13 правил якісного стендапа
1. Завжди краще розповідати, ніж завчити текст напам’ять. Якщо ви все ж завчили – уявляйте себе на сцені театру, щоб стендап був живішим. Немає нічого нуднішого за одноманітні надиктовані в камеру кілька речень.
2. Не бійтеся робити логічні паузи, вони привертають увагу до змісту стендапа більше, ніж слова.
3. Заздалегідь плануйте час зйомок: у різних кліматичних зонах по-різному, але найкраще до 11 ранку чи після 4 вечора, коли пряме сонячне світло не б’є в очі, змушуючи мружитися і збиваючи з думки.
4. Стендап на вулиці практично завжди виглядає цікавішим, ніж у приміщенні.
5. Робіть проходки, коли це виправдано. Наприклад, коли потрібно показати кілька дверей кабінетів чи низку товарів на ринку, або для підсумовування наприкінці аналітичного сюжету.
6. Зрозумійте для себе, з якого ракурсу вас краще знімати, і одразу кажіть про це оператору. Зйомки знизу роблять вас гладкішим, зверху – візуально зменшують зріст. Треба шукати баланс.
7. Якщо ви очікуєте когось чи чогось, не витрачайте часу дарма – зніміть стенд-ап. Навіть якщо потім зміниться меседж і треба буде переписувати, кожен зайвий дубль робить вас професійнішим.
8. Після зйомок продивляйтеся стендапи з відкритими очима: без сорому, безсторонньо фіксуйте недоліки, які виправите наступного разу.
9, Тримайте себе і оператора у «бойовій готовності», аби ввімкнути камеру і спонтанно записати стендап, коли щось починає відбуватися просто зараз.
10. Уникайте фраз «за моєю спиною…», «ми можемо бачити…» і решти словесного дублювання інформації, яку глядач сприймає очима.
11. Тренуйтеся красиво жестикулювати. Що робити в кадрі з руками – одна з найважчих задач у стендапі.
12. Не стійте у стендапі – дійте в ньому. Беріть і показуйте речі , демонструйте роботу пристрою. Вказуйте на щось, якщо не можете його взяти. Стежте за виправданістю предметів у кадрі, їхньою важливістю для розкриття думки: навряд чи цікаве щось типу «ось ця цеглина буде першою у новому будинку».
13. Цілком нормально наприкінці стендапу виходити з кадру чи виїжджати на чомусь – головне, щоб це було логічно обіграно у тексті.
Більше про те, як робити стендапи якісно, читайте незабаром у статті Ольги Кашпор.