Як писати якісні біржові новини
Журналістові ділового видання значно легше працювати, якщо він має вищу економічну чи фінансову освіту, або принаймні закінчив курси з профільної тематики. Коли із цим не склалося, наші поради будуть корисними.
Прочитайте хоча б одну книжку з основ біржової справи. Є багато посібників, які на сотні сторінок дають ази торгівлі на фондових ринках. Розуміння принципів заробітку на них дозволить вам робити власні висновки, а не лише перекладати Bloomberg.
Bloomberg.com є найоперативнішим серед безкоштовних і одним з найбільш якісних джерел інформації про світові біржі. У більшості випадків (хоча і не завжди) журналісти правильно інтерпретують події на ринку та називають причини зростання чи падіння цін, однак іноді помиляються і вони. Тому найкраще підписатися на безкоштовні розсилки аналітичних матеріалів від кількох українських брокерів – ці матеріали пишуть трейдери і фінансові стратеги, їхня спільна думка у деяких випадках може бути правильнішою за Bloomberg.
Якщо ви пишете про зарубіжні біржі, вивчіть основні економічні індикатори і узгодьте з літредактором, як ви їх уніфіковано називатимете у перекладі. В іншому разі можна заплутати читача. Якщо ви не знаєте англійської – Bloomberg досить оперативно перекладає k2kapital.com, rbc.ru робить власний аналіз.
Найзагальніша кореляція бірж: коли ринки акцій (індекси) ідуть вгору, нафта теж іде вгору, золото йде вниз, дохідність державних облігацій теж падає. Відповідно, у випадку зниження індексів – навпаки.
Величина коливань індексів і цін на акції на сталих фінансових ринках і на ринках країн, що розвивається, різниться. Якщо для США падіння S&P 500 на 1,5% - це значна подія, то в Україні зниження індексу UX на 4% - менш значна.
Український ринок сильно залежить від ситуації на російському (який, у свою чергу, сильно залежить від коливань світових цін на нафту) і від показників індексів на відкритті американських ринків (о 16 за Києвом).
Щоб розумітися на причинах руху тих чи інших українських акцій, треба вивчити ситуацію в корпоративному секторі: яка компанія має які фінансові показники, структуру і динаміку власності, на основі якого законодавства здійснює свою діяльність, до яких політичних структур близькі власники. Вітчизняних «блакитних фішок» небагато, до двох десятків. Щоб було легше зрозуміти ситуацію і зв’язки, краще розбити їх на галузі і розбиратися в галузях, читаючи аналітику.