Інтерактивна боротьба з фейками: як працює додаток Fakey

Скриншот Fakey

За правильні відповіді ви отримуєте бали

На жаль, мобільні додатки Fakey для Android та IOS в Україні поки не доступні, але протестувати розробку можна у браузері (мова — англійська).

Fakey

Гра імітує середовище соціальних мереж, де користувачі можуть поділитися, перевірити чи вподобати пости. Якщо ви ділитеся історіями з перевірених джерел або перевіряєте неправдиву інформацію, вам нараховуються бали. Всього можна заробити 100 балів.

Під кожним дописом є також кнопка «Підказка» (hint). Натиснувши на неї, ви побачите, з якого ресурсу взята інформація, але втратите певну кількість балів.

Fakey

Творці надихались сервісом Tinder

Гру розробив випускник Університету Індіани (США) Міхай Аврам під керівництвом професора Філіпо Менцера (Filippo Menczer). Про це пише сайт університету.

Філіпо працює у Школі інформатики, обчислювальної техніки та інженерії і вивчає, як дезінформація поширюється в інтернеті. Виявляється, творці додатка при розробці надихались дизайном сервісу знайомств Tinder. Міхай і Філіпо захотіли створити щось подібне для фальшивих новин.

«Я думав, що це була блискуча ідея і тоді створив дуже простий додаток, — каже Аврам. — Проте з часу створення програма значно покращилася. Я завжди хотів створити додаток, який є ціннісним. Fakey можуть використовувати багато людей і він може допомогти вирішити проблему фальшивих новин».

Міхай-Аврам

Міхай Аврам. Фото: Indiana University

Гра вчить людей, що навіть тисячі шерів у соціальних мережах не роблять інформацію достовірною чи корисною.

За словами Аврама, основна мета полягає в навчанні медіаграмотності.

Журналісти та фактчекери допомагали у розробці

Поки люди грають в гру, творці проекту також краще розуміють, як гравці розрізняють достовірну інформацію і фейки. Розробники сподіваються, що ця статистика допоможе зменшити розповсюдження дезінформації в інтернеті.

Оцінити контент Авраму допомагав професор медіашколи Елейн Монаганом, який, зокрема, порадив надавати не лише заголовки новин, але й короткі описи під ними.  

«Ми отримали поради від ряду журналістів і фактчекерів, людей, які тісно пов'язані з цією справою, — розповідає Аврам. — Вони дали нам багато відгуків щодо вдосконалення дизайну».

Міхай-Аврам

Міхай Аврам. Фото: Indiana University

Він сподівається перекласти додаток іншими мовами, щоб люди з інших країн змогли ним користуватися. Крім того, Аврам називає ще одну важливу місію програми — допомогти гравцям подолати свої упередження. Це можна зробити, показуючи, що статті, які містять інші політичні погляди, не обов'язково підроблені чи неінформативні.

Нагадаємо, раніше MediaSapiens публікував конспект дискусії Fake News Defending Truth, на якій спікери пояснили, що таке фейки, чому за останні кілька років вони заполонили медіапростір та як боротися з неправдивими новинами.

comments powered by Disqus