Маніпуляції і треш в новинах: тенденції серпня (інфографіка)

Маніпуляції і треш в новинах: тенденції серпня (інфографіка)

18 Вересня 2017
10967

Маніпуляції і треш в новинах: тенденції серпня (інфографіка)

10967
Серпень закінчує теплу пору року, але журналісти лише починають розігріватися перед політичним сезоном.
Маніпуляції і треш в новинах: тенденції серпня (інфографіка)
Маніпуляції і треш в новинах: тенденції серпня (інфографіка)

Протягом останнього місяця літа теленовини випустили 225 сумнівних сюжетів (на 59 більше, ніж у липні, та на 39 більше, ніж у червні). Більшість присвятила свою джинсу улюбленим політикам, які звітували про виконану роботу й обіцяли активно працювати далі. А от «Україна» та «Інтер» маніпулювали «по-чорному»: вбивства, психічні захворювання, міжнародні переслідування — про це та багато іншого ви можете детальніше прочитати в нашому аналізі.

А нижче тезовий огляд основних трендів маніпуляцій серпня.

Найбільш маніпулятивний телеканал місяця

Антимонопольному комітету час звернути увагу на те, що дозволяють собі «Україна» та «Інтер». Ці двоє випустили протягом серпня 181 сумнівний сюжет, що в чотири рази більше, ніж шість наступних телеканалів разом. Формальну першість при цьому здобула «Україна» (93 сюжети). Аби зрозуміти, звідки в каналу Ахметова такі показники, достатньо поглянути на інфографіку піару нижче: двоє із трьох політиків піаряться в «Сегодня»; кожен третій рекламний сюжет телеканалу — про Ахметова. У «Подробностей» же трішки інша тактика — тут більшість «замовних» матеріалів критичні.

Найбільше піару

У серпні своє обличчя на телеканалах найчастіше бачив Сергій Каплін, депутат БПП. «Інтер» показав сюжети за його участі 23 рази. Нардеп вибився в лідери, адже інші політики зазвичай не створюють інформаційних приводів під час канікул у Верховній Раді. Петра Порошенка, наприклад, піарили вдвічі рідше, Володимира Гройсмана — в чотири рази. Секрет Капліна полягає в тому, що йому не потрібні актуальні інформаційні приводи, щоб з’явитися на телебаченні. «Інтер» може показувати його заяви про події річної й більше давнини, аби вони тільки критикували «Народний фронт» чи інших місцевих ворогів. І так, юридичну піарну першість знову (як і завжди) здобув Рінат Ахметов. «Україна» випускала сюжети про свого власника з такою інтенсивністю, що один із них навіть прорвав ефірний континуум і вийшов на ICTV.

Найбільше чорного піару

Здається, час ставитися до критики «Народного фронту» на «Інтері» так само, як до піару Ахметова на «Україні». Цього місяця про політичну силу вийшло 19 критичних сюжетів, і вона продовжила свою «переможну» ходу, яка стартувала ще в березні. Навіть прихід на «Інтер» нового ворога у вигляді Вадима Рабіновича (йому в серпні виділили три критичних сюжети), кампанія проти слідчого МВС Дмитра Бута (шість сюжетів), історія «шизофренії Іллі Киви» (чотири сюжети) не змогли похитнути позиції «фронтовиків». Також варто відзначити серпневу кампанію проти Михеїла Саакашвілі на телеканалі «Україна», йому тут присвятили 11 сюжетів та звинувачення у вбивствах.

Цитата місяця

У серпні одразу три цитати заслужили на згадування, й ми не змогли обрати одну.

Сергій Каплін про розкрадання на проекті «Стіна», 11 серпня, «Інтер»: «Після будівництва цієї стіни між владою і простими людьми формується неймовірна стіна недовіри. Я вважаю, що авторів цієї стіни, тих, хто крав ці гроші, ідеологів, ідейних натхненників Яценюка, Авакова, їхніх шісток потрібно ставити до стінки за цю стіну».

Ігуменія Феодосія про день народження митрополита Антонія, 25 серпня, «Інтер»: «І свято, радість. Пасха. Втора Пасха в нас сьогодні».

Ілля Кива про грузинське громадянство Михеїла Саакашвілі, 12 серпня, канал «Україна»: «Вот родину, родину и мать — её не выбирают. С ней рождаются и умирают. Отказавшись от родины, ты откажешься завтра от матери». © Стетхем

Вау-момент місяця

У серпні вийшло аномально багато трешових сюжетів: піар священників, шизофренії політиків, журналісти у VK. Але найбільше нас вразив матеріал «1+1» 14 серпня під назвою «Українки все частіше вдаються до магії, аби вдало вийти заміж». Дівчатам радили ходити в чоловічих капцях, виставляти намазані медом сідниці у вікно, сідати голими в калюжі, зображати статеві акти в полях та качати статеві м’язи. Усе це — щоби «змусити чоловіка не лише розважитися, а й оженити його на собі».

 

І «вау» змушує сказати в цьому сюжеті не короткий переказ серіалу «Зачаровані» чи розгляд сексу на одну ніч як прийому зваблення, а саме позиціонування жінок як об’єктів, а не суб’єктів вибору. Ще в підводці до сюжету нам заявляють: «Жінкам доводиться змагатись за чоловіків», — а останні вже будуть обирати ту, яка їм більше сподобається: «У світі, де жінки однакові за фігурами та макіяжем, має бути щось у характері, щоби вибір зупинився саме на них».

 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Фото: anguerde.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
10967
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду