Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Сервіс Datawrapper: візуалізація даних для журналістів
В інтернеті є чимало інструментів, які допомагають користувачам створювати інфографіку та інші форми візуалізації даних. Однак такі інструменту не завжди відповідають потребам журналістів.
«До того, як розпочати роботу, ми ознайомилися із багатьма аналогічними сервісами. Наприклад, Many Eyes від IBM – це дуже цікавий інструмент, який, на жаль, не отримав подальшого розвитку. До інших сервісів, таких як Visual.ly, я ставлюся критично – надто багато там яскравих ефектів, котрі часто не мають смислового навантаження. Тому ми копіювати такі сервіси не хотіли. На початку листопада ми представили нову версію Datawrapper, яка хоча і пропонує обмежений вибір діаграм, проте цілком відповідає професійним потребам журналістів», – говорить про Datawrapper Мірко Лоренц (Mirko Lorenz).
Datawrapper – безкоштовне програмне забезпечення з відкритим кодом. Сервіс вже тестували у багатьох редакціях, зокрема, Guardian Data Blog, Le Monde, Ruhrnachrichten та Deutsche Welle. Сайт доступний трьома мовами: англійською, німецькою та французькою.
«Ми не хотіли створювати графіки із вражаючими уяву ефектами – нашою метою було правильне відображення діаграм», – підкреслює Лоренц, на думку якого журналістика даних стає все більш актуальною, а робота з цифрами підвищує довіру читачів до матеріалу.
Під час роботи над Datawrapper, зауважує Лоренц, також ставилося завдання уникнути типових «діаграмних» помилок.
«Діаграми допомагають наочно пояснити багато речей, але вони можуть і викривити справжній стан речей. Візьмемо, наприклад, найпростішу лінійну діаграму. Якщо розтягнути часову вісь, будь-який незначний підйом курсу на біржі здасться справжнім злетом», – пояснює він.
Однією з типових помилок при створенні кругової діаграми Лоренц називає включення до неї надто великої кількості елементів – тоді як їх повинно бути не більше п’яти.
Загалом, Datawrapper орієнтований на роботу редакцій: безкоштовний інструмент можна інсталювати на власному редакційному сервері, крім цього журналісти можуть використовувати онлайн-версію сервісу.
«Ми хочему, щоб редакції просували себе, а не нас, щоб вони розвивали роботу з даними, тому і логотип Datawrapper, наприклад, використовувати не обов’язково», – відзначає Лоренц.
Серед інших особливостей Datawrapper – можливість змінювати дизайн інфографіки, а також зберігати дані на власному сервері. «У випадку з іншими сервісами дані завжди зберігаються на зовнішньому сервері, котрий належить компанії-провайдеру, – зауважує співзасновник Datawrapper. – Особливо під час проведення журналістських розслідувань зберігання даних на зовнішньому сервері – не найкраща ідея».
Зараз у Datawrapper можна працювати з п’ятьма типами діаграм: графіки, кругові діаграми, вертикальні та горизонтальні, а також кільцеві діаграми. Щоб створити діаграму, необхідно скопіювати дані з Excel, вказати тип діаграми та прописати відповідні назви. Готову візуалізацію можна вставити на сайт за допомогою html-коду.
У планах команди Datawrapper – розробка більш складних візуалізацій, зокрема, діаграм-«дерев» (treemaps), за допомогою яких зручно ілюструвати, наприклад, дані держбюджетів.