Нелюдська допомога: як боти рятують від самотності та хвороб

Нелюдська допомога: як боти рятують від самотності та хвороб

09:29,
16 Лютого 2018
9866

Нелюдська допомога: як боти рятують від самотності та хвороб

09:29,
16 Лютого 2018
9866
Нелюдська допомога: як боти рятують від самотності та хвороб
Нелюдська допомога: як боти рятують від самотності та хвороб
У наш час чат-ботів застосовують, щоби продати, купити, замовити, повідомити, нагадати, спланувати, поспілкуватися або навчитися — всюди, де люди взаємодіють із комп’ютерними системами. Та чи не залишать ці сервіси нас без роботи?

Хто такий бот?

Бот — сервіс, який працює на базі спеціально створеного програмістом алгоритму і вступає в діалог із людиною за допомогою чат- інтерфейсу.

Всі, в кого є iphone, чули про Siri, таку собі дівчину зі смартфона, яка допомагає його власнику знайти потрібну інформацію в інтернеті або розібратися з налаштуваннями пристрою. Якщо ви не знаєте про Siri, то, напевно, зустрічалися із ботом від «Приватбанку». У правому нижньому кутку додатку «Приват24» є маленьке віконечко, де можна звернутися до бота. Він протягом декількох секунд відповість на будь-яке запитання. Це економить час клієнтів: вони більше не мусять годинами стояти в чергах банківських відділень. Нещодавно «Київстар» познайомив українців із Зоряною. Вона підкаже, як змінити тарифний план, розповість, як заощадити в роумінгу. Зоряна — не жінка, а чат-бот. Нещодавно український магазин «Цитрус» запустив уже другого чат-бота. Перший, «ЦеСанта», роздавав бонуси та подарунки з нагоди Нового 2018 року. А «ЦеВалю» створили для того, щоб допомогти клієнтам підібрати подарунок коханій людині до Дня Святого Валентина.

Онлайн-медіа теж пропонують користуватися чат-ботами. 24 канал, «Українська правда», «112.ua» та інші заохочують читачів підписатися на розсилку головних новин дня з їхніх сайтів. Боти щодня надсилають читачам свіжі новини повідомленнями в соціальних мережах.

Ботів застосовують, щоби продати, купити, замовити, повідомити, нагадати, спланувати, поспілкуватися або навчитися — всюди, де люди взаємодіють із комп’ютерною системою.

Типи бот-сервісів

Однієї загальної класифікації ботів не існує, тому розробники ділять їх на умовні групи так, як їм зручно.

Українець Назар Гембара, один із засновників компанії з розробки ботів BotsCrew, класифікує їх за способом створення та стилем спілкування. BotsCrew — це найкраща в світі компанія з розробки чат-ботів за версією незалежного американського дослідницького центру Clutch.co. Головні офіси міжнародної компанії розташовані у Львові та Лондоні.

За способом створення Назар Гембара поділяєте ботів на два типи:

  • текстові віртуальні асистенти. Вони отримують від людини текстове повідомлення й обробляють його, даючи можливість співрозмовнику обирати між різними опціями, які прописав розробник. Це простіші в користуванні та розробці боти, ніж голосові;
  • голосові віртуальні асистенти. Із цим ботом треба говорити вголос: він перетворює мовлення на текст і тільки тоді «зчитує» його. Це складніший тип бота. Такі програми можуть аналізувати тембр голосу людини, стать і настрій. Бот використовує проаналізовані дані для створення потрібної відповіді.

За стилем спілкування, на думку пана Гембари, боти поділяються на три типи:

  • боти-домінатори, які ставлять різні запитання й очікують від людини структурованої відповіді;
  • боти-слухачі, які готові до відкритішого спілкування. Проте розмовою керує людина;
  • змішані боти. У цьому випадку бот і людина можуть керувати розмовою на рівних.

Боти для бізнесу та розваг

Боти живуть усередині мобільних додатків і на деяких сайтах. Іноді, щоб отримати до них доступ, треба заплатити кілька доларів. Є боти, які нагадують звичайні анкети, інші здаються загадковими незнайомцями з інтернету. У спілкуванні з ботом не завжди зрозуміло, що по інший бік екрана немає людини.

Винахідник Нік Геррітсен із Нової Зеландії минулого року винайшов та презентував першого у світі віртуального політика. Цей бот має «жіночу стать» та ім'я Сем. Поспілкуватися з віртуальною політикинею можна на обмежену кількість тем: це політика Нової Зеландії щодо житла, освіти та імміграції.

Австралійський юрист Адріан Картленд відкрив перший юридичний офіс, де не працює жодна людина, а лише один бот на ім’я Ailira, розробкою якого займалася компанія BotsCrew. Він консультує клієнтів із юридичних питань, допомагає скласти заповіт або оформити бізнес. Український чат-бот Антикорупційного штабу Держслужбовець Тарас допомагає людям з електронними деклараціями: зменшує кількість помилок у документі, оптимізує час заповнення, спрощує подачу. Також він повідомляє користувачів про дедлайни та скеровує, де знайти чи уточнити необхідну для заповнення інформацію.

Левова частка віртуальних асистентів просто розважає чи інформує користувачів.

Коли ви подорожуєте у справах чи задля відпочинку, бот Musemant порадить, чим зайнятися та що відвідати в будь-якому куточку світу. Достатньо перелічити в діалоговому вікні свої зацікавлення, і вже через кілька секунд бот видасть список адрес та заходів у місті, де ви перебуваєте.

Прогноз погоди, добірки новин чи публікацій на певну тему, допомога в налагодженні сексуального життя, меми, запитання про «Гру престолів», регулярна порція фото котиків, — на що тільки не здатні боти!

Ви, напевне ж, чули про Akinator — кумедного чоловічка з вусами, який вилітає з лампи, наче джин, і завжди здогадується, про кого ви думаєте. На моніторі з’являються запитання на кшталт: «Це жінка?», «Це реальний персонаж?», «Героєві більше 20 років?» — і врешті показує фото загаданого героя / героїні. Нагадує популярну гру, в якій на чоло гравця клеять слово, а він має за допомогою запитань з’ясувати, хто чи що він таке.

Якщо ж у вас досі немає улюблених ботів, можна звернутися до Botlist — бота, який щоденно надсилає перелік топ-ботів за інтересами.

Питання здоров’я, життя та смерті

А ще завдяки ботам можна спілкуватися з людьми, які померли. На честь свого загиблого в автокатастрофі друга росіянка Євгенія Куйда створила меморіальний бот Griefbots. Вона відібрала повідомлення, які колись писав їй друг, і використала їх для створення штучного інтелекту. Відтак говорила з ботом, наче із живою людиною. Євгенія вважає, що завдяки такому ботові стає легше прийняти і зрозуміти смерть близької людини, а також можна сказати їй усе, чого не встигла.

Листування Євгенії та Griefbot від імені Романа

У Китаї ж потурбувалися про те, щоб люди завжди мали, кому написати. Для цього створили бот Xiaoice, який спілкується, як справжня дівчина: злиться, радіє, засмучується й соромиться. Цей бот зі штучним інтелектом сам генерує відповіді за допомогою лінгвістичних алгоритмів. Результат вражає. Із Сяоайс спілкуються мільйони людей.

Приклад переписки із ботом по типу Xiaoice — Mitsuko, яку творці позиціонують як «вашого нового найкращого друга на всі часи» (BFF)

У Лондоні створили соціальну мережу для підлітків, де вони можуть анонімно поділитися своїми проблемами та підтримати одне одного за допомогою віртуальних обіймів та вподобань. Проте британське Міністерство охорони здоров’я вирішило, що цю соціальну мережу можна вдосконалити. Для цього компанії BotsCrew замовили розробку бота, який поліпшуватиме психічне здоров'я підлітків та, можливо, сприятиме зменшенню кількості самогубств.

Наразі співзасновник компанії Назар Гембара не може розповісти про назву соціальної мережі та бота. Але каже, що вже зовсім скоро відповідний додаток можна буде знайти в Google Market та AppStore. Це бот, неначе друг, спілкуватиметься з підлітками про те, що їх турбує. Під час розмови він аналізуватиме, що лайкала й коментувала людина, і за потреби переводитиме тему на щось, що цікавить співрозмовника: футбол, малювання, музику тощо. «Психологи Британського міністерства охорони здоров’я припускають, що спілкування з підлітком про те, що його турбує, може запобігти самогубствам. Я вважаю, що якщо нам вдасться уникнути хоча б одного самогубства таким чином — це вже буде перемога», — розповів пан Гембара MediaSapiens.

Віртуальних асистентів застосовують і в медицині. Британський чат-бот Babylon проводить первинне діагностування людини за описаними симптомами та рекомендує лікаря. Якщо симптоми свідчать про критичний стан, то бот автоматично в режимі онлайн з’єднує людину з лікарем. За необхідності можлива також відеоконсультація.

В Україні також є медичний бот —Донор.юа. Він сповіщає про критичні ситуації, коли потрібна кров, допомагає знайти донора, перевіряє, чи можна здавати кров і де поблизу це зробити. Інтерфейс додатку простий і зрозумілий.

Чи замінить бот людину?

Людина може не усвідомлювати, з ким спілкується: з ботом чи реальною особою. Таку ілюзію розробники створюють за допомогою зручного дизайну та збору даних про досвід користувача. «Людину може відштовхнути необхідність заповнювати довгу анкету із великою кількістю питань, тому боти ділять її на частини та проводять таку собі інтерактивну гру із користувачем. Усе це — психологія та статистика», — розповів MediaSapiens Любомир Бліхарський, програміст компанії BotsCrew.

Любомир переконаний, що боти не можуть повністю замінити людську працю. Технологія, яку наразі використовують у розробці ботів, недосконала: бот аналізує статистичні дані, але не зчитує контексту в цілому.

«До прикладу, коли йдеться про день народження, бот зрозуміє лише конкретні слова та цифри. Якщо людина напише, що в неї день народження за день до смерті Кеннеді, бот не зрозуміє, про який день ідеться. Такі боти здатні зчитувати інформацію лише в тому форматі, в якому їх навчив розробник. Це означає, що крок вправо чи крок вліво від заданої розробником форми збиває систему з пантелику», — пояснив програміст.

Як приклад він навів усім відомий гугл-перекладач. Він працює недосконало, бо перекладає тільки фрази і слова, яких його «навчили» розробники, але не розуміє контексту речення загалом.

Тому Любомир упевнений, що робота для людей буде завжди, незалежно від масштабів автоматизації. «Люди не скаржилися на втрату роботи, коли закрилися фірми, які виготовляли аудіокасети, або пункти прокату відеокасет. Ми не звинувачуємо компанію Apple у тому, що ipod замінив музичні плеєри і люди через це втратили роботу. Це все розвиток. Із часом виникатимуть нові професії. До прикладу, якщо розвинуться боти, будуть потрібні люди, аби їх навчати й просувати», — каже він.

Назар Гембара теж не вірить, що боти найближчим часом зможуть замінити людей. У короткотерміновій перспективі він уявляє бота як помічника людини, а не того, хто замінить її на посаді.

Існує велика кількість ботів для продажу різноманітних квитків, зокрема на транспорт

«У практиці BotsCrew ставалося, що через наші розробки люди втрачали роботу. Ми працювали з проектом, де автоматизовували роботу з клієнтами. Нашим завданням було зменшити кількість звернень клієнтів до працівників. Тому фактично чотири з десяти людей стали непотрібними. Але компанія їх не звільнила, а знайшла іншу роботу», — каже Назар.

Боти не можуть замінити людину ще й через психологічні фактори. Люди не готові довірити всі сфери свого життя віртуальним асистентам. Журналіст Рон Міллер у статті для TechCrunch перелічує різні вади ботів. Один із них — бажання людей спілкуватися з іншими людьми.

«Так, ви можете отримувати гроші будь-коли та будь-де, навіть коли банк зачинений. Але коли йдеться про наші гроші, іноді ми все ще хочемо поговорити з кваліфікованим професіоналом», — пише Рон Міллер.

Він також переконаний, що люди не готові довірити всі свої проблеми автоматизованим системам. До прикладу, пан Міллер вважає, що навіть якщо є машини, які допомагають лікарям визначити діагноз, пацієнти все ще хочуть дізнатися його від висококваліфікованого спеціаліста-людини.

Тож чат-боти — віртуальні співрозмовники й консультанти людини, покликані допомагати й розважати, навряд найближчим часом відберуть у всіх нас роботу. Принаймні, поки вони недосконалі. Боти керуються точними алгоритмами, проте люди окрім точності потребують справжнього розуміння, якого машина наразі не здатна забезпечити. Бо це відчуття ще не навчилися писати кодами.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
assets.pcmag.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду