Нацрада презентувала графічні символи для маркування телепродукції

00:00,
6 Листопада 2012
3450

Нацрада презентувала графічні символи для маркування телепродукції

00:00,
6 Листопада 2012
3450
Нацрада презентувала графічні символи для маркування телепродукції
Проект телепозначок для захисту дітей намалювали  студенти та викладачі Київського національного університету технологій та дизайну. 

На черговому засіданні Міжвідомчої робочої групи з розробки системи телепозначок для захисту дітей від шкідливої інформації науковці представили проміжні результати своєї діяльності. Зокрема, це проект графічних символів для позначення вікових категорій та негативного контенту (жах, насильство, секс, наркотики і брутальна мова).

У червні Інститут соціальної й політичної психології НАПН України презентував результати дослідження уявлень батьків щодо візуалізації того чи іншого негативного контенту  (батькам пропонували намалювати позначку для відповідної категорії), і далі постало завдання знайти художників-графіків для малювання символів.

Як відзначила  Людмила Василенко, завідувач сектору міжнародних зв'язків Національної ради, у  Нацраді вирішили піти шляхом Туреччини (де остаточний варіант символів намалював студент), і залучили до співпраці Київський національний університет  технологій та дизайну. Студенти та викладачі університету під керівництвом старшого викладача кафедри рисунку і живопису Михайла Руденка, створили проект символів  для української системи. У своїй творчості вони спирались на дослідження науковців щодо «графічних уявлень» батьків.

Під час засідання було презентовано по два варіанти позначок на кожну категорію контенту, остаточний варіант буде обрано після узгодження з усіма членами групи. 

Ліворуч – приклади з турецької та нідерландської системи телепозначок, праворуч – пропозиції для українського варіанту.

Колір у позначках вікових категорій визначали за аналогією з діючою системою маркування – зелений, жовтий, червоний. Проте не всі експерти робочої групи погодились з таким варіантом. Зокрема, психолог Валентина Бондаровська зауважила, що слід зважити на те, як кольори впливають на психіку: «Червоний колір підсвідомо спонукає щось робити, і досить емоційно робити. Жовтий теж спонукальний колір, а зелений  розслаблює. Тобто, тут треба проводити інженерно-психологічні дослідження, але як фахівець можу сказати, що це не дуже вдалі кольори».

 Також психолог відзначила, що у позначках для категорій «жахи» і «насильство» надто багато гострих кутів, а зображення з великою кількістю кутів є дуже агресивними. «Тому у цьому випадку позначкою не тільки позначаємо агресію, а ще й додаємо її»,  вважає Бондаровська.

Любов Найдьонова, заступник директора з наукової роботи Інституту соціальної й політичної психології, презентувала попередню версію списку питань для національного експертного опитувальника «Телегід». Тобто, алгоритм маркування буде такий: кодувальник після перегляду програми чи фільму  відповідає на низку питань щодо контенту (питання з варіантами відповіді «так/ні»), і потім комп’ютер на основі відповідей автоматично обирає позначку: і вікову, і категорію негативного контенту, якщо він є.

Наприклад, серед питань щодо категорії «Насильство» є такі: «Чи містить продукція сцени фізичного насильства?» (загальне питання) «Чи міститься  в передачі жорстока бійка?» «Чи зображено в передачі сцени фізичних тортур, умисного заподіяння болю і страждань?» (деталізуючі питання). У кожній категорії різна кількість питань, у категорії «Насильство» їх 15, а, наприклад, у категорії «Секс» - 26. Над опитувальником ще працюватиме група.

На засіданні також виступив Юрій Павленко, уповноважений президента з прав дитини, який зауважив: «Дана реформа не є косметичною, як дехто хоче її представити. Це  не просто позначки заради позначок. А позначки як те, що формує телепростір» Тобто головне призначення позначки – це регулююча функція: шкідливі для дітей програми не мають транслюватися у доступний для дитини час.  Крім того, як зауважив Павло Моісеєв,  голова Громадської ради при Нацраді, норми, що стосуються захисту дітей, мають бути впроваджені у новий проект закону про телебачення і радіомовлення, а не  регулюватись підзаконними актами та рішеннями

Нагадаємо, що Міжвідомча робоча група створена за рішенням Національної ради 8 лютого 2012 року. До  її складу входить 41 фахівець телерадіоінформаційної сфери України – це  представники органів державної влади, науковці, керівники телерадіокомпаній, представники галузевих об’єднань та громадських інституцій, засобів масової інформації.

Мета Міжвідомчої групи – розробити національну систему захисту дітей від потенційно шкідливого медіаконтенту та впровадити її на всіх українських телевізійних каналах. Ця ініціатива Національної ради з питань телебачення і радіомовлення отримала схвалення широких кіл громадськості та підтримку президента України. У 2013 році на одному з каналів має бути протестовано пілотний проект системи.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Globalscience
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду