The Guardian  випустило матеріал про те, як російська війна вплинула на природу України

The Guardian випустило матеріал про те, як російська війна вплинула на природу України

19:01,
27 Лютого 2025
434

The Guardian випустило матеріал про те, як російська війна вплинула на природу України

19:01,
27 Лютого 2025
434
The Guardian  випустило матеріал про те, як російська війна вплинула на природу України
The Guardian  випустило матеріал про те, як російська війна вплинула на природу України
Росіяни знищили понад 3 мільйони гектарів лісів, отруїли річки, вбили тисячі тварин, а руйнування екосистем матимуть наслідки на десятиліття.

З початку повномасштабного вторгнення фотограф видання The Guardian, дворазовий лауреат World Press Photo Алессіо Мамо висвітлював російську війну в Україні. Крім нищення міст і життів українців він також зафіксував руйнівний вплив російських атак на довкілля, а Люк Гардінг написав текст до фоторепортажу. 

За три роки війни, йдеться в матеріалі The Guardian, в Україні постраждало понад 3 мільйонів гектарів лісів, включно із мільйоном гектарів у заповідниках. Росіяни пошкодили ґрунт, виривши окопи і заклавши величезну кількість мін та снарядів. Також постійними обстрілами російські війська спричинили незліченно багато пожеж, що в рази збільшило викиди вуглекислого газу.

Терористичний підрив Каховського водосховища Росією став ще одним актом геноциду проти українців та природи України.  Вибух викинув понад 14 кубічних кілометрів (14 трильйонів літрів) води, затопив десятки населених пунктів нижче за течією та вбив щонайменше 35 людей, пише Гардінґ.

Підрив Каховської ГЕС спричинив масовий мор риби, птахів та інших тварин, зокрема червонокнижних, як-от мармуровий тхір. Постраждали аграрні культури, у воду потрапило багато токсичних паливно-мастильних матеріалів, які ще сильніше забруднили навколишнє середовище. 

У серпні 2024 року сталася ще одна екологічна катастрофа: імовірно, російські військові скинули хімікати в річку Сейм із прикордонного села Тьоткіно. Забруднені води перетнули міжнародний кордон і досягли північно-східної частини Сумської області України.

«Риба, молюски та раки були задушені, оскільки рівень кисню впав до нуля. Поселення вздовж річки повідомили про масове вимирання. Було знищено рідкісну субпопуляцію стерляді», — розповідає Люк Гардінґ. Він додає, що, за словами місцевого чиновника, Десна — перша повністю мертва річка в Європі.

За словами виконавчого директора Всесвітнього фонду природи WWF в Україні Богдана Вихора, якого цитує The Guardian, деякі частини природи в Україні втрачені назавжди і їх неможливо повернути. Аби повністю розмінувати Україну, додає Вихор, знадобиться багато десятиліть, і розпочати це можна тільки після завершення боїв.

«Тим часом російські солдати побудували військові табори на прибережних заповідниках і важливих водно-болотних угіддях, які використовують птахи вздовж Чорного моря. Невловимий чорний лелека змінив маршрут весняної міграції», — каже Богдан Вихор

«Війна — яскравий приклад насильства, яке люди чинять над природою», — зазначає Алессіо Мамо. Проте він зафіксував не лише сліди екологічної катастрофи, спричиненої діями росіян. У липні 2024 року фотограф зробив знімок лісу, який виріс на Каховському водосховищі. Український еколог Вадим Манюк розповів журналісту, що новий лісовий масив верби й тополі покриває 140 000 гектарів і нагадує первісний ліс, який існував 100 000 років тому, наприкінці останнього льодовикового періоду. 

Через вимушену евакуацію людей там оселилися тварини, птахи і комахи. «Те, що тут сталося, — диво, сказав Манюк. — Деякі саджанці вже досягають 4 метри. Такого немає більше ніде на планеті. Навіть Амазонка не наближається. Через 50 років це буде чарівний ліс».  

На головному фото: ліс на дні Каховського водосховища / facebook.com/NPPKamyanskaSich

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду