8 ознак професіоналізму телерадіорепортера
Висвітлення гарячих новин, таких, наприклад, як смерть Осами бін Ладена, змушує журналістів працювати в надзвичайних умовах. Тоді для адекватної роботи стають важливими ті професійні якості, які медіатренер Джил Гейслер називає «навички без шпаргалки» - тоді на написання сюжетів на папері, відпрацювання стенд-апів та занурення в історію просто не вистачає часу. Отже, ці якості:
1. База знань. Фонові знання з історії питання, географії, знання імен і здатність скласти все це в короткий бекграунд. Залежить від щоденної жаги до споживання інформації.
2. Здатність обробляти нову інформацію. Сортувати, організовувати, розставляти пріоритети у величезних масивах даних, які щоденно надходять.
3. Етичний компас. Чутливість до питань етики, з якими часто стикаєшся у висвітленні гарячих новин: непідтверджена інформація, емоційно забарвлені висловлювання, натуралістичне відео жертв, страждання родичів тощо.
4. Володіння мовою. Автоматична чітка, граматично правильна, інтонаційно виразна мова – незалежно від того, наскільки втомлений чи вражений журналіст.
5. Мистецтво інтерв’ювання. Інстинкт, який підказує, що люди хочуть дізнатися, чого не вистачає в історії та вміння здобути ці дані у прямій мові, уважно слухаючи та ставлячи правильні запитання.
6. Мультизадачність. Здатність одночасно: виконувати вказівки щодо правильного розташування у кадрі, читати нову інформацію з ноутбука чи смартфона, слухати інтерв’ю колег, моніторити відео.
7. Розуміння всіх ролей. Знання всього циклу виробництва новин, розуміння ролі кожного фахівця в ньому веде до плідного партнерства.
8. Точне відчуття часу. Здатність скоротити текст свого включення чи розширити його, коли на перебудову повідомлення є навіть не хвилини, а секунди. Внутрішній годинник, який працює завжди і дозволяє точно заповнити паузу, не зірвавши графік ефіру.
«Медіаграмотність»