Кореспондент Al Jazeera Пітер Ґрест у листі з єгипетської тюрми: «Це моя боротьба як журналіста»

Пітер Ґрест. aljazeera.com

 Al Jazeera  не повідомляє, яким чином  Ґресту вдалося передати лист з-за ґрат. CNN, яка поряд з іншими світовими медіями  повністю опублікувала його, називає лист таємним.

В емоційному листі Ґрест згадує про можливість вийти у тюремний двір на прогулянку під  бляклим зимовим сонцем, що стала примарною, про книги з історії та фантастики, підручник арабської мови, блокнот і ручку, якою писав своє звернення за ґратами. «Мені хочеться чіплятися за ці невеличкі радощі та уникати усього, що може спонукати тюремників позбавити мене їх, такою ж мірою як і повернення мені свободи», – пише журналіст.  

«Досі я намагався боротися проти мого ув’язнення спокійно, дати зрозуміти владі, що це – жахлива помилка, що мене схопили у вирі політичної боротьби, до якої не причетний, – пише Ґрест. – Та зараз вже зрозуміло, що то було небезпечне рішення. Воно підтверджує, що то був напад не тільки на мене і двох моїх колег, а й на свободу слова в Єгипті».

Журналіст пояснює, що перебував у Каїрі всього два тижні, коли   агенти Міністерства внутрішніх справ увірвалися у номер готелю до нього і до колеги – продюсера Мохамеда Фахмі (Mohamed Fahmy) та до будинку іншого продюсера Al Jazeera  Бахера Мохамеда (Baher Mohamed). Натомість, наголошує Ґрест, ми поводилися як будь-які  відповідальні професійні журналісти, намагалися відстежити і   розібратися у розвитку подій з усією точністю, справедливістю та збалансованістю.  

«Та яким чином можливо точно й справедливо розповідати про поточну політичну боротьбу в Єгипті, не спілкуючись з кожним її учасником? – запитує Ендрю Ґрест. – Мене з колегами це бентежило. Ми вирішили, що вибір очевидний. Так само очевидний, як і ціна, яку ми нині платимо за нього. Нас трьох звинуватили у співпраці з терористичною організацією «братів-мусульман», у проведенні  зустрічей з її представниками у готельних номерах, у використанні неліцензійного обладнання для зумисної трансляції неправдивої  інформації для здійснення їхнії цілей – дифамації та дискредитації єгипетської держави».

Однак держава, відзначає журналіст, не надала на підтвердження цього жодних доказів і офіційно не висунула жодних звинувачень у злочині. Але генеральний прокурор подовжив наш 15-денний термін затримання ще на 15 днів, щоби дати звинуваченню більше часу щось «накопати» проти нас. Втім, він може подовжувати термін на невизначений час: один мій колега перебуває за ґратами півроку без пред’явлення йому жодного звинувачення.       .

З холодної тюремної камери Ґрест сповіщає: «Я – у в’язниці Тора –    комплексу, розкиданого по місту, в якому влада постійно порушує юридично закріплені права арештантів, відмовляючи їм у зустрічах з  адвокатами, тримаючи камери замкненими 20 годин на добу (до 24 годин у святкові дні) тощо.  Однак навіть ці умови відносно м’які порівняно з тими, в яких утримують моїх колег, звинувачених у належності до «братів-мусульман». Вони – жертви більш драконівських методів у тюрмі Scorpion, спорудженій для засуджених терористів. Фахмі відмовили у стаціонарному лікуванні, вкрай необхідному через травму плеча, якої він зазнав незадовго до нашого арешту. Обох їх тримають  24 години на добу у камерах, що кишать москітами, без книг і письмового приладдя, що могли б розрядити    тюремну монотонність, яка ятрить душу, змушують  спати на підлозі».

«Пам’ятайте: проти нас не було висунуто жодних офіційних  звинувачень, тим більше нас не було засуджено за будь-який злочин,– пише Ґрест. – Це стосується не тільки трьох журналістів Al Jazeera. Наш арешт та ув’язнення, що триває,  – чіткий і недвозначний сигнал усім закордонним і єгипетським журналістам, які висвітлюють події у цій країні. Єгипетська держава не терпітиме «братів- мусульман» чи будь-яких інших критичні голоси. Тюрми переповнені тими, хто кидає виклик уряду».

«Отже, наш арешт –  не помилка. Це моя битва як журналіста, –  пише наприкінці листа Ґрест. - Я не можу більше триматися осторонь, удаючи, що зберігаю спокій, схрестивши пальці. Я не веду цілеспрямованої боротьби проти єгипетського уряду. Так само я  жодним чином не зацікавлений у підтримці «братів-мусульман» чи будь-якого іншого угруповання. Однак як журналіст  я сповнений рішучості захищати   фундаментальну свободу преси, без якої робота жодного представника моєї професії не заслуговує на довіру. Вона життєво важлива для нормального функціонування будь-якої відкритої  демократії, зокрема, у Єгипті з його новою конституцією.
 

Ми продовжуватимемо боротися  у  в'язниці і через судову систему. Однак наша свобода і що більш важливо – свобода преси не може утвердитися тут без постійного тиску з боку організацій –  правозахисних і  громадянського суспільства, без приватних осіб та урядів, які розуміють, що стабільність Єгипту  залежить від  цього такою ж мірою, як і від його спроможності підтримувати відвертий, чесний діалог між його  народом та світом, як і від його спроможності покласти край насильству. Ми знаємо, що це вже відбувається, Ми зворушені й нам додає сили надзвичайна   підтримка, яку вже отримали.  Однак   потрібно, щоб вона  продовжилася».

Як повідомляв сайт Media Sapiens, наприкінці минулого року агенти Міністерства внутрішніх справ Єгипту арештували в Каїрі 4 кореспондентів англійської служби Al Jazeera. Одного з них звільнили, а трьох, серед них і австралійського журналіста Пітера Ґреста  з 20-річним досвідом роботи у Reuters,  ВВC і CNN й досі утримують за ґратами.

comments powered by Disqus