Думка: Як виживати й досягати успіху за інформаційної доби

00:00,
27 Квітня 2011
1783

Думка: Як виживати й досягати успіху за інформаційної доби

00:00,
27 Квітня 2011
1783
Думка: Як виживати й досягати успіху за інформаційної доби
Десять порад, даних американським публіцистом Кнутом Берґером 22 роки тому, анітрохи не втратили актуальності.

«Потоки інформації, швидкий розвиток технологій, зміна правил і ролей, якими позначена інформаційна доба, приголомшують. Що робити з цим? Ось десять порад, що допоможуть знайти сенс у цьому гаданому хаосі», - писав журналіст Кнут Берґер у вступі до свого матеріалу для журналу InContext, що вийшов восени 1989 року. Якби не відсутність згадок про соцмережі та смартфони, ми б і не здогадались, що текст написаний не в наші дні.

 

1. Пам’ятайте про «Піраміду Севарейда». Ведучий новин CBS Ерик Севарейд казав колись своєму колезі Волтеру Кронкайту: «Біда, Волтере, в тому, що під впливом лавини новин, спрямованої на нас, наша мудрість дегенерує у знання, а наші знання – в інформацію». Цей перелік можна було б продовжити: інформація дегенерує в дані. Нам слід розвернути цей процес навспак і оцінювати свої особисті комунікації за шкалою, на якій мудрість стоїть вище за знання, знання – за інформацію, інформація – за дані. Якщо ми шукаємо мудрості, ми почуємо її, а якщо ми є джерелом мудрості, почують нас.

 

2. Зважайте на джерело. Ви не можете завжди знати, яка інформація вам знадобиться, а найкращим щоразу виявляється те, чого ви навіть не уявляли. Але варто бути перебірливим, коли йдеться про джерела. Звідки походить інформація? Хто говорить? Якими є їхні мотиви? Ледачий слухач, читач чи глядач, який не ставить цих запитань, має набагато більше шансів бути обманутим. Уважно добирайте свої ресурси. Надавайте перевагу якіснішим. І ніколи не довіряйтесь єдиному джерелу: це зробить вас погано поінформованим і вразливим для маніпуляцій.

 

3. Застосовуйте Золоте правило комунікацій. Технологія додає людині інформаційних можливостей: ми стаємо медіа. Отже, слід комунікувати з іншими так, як ви хотіли б, щоб інші комунікували з вами. Інакше кажучи, будьте чесними й точними, завжди кажіть правду. Пам’ятайте, що ваше повідомлення може піти далі, ніж ви передбачали. Чи повторите ви сказане, якщо знатимете, що це почує весь світ?

 

4. Вмійте казати «ні». Не ставайте залежними від інформації. «Цікавтесь тим, що стосується вашого життя, - пише Ричард Сол Верман, автор книги “Інформаційна тривожність”. – Усе інше – ігноруйте». Ви не мусите знати все, тож час від часу сідайте на інформаційну дієту – без газет, телебачення чи радіо. Це допоможе вам зберігати тверезий розум і скепсис.

 

5. Чиніть опір технолудизму. (Лудити – повстанці, що нищили промислові механізми, вважаючи, що машини відбирають у людей роботу, - МГ).  Страх технологій зрозумілий, але не забувайте, що сказано було возлюбити ворога свого. Наприклад, мобільні телефони допомогли розмовному радіо, з’єднавши його з головною аудиторією – автомобілістами, які стоять у пробках. У результаті впливовість радіо зросла настільки, що воно змогло успішно протистояти підвищенню ліцензійної платні. Підтримуйте розвиток та поширення технології, яка робить людей сильнішими.

 

6. Рийтесь у звалищах історії. Протилежність до технолудизму – фанатичне захоплення кожною новацією як тією, що поставить крапку в розвиткові людства. Ці люди прогнозували, що комп’ютер поховає книжку, телебачення – журнали, а радіо пропаде саме по собі. Ти ба – всі вони живіші й здоровіші, ніж будь-коли. Не поспішайте викидати ідеї: те, що відправляється на звалище історії, часто повертається, щоб стати ще сильнішим і важливішим.  

 

7. Пригальмуйте. Коннектикутська газета The Hartford Courant видає факсову версію, що дає бізнесменам змогу прочитати заголовки завтрашнього випуску. «Завжди краще отримувати інформацію раніше, ніж пізніше», - каже один із передплатників цієї послуги. Справді? Якби бути першим означало мати гарантований успіх, Ірак залишався б центром цивілізації. Часто варто дати інформації час, щоб вона дозріла.

 

8. Думайте глобально. Як писав у книжці «Парабола» Вільям Андерсен, «одна з головних можливостей, які дав нам вибух інформаційних технологій, - усвідомлення землі як єдиного цілого». Виходьте за межі локальних та національних горизонтів. Використовуйте медіа для перетину кордонів.

 

9. Забудьте про міф «МакКультури». Одне з найбільш етноцентричних уявлень нашого часу – віра в те, що арки Макдональдса та інші символи північноамериканського культурного імперіалізму незабаром будуть скрізь. Глобальні медіа та комунікації не роблять світ однорідним. Навпаки, вони сприяють розмаїттю. Інформація і є розмаїття. Доступ до медіа посилює культурну ідентичність, а не розмиває її.

 

10. Дослухайтесь до медіа всередині вас. Життєдайне джерело мудрості – «медіа» всередині кожного з нас: мрії, уява, почуття, досвід, рація, здогадки, емоції, інтуїція, натхнення. Ви можете отримувати дані з зовнішнього світу, але особисту цінність їм надає те, що відбувається у вас усередині. Інформаційна доба – велика какофонія, але в ній не повинен загубитись голос найголовнішого джерела всіх часів – ваш власний.  

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду