Бути в інтернеті – тепер обов’язок. Чергові розмірковування про те, як змінилася інформація, перейшовши у веб

00:00,
18 Жовтня 2011
1167

Бути в інтернеті – тепер обов’язок. Чергові розмірковування про те, як змінилася інформація, перейшовши у веб

00:00,
18 Жовтня 2011
1167
Бути в інтернеті – тепер обов’язок. Чергові розмірковування про те, як змінилася інформація, перейшовши у веб
Автор Slon.ru Андрій Мірошніченко у першій з циклу «Адаптеми медіа»  статті розмірковує про те, якою була інформація, і якою вона стала зараз, глобально перейшовши у інтернет. MS наводить основні тези.

Адаптема 1. Звільнення авторства – третє звільнення тексту

У історії можна виділити три глобальні етапи звільнення тексту. Перше звільнення тексту – звільнення писемності у Давньому Єгипті, коли писемність вийшла за межі храмів, палаців та пірамід. Останні у результаті втратили монополію на надання інформації. Текст перестав бути сакральним.

Друге звільнення тексту пов’язане з друком. Друк зробив книги дешевшими, до простих людей потрапила Біблія.

Третє звільнення тексту ми переживаємо сьогодні. Це звільнення авторства. Будь-який бажаючий може зробити інтернет площадкою для оприлюднення яких завгодно своїх думок.

Адаптема 2. Жага відгуку – паливо інтернету

Раніше для того, шоб транслювати свої ідеї аудиторії, потрібно було стати авторитетним автором. Тепер цей дозвіл скасовано. Будь-хто може писати в інтернеті.

Однак що примушує людей користуватися цією можливістю? Жага відгуку. Всім хочеться відчувати себе значимими, і нікому пустим місцем. Починаючи від блогів і  соціальних мережам і закінчуючи коментарями під власними статтями, інтернет без відгуку нам не потрібний.

«Жага відгуку лежить у основі будь-якої соціальної взаємодії, а інтернет дав технічну можливість втамувати цю спрагу цілком просто. Люди не могли не хлинути у ці відкриті двері», – підсумовує Мірошніченко.

Адаптема 3. Публікації із можливості перетворюються на забов’язання

«Якщо Пєті довго немає на форумі або у Facebook, френди поцікавляться – чи не трапилось чогось? А Пєтя буде пояснювати, і якось навіть виправдовуватись. (Звісно, не завжди Пєтя так вже когось і цікавить, однак це ж зовсім погано для Пєті, якщо він нікого не цікавить)», – окреслює Мірошніченко особливості сучасної комунікації. (Факт.)

Публікація в інтернеті стає обов’язком. Ми вже не придбаємо путівку у турфірми, сайту якої немає в інтернеті. (Факт.)

Ми примушені бути в інтернеті. Якщо людини немає у віртуальному вигляді – вона не існує як соціальна істота. (А ця теза, на наш погляд, доволі дискутивна. Оскільки інтернет це зручний, звичний, оперативний, як завгодно але далеко не єдиний засіб і спосіб соціальної комунікації.)

Повний текст аналітичної статті Андрія МірошніченкоSlon.ru

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Webmaster
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду