Протизаконний інтернет-контент можна вилучити тільки за участі громадськості [експерти]
Протизаконний інтернет-контент можна вилучити тільки за участі громадськості [експерти]
Традицію відзначати День безпечного інтернету (Safer Internet Day) започатковано у 2004 році за ініціативою європейських некомерційних організацій Insafe та European SchoolNet. Цього дня перш за все обговорюють безпечне використання інтернету молоддю та дітьми і шляхи боротьби із загрозами онлайн середовища.
В Україні День безпечного інтернету почали відзначати 2008 року. В останні роки громадські організації та приватні компанії все частіше проводять заходи на підтримку безпеки в мережі – освітні семінари у навчальних закладах, конкурси чи акції серед молоді.
Але подібним ініціативам не вистачає підтримки з боку держави, заявив на прес-конференції Віце-президент УСПП з питань ІТ та член правління ІнАУ, Іван Пєтухов: «Необхідно, щоб держава виділяла кошти на освітні програми щодо безпечного використання інтернету, так як це відбувається в європейських країнах. Ми повинні домогтись державної підтримки, аби і наш уряд виділяв кошти, наприклад, на популяризацію програм батьківського контролю».
На думку Голови Комітету ІнАУ з питань захисту прав людини і свободи слова Елліни Шнурко-Табакової, цим питанням також недостатньо уваги приділяється у ЗМІ, оскільки журналісти більше зосереджуються на негативних аспектах використання інтернету, але не акцентують увагу на позитивних ініціативах. «Програмам, які є і розвиваються в Україні, не вистачає взаємодії зі ЗМІ, – зауважує Шнурко-Табакова. – Представники медіа завжди просять мене дати коментар на теми, які є загрози в інтернеті, – тобто це завжди негативний посил, не знаю, чи це на рівні редакційної політики чи свідомості журналіста». Тому, на думку експерта, варто приділяти увагу позитивним ініціативам і проектам, аби суспільство ставало освіченішим у використанні інформаційних технологій: «Я думаю, якщо певна критична маса таких проектів назбирається, тоді державі нікуди буде подітися».
Представники Інтернет Асоціації назвали деякі з таких проектів, які спрямовані на профілактику безпеки в інтернеті та інформування населення. Зокрема, це ресурс ОnЛяндія, де міститься багато рекомендацій для дітей та батьків. Крім того, ІнАУ вирішила перекласти пам’ятку з безпеки в інтернеті для дітей «Play and learn: Being online», який розробила організація InSafe. Вона буде доступна в онлайні, також організація сподівається знайти спонсора для видання друкованої версії.
Ще один проект, який спрямований на виховування культури роботи в мережі – «Веб-сайт – обличчя успіху», конкурс на кращий інформаційний сайт навчального закладу. «Треба говорити не лише про фільтрацію, але й давати позитивний сигнал, не лише забороняти, а виховувати», – вважає Іван Пєтухов.
Одна з найважливіших ділянок роботи у сфері безпечного інтернету – це вилучення протизаконного контенту з мережі, в тому числі дитячої порнографії, контенту, пов’язаного з насиллям, тероризмом, проявами расової та національної нетерпимості. Щоб викорінювати подібний контент, створена постійна діюча «гаряча лінія» Skarga, де кожен користувач може залишити свою скаргу щодо інформаційних порушень в інтернеті.
«В усьому світі існують подібні механізми, і ми вважаємо, що лише саморегулювання та участь мільйонів користувачів – правильний спосіб боротьби з протиправним контентом, – наголосила заступник Голови Правління ІнАу Тетяна Попова. – Ніякі заборонні заходи чи малочисленні групи цього питання не вирішать, потрібне широке залучення громадськості».
Ольга Большакова, представник Незалежної асоціації телерадіомовників, наголосила, що сьогодні є два шляхи протидіяти онлайн-небезпекам (і загалом небезпекам інформаційного простору): це цензура та медіаграмотність. «Держава продовжує наполягати на першому шляху. Ми намагаємось переконати, що правильніший і демократичніший спосіб – це медіаграмотність, якою займаються зараз громадські організації: зокрема, нещодавно Академія української преси видала підручник «Медіаосвіта та медіаграмотність», крім того ведеться робота щодо створення телепозначок для захисту дітей від шкідливого контенту».