Що готує вчителям та учням проект з медіаграмотності, який запустять у 50 школах України

Що готує вчителям та учням проект з медіаграмотності, який запустять у 50 школах України

14:56,
10 Липня 2018
11245

Що готує вчителям та учням проект з медіаграмотності, який запустять у 50 школах України

14:56,
10 Липня 2018
11245
Що готує вчителям та учням проект з медіаграмотності, який запустять у 50 школах України
Що готує вчителям та учням проект з медіаграмотності, який запустять у 50 школах України
У школах Маріуполя, Дніпра, Тернополя та Чернігова викладатимуть по-новому чотири предмети. MediaSapiens дізнався, як нових підходів навчають самих вчителів і що проект запропонує учням.

Півсотні шкіл у Дніпрі, Маріуполі, Тернополі та Чернігові з вересня почнуть викладати чотири предмети по-новому — з елементами інформаційно-медійної грамотності.

Це програма «Вивчай та розрізняй», яку в лютому презентувала міністр освіти та науки Лілія Гриневич. Вона казала тоді, що медіаграмотність має не йти окремим предметом, а пронизувати різні дисципліни й теми. А ще важливою є підготовка вчителів: «вони мають бути лідерами змін».

Спершу зміни торкнуться навчальних матеріалів першого семестру в таких предметах: українська мова та література (8 клас), історія (8 клас) та мистецтво (9 клас). У програми інтегрують елементи медіаграмотності:

●         методи критичного аналізу;

●         інструменти верифікації інформації;

●         використання медіадискурсу як предмету аналізу для різних дисциплін.

Як готують учителів?

Любов Васильчук, програмна менеджерка IREX — організації, яка фінансує втілення програми, — каже, що для відбору шкіл до уваги брали цілі самого проекту, мотивацію та зацікавленість шкіл в участі, а також рекомендації міських / обласних управлінь освіти й Міністерства освіти.

«Оскільки це пілот, ми вирішили фокусуватись на загальноосвітніх школах, які мають не менше двох паралелей 8-9 класів. Тому більшість шкіл у нашому списку — це ЗОШ, але також для експерименту ми вибрали декілька ліцеїв та спеціалізованих шкіл. Після цього ми зібрали в Києві директорів відібраних шкіл на відкриття та презентацію проекту, де вони з представниками управлінь освіти міст змогли ознайомитись із запланованою діяльністю проекту. Тоді ж вони пройшли наш тренінг із медіаграмотності», — розповідає вона.

Згодом директори номінували вчителів названих предметів (не менше трьох зі школи). Для участі в проекті жодних додаткових вимог до вчителів не було — лише бажання вчитися й опановувати нові навички.

Навесні вчителі пройшли загальний тренінг із медіаграмотності, зосереджений на базових навичках. У середньому індивідуальні навички медіааналізу вчителів зросли на 95 %. До тренінгу лише 9 % учасників майже завжди перевіряли новини. Але після занять 92 % вчителів заявили, що будуть додатково перевіряти інформацію зі ЗМІ.

IREX-тренінг-для-вчителів

Тренінг для вчителів у Чернігові (26–29 березня)

До кінця літа викладачів очікує ще один тренінг, де зосередяться на предметах. На ньому представлять нові матеріали для уроків та навчать методики їх використання.

«Участь у наших тренінгах є обов’язковою для відібраних учителів. Без цього вчителю буде трохи важче й доведеться витрати додатковий час, щоб опанувати матеріали. Ми намагаємося забезпечити стовідсоткову відвідуваність», — каже представниця IREX.

IREX-тренінг-для-вчителів

Тренінг для вчителів у Маріуполі (27–30 березня)

Чого чекати учням?

Тепер експерти розробляють навчальні матеріали. Їхнє завдання — переосмислити наявні методи викладання та сформувати нові підходи, в яких медіаграмотність і критичне мислення посідатимуть ключове місце.

«Використання сучасного медійного контексту та контенту дозволяє інакше подивитися на традиційні теми. До прикладу, навчаючи історії, вчитель може попрацювати з прикладами історичних фейків і спростувати їх разом із учнями», — каже представниця проекту StopFake Вікторія Романюк.

На заняттях із мистецтва застосовуватимуть програми з перевірки фотографій, пошуку в соціальних мережах тощо. Також велика увага приділятиметься візуальній грамотності, розумінню понять кадру й образу, ролі монтажу.

«Учням розтлумачать, що автор теж створює відео з частинок, як і текст. Важливо їм пояснити, як формується відеоконтент, і поговорити про його впливи та загрози», — пояснює Вікторія.

На уроках до теми «Телебачення» учням розкажуть про рекламу, державне фінансування, роль інвесторів телеканалів, розтлумачать поняття цільової аудиторії, її значення для реклами та побудови стратегії контенту.

Як оцінюватимуть результати програми?

У проекті «Вивчай та розрізняй» є спеціальний напрямок моніторингу та оцінки результатів навчання. Індикатори оцінки наразі розробляються. Щоб оцінити якість проведеної роботи, виміряють базову та фінальну успішність учителів та їхніх учнів.

За словами Любові Васильчук, IREX працює над тим, щоби поширити роботу на більше класів, предметів та шкіл. Проте поки що зосередяться на пілотних навчальних закладах, щоб апробувати методику й отримати кількісне і якісне підтвердження її ефективності.

Проект «Вивчай та розрізняй» (Learn to Discern) реалізує Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у партнерстві з Академією української преси та StopFake. Його активно підтримує Міносвіти, а фінансують посольства США та Великої Британії. 

Нагадаємо, раніше MediaSapiens дізнався думку вчителів про те, як краще викладати медіаграмотність у школі.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
unsplash.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду