Як боротися з кризою тем

Як боротися з кризою тем

00:00,
4 Березня 2011
1733

Як боротися з кризою тем

00:00,
4 Березня 2011
1733
Як боротися з кризою тем
Як боротися з кризою тем
Сімнадцять порад для журналіста, який забуксував у процесі творчого пошуку.

Кожному журналістові траплялось проводити дорогоцінні робочі години в гарячковому пошуку, чи навпаки, тяжких роздумах про те, про що б ото написати. Візьміть на озброєння ці 17 пунктів, і теми знаходитимуться самі, обіцяє американський експерт.

 

1. Заводьте знайомства серед персоналу місць, де ви працюєте – вони завжди корисні, ви знатимете, коли «щось назріває» на рівні чуток і зможете рити в цьому напрямі.

 

2. Читайте оголошення на дошках – це те, чим живе народ і що можна використати як привід для матеріалу.

 

3.  Беріть інтерв’ю у всіх. Кожен має цікаву історію, інколи на неї натрапляєш несподівано. Беріть інтерв’ю у всіх, не для друку,  просто для тренування навичок спілкування, відшліфовування інтерв’юєрської майстерності та розуміння загальної картини світу. Записуйте, що цікавого ви винесли з кожної бесіди.

 

4. Як нема натхнення, не сидіть в редакції перед пустим вікном документа – зустрічайтеся зі своїми джерелами за чашкою кави просто так, навіть тоді, коли вам від них нічого не треба. Краще мати інформаторів-приятелів, ніж просто інформаторів.

 

5. Прагніть особистого знайомства з тими, з ким ви часто розмовляєте – прес-секретарями, працівниками відділу комунікацій міністерств, піарниками компаній. Особистий контакт дає більшу прихильність до вас, ніж телефонний чи тим паче поштовий.

 

6. Заведіть знайомства у суді, де розглядають справи з вашої тематики. Хай сигналізують про цікаві процеси.

 

7.  Заведіть знайомства у головному архітектурному управлінні міста. Нові забудови часто є об’єктом громадських інтересів та нерідко супроводжуються порушеннями. Перевірте компанію-забудовника, сходіть на будмайданчик, попитайте місцевих про проект – шукайте все незвичне.

 

8. Проводьте власні соцопитування на локальні теми. Не бійтеся – напишіть 5 питань, станьте біля торгового центру (зазвичай люди, що прийшли на шопінг, не дуже поспішають). Опитайте 100 людей, оцініть результати. Подумайте, які цікаві та нові висновки випливли і в кого взяти коментар, щоб перетворити їх на матеріал.

 

9. Говоріть про контент свого виду ЗМІ з усіма – таксистами, людьми в кафе, що дивляться телевізор чи читають газети, продавцями преси. Зворотний зв’язок з редакціями часто представлений нерелевантною вибіркою людей. Якщо вам до редакції телефонують самі божевільні та екс-колеги, варто вийти на вулицю, бо ви втратили зв’язок з пересічним читачем.

 

10. Використовуйте схему «рік тому у цей день» - піднімайте події, які ви тоді висвітлювали, дзвоніть людям, питайте, що змінилося. Це складова відповідальної журналістики.

 

11. Ставтеся до статистики не як до важких для сприйняття цифр, а як до приводу поставити експертам і дійовим особам запитання, чому все сталося  саме так, які наслідки цього і що буде далі.

 

12. Поспілкуйтеся з тими, хто бачить «зворотний бік життя» - сміттярами, людьми зі служб дезінфекції, працівниками ритуальних служб тощо. Тенденції, що існують у суспільстві, відбиваються і на «темній стороні», і у вас буде незвичний репортажний лід до аналітичного матеріалу.

 

13. Вивчіть ситуацію на залізниці та в аеропортах. Хто куди їде, що везе, хто перевізники, що змінилося останнім часом – це також допоможе розкрити тенденції. Розпитуйте людей – вони із задоволенням розкажуть, що у мандрівці було добре і з потрійним – що погано.

 

14. Вивчіть інфраструктуру свого міста і стежте за ним, як за живою істотою. Вона росте чи вмирає? Чи досить школ, поліклінік, доріг тощо? В яких сферах не вистачає працівників, а в яких перебір з кількістю спеціалістів? Що влада робить, аби впоратися з проблемами?

 

15. Поговоріть з продавцями в будівельних гіпермаркетах. Що найкраще продається? Хто клієнти? Поговоріть з покупцями – вони розкажуть вам купу історій про проблеми з будматеріалами та епопею з облаштуванням дачі.  Ця тематика близька практично кожній родині.

 

16. Перейміться проблемами відділень швидкої допомоги – вони найбільше знають про межу життя і смерті, звідти дуже важко написати нецікаву статтю. Попитайте в лікарнях, в яких відділеннях найкраще фінансування, а в яких найгірше. Пройдіть весь шлях важко хворої людини у закладах системи охорони здоров’я – це цінне доповнення до походів на прес-конференції профільного міністра.

 

17.  Моніторте місця, де збирають підписи під петиціями. Майже кожна петиція – це досить серйозна проблема, емоційні герої і змістовний матеріал.

 

Якщо після всіх цих порад у вас не народилося жодної ідеї статті за вашою тематикою, каже журналіст і медіаконсультант Девід Брюер, вам варто подумати про зміну роду діяльності.

 

«Медіаграмотність» за матеріалами mediahelpingmedia.org.

 

Не допомогло? Мало? Цікавить щось інше?  Інші корисні поради.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
weirdwarp.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду