити коротенький фільм із дитям, що гризе палець свого брата? Або ж як нові умови, які YouTube підпише з різними Діснеями та Мадоннами, вплинуть на загальне поліпшення якості відеоматеріалів, що розміщуються в мережі? Чи стане пропозиція сервісу з цієї причини більш професійною та інноваційною? Відповідати на це питання поки що передчасно. Але вже зараз ми можемо відчувати ностальгію за специфічною привабливістю «старого» YouTube. Можливість витрачати даремно час в офісі ніколи вже не буде такою легкою, як раніше.

Зміна способу вибору матеріалів зовсім не означає, що їх буде менше. Як і раніше, щодня в сервісі з’являтимуться сотні тисяч коротких фільмів, а пошук конкретної назви або теми буде можливий і в подальшому завдяки пошуковій системі, яку не було змінено. Новий формат порталу означає відхід від того, що раніше було характерною особливістю YouTube – «стрибанням» по фільмах нвмання, з легким доступом до найпопулярніших на даний момент, незалежно від їх походження – на користь більшої дисципліни. Нове вертикальне розміщення матеріалів відштовхує на маргінес матеріали, які переглядалися раніше, звільняючи тим самим місце для фільмів із каналів, на які користувач підписався.

Раніше найпопулярніші кліпи дня мали своє місце з піктограмкою на головній сторінці. Тепер, аби до них дістатися, потрібно клікнути на непоказній кнопці «Популярні», захованій між іншими навігаційними кнопками, під підписками. Над цими кнопками в лівому верхньому куті розташований, у свою чергу, блакитний прямокутник, якого не можна пропустити: «Додати канали».

Канали не є новим задумом YouTube. Раніше досить було розмістити на сервісі свій фільм, аби стати гордим власником каналу. Незважаючи на те, що на нього підписувалися лише найближчі члени сім’ї. Нині ефектом метаморфози буде більший упор на професіональнішу й одночасно дорожчу продукцію.

YouTube із самого початку заробляє на великій популярності розміщуваних на порталі фільмів. В той час, коли 1,5 мільйона людей переглядає поганої якості кліп з показом акробатики під час футбольного матчу в ліцеї, реклама генерує прибуток, навіть якщо вона безпосередньо не має відношення до цього кліпу (власник Youtube фірма Google не розкриває детально фінансові дані, але, за оцінками експертів, доходи сервісу перевищили цього року мільярд доларів). Отже, творці відеоматеріалів і зірки, які в них знялися, також, при нагоді, можуть заробити.

На скільки більше може заробити YouTube, продаючи рекламу, спрямовану на цільову аудиторію глядачів, що переглядають конкретну продукцію? Або, іншими словами, чи сервіс у змозі пристосуватися – оскільки це роблять телекомпанії – до планування та бюджетних циклів тих, хто має і може витрачати багато грошей.

А отже, нам не залишається нічого іншого, як звикати до каналів. Ми можемо лише замислитися над тим, якими вони будуть і як функціонуватимуть.

Може виявитися, що підтримка демократичних принципів, які дозволяють кожному вести свій канал, стане загрозою для більш прибуткових матеріалів, у яких YouTube зацікавлений, підписуючи угоди з черговими постачальниками. Варто поглянути, чи не зміняться в майбутньому правила гри в такому напрямі, аби відохочувати або відсовувати в тінь приватні любительські фільми, що відволікають увагу від продуктів ділових партнерів сервісу, таких як Disney або CBS.

Цікаво також, чи буде підписка на канали безкоштовною, як і раніше. Не виключено, що коли глядачі вже пристосуються до обраних ними пропозицій, Google почне думати про здобуття додаткових прибутків поза рекламним впливом.

Джерело: The New York Times

Переклад: Валерій Степаненко

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
YouTube
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду