Пам’ятник загиблим російським журналістам посварить сербів із хорватами

21 травня у Хорватії відкрили пам’ятник кореспонденту Держтелерадіо СРСР Віктору Ногіну та оператору Геннадію Курінному, що загинули, висвітлюючи бойові дії у колишній Югославії. Як повідомляє російська газета «Известия», відкриття пам’ятника супроводжувалось скандалом і розчаруванням російської сторони, пов’язаними із агресивним змістом хорватського напису на табличці.

 

Всупереч попередній домовленості між хорватами та росіянами про те, що текст обома мовами буде ідентичним, хорвати підійшли до цієї справи творчо. Поруч із російським текстом «На этом месте 1 сентября 1991 года при исполнении своего профессионального долга трагически погибли русские журналисты Гостелерадио СССР Виктор Ногин и Геннадий Куринной. Вечная память» хорватською зазначено: «Тут 1 вересня 1991 року, в перші місяці Вітчизняної війни, члени сербських воєнізованих підрозділів підступно вбили російських журналістів».

 

Тележурналіст Володимир Мукусєв, який брав активну участь у розслідування зникнення колег, наполягає на тому, щоб хорватський текст було приведено у відповідність до російського. За його словами, Ногін і Курінний були «не за сербів і не за хорватів, а проти війни – за це їх і не любили в Белграді й Загребі».

 

Тіла Ногіна й Курінного так і не були знайдені. Один із сербських ополченців уже по завершенні війни зізнався у вбивстві росіян. 1993 року російська розвідка натрапила на слід, одначе людину, яка обіцяла вказати місце поховання журналістів, знищили, а невдовзі комісія з розслідування припинила діяльність. 2010 року Володимир Мукусєв звернувся до президента Хорватії Іво Йосиповича із пропозицією увічнити пам’ять російських журналістів та запровадити іменну стипендію в університеті Загреба, а до російського президента Дмитра Медведєва – із проханням посмертно нагородити загиблих. Хорвати також пообіцяли посприяти у пошуках місця поховання Ногіна й Курінного.  

comments powered by Disqus