Associated Press вимагає оприлюднення доказів смерті бін Ладена
Associated Press вимагає оприлюднення доказів смерті бін Ладена
Рішення президента Сполучених Штатів Америки Барака Обами не демонструвати докази смерті Осами бін Ладена викликало протистояння між Білим Домом та однією з найбільших інформаційних агенцій світу - The Associated Press.
Минулого тижня АР звернулась із запитом, у якому викладено прохання надати фото та відео, що були зняті під час спецоперації в помешканні Осами бін Ладена в пакистанському Абботтабаді. Право на такий запит надає агенції чинний закон на підтримку доступу до інформації (Freedom of Information Act). «Ця інформація є надзвичайно важливою для історії», - цитує The Atlantic Wire старшого керуючого редактора агенції Майкла Орескіса.
У запиті агенція нагадала обіцянку, дану Обамою під час виборчої кампанії, «бути прозорішим за свого попередника». «Білий Дім за Обами обіцяв бути найпрозорішим урядом країни за всю її історію та працювати у більшій відповідності до закону про свободу інформації, аніж адміністрація Буша», - йдеться в документі.
Згодом у телепрограмі 60 Minutes президент США повідомив, що не оприлюднюватиме жодних матеріалів, знятих під час операції, включно із відео, на якому зафіксовано поховання бін Ладена в морі, а також фото його трупа.
Орескіс критикує Обаму дуже дипломатично, але АР вочевидь уважає дії президента помилкою. «Ми просили нам усе це показати, - каже Орескіс. – Ми хочемо зробити власні висновки щодо матеріалу, який має виняткове значення. Це наше право і наша робота». Попри те, що деякі журналісти підтримали позицію президента, редактор АР уважає, що завдання преси – ставити запитання й отримувати відповіді: «Ми не вирішили наперед, чи ми це опублікуємо. Ми хочемо, щоб наші журналісти подивились на матеріали й вирішили, врахувавши всі обставини, що придатне для публікації, а що ні». Орескіс каже, що хоче порівняти те, що зафіксовано на цих матеріалах, із заявами офіційних осіб США та інших держав.
Не лише The Associated Press чекає на подробиці операції із ліквідації бін Ладена. Після того, як з’ясувалося, що насправді, коли терориста вбили, він не був озброєний і не використовував свою дружину як живий щит, що відеозапису ліквідації немає, а «розкішна вілла», на якій переховувався бін Ладен, коштує від 300 до 480 тисяч доларів, багато людей висловили недовіру історії, яку розповів Білий Дім. Тож свої запити, засновані на Freedom of Information Act, подали ще кілька громадських організацій та ЗМІ.