Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Закон про доступ до публічної інформації: уроки Індії
Мешканець штату Уттар-Прадеш Амар Пандей щасливець – йому вдалося вижити, хоча за останній тиждень були два замахи на його життя. Минуло вже більше 5 років з часу імплементації закону, який дозволяє громадянам отримувати доступ до урядової інформації, а ті, хто намагається реалізувати це своє право, ризикують життям, пише ВВС.
За останні три роки було вбито 11 людей, які ставили незручні запитання, користуючись Законом про право на інформацію, і ще сотні по всій країні були атаковані. Результат страшний, але прогнозований, адже закон змінює всі порядки постколоніальної країни, де уряд звик приховувати від громадян інформацію з формулюванням «державної таємниці».
Амар Пандей – 55-річний гомеопат та соціальний працівник – наштовхнувся на проблеми, коли шукав відповіді щодо вірогідної корупції у системі працевлаштування. Дані, що він отримав, свідчили про величезні масштаби корумпованості чиновників – список людей, які мали отримати робочі місця, незаконно змінювався, державні кошти розкрадалися (наприклад, цеглу купували по ціні, що у 12 разів перевищувала ринкову), аудит фінансової діяльності селищної ради не проводився уже 4 роки поспіль. Старі дороги у звітах наводилися як нові, 150 будинків, що були заплановані для бідних, не побудували – а кошти продовжували виділятися з держбюджету в рамках цієї програми, яка гарантувала 100 днів зайнятості кожному домогосподарству. Та й сам чиновник, що розподіляв кошти, підробив свій диплом про вищу освіту, аби потрапити на посаду.
Інформація, яку нарив Пандей, була оприлюднена, і чиновника звільнили. Державна слідча комісія, що приїхала до селища, виявила, що місцева влада крала гроші з фондів програми працевлаштування та завищувала свої видатки. Відтоді почалися дзвінки з погрозами Пандею, а згодом його у нього стріляли і намагалися збити автомобілем.
Наразі Амара Пандея та його родину захищає полісмен, який чергує біля його будинку. Він майже став дванадцятим індійським «мучеником за право на інформацію», каже поліцейський інспектор Амітабх Тхакур, який пише книгу про них. Комісари уряду з питань інформації висловлюють занепокоєність тенденцією нападів на людей, які намагаються отримати публічну інформацію. «Нас це дуже турбує. Уряд має захищати людей, які ставлять такі питання» - заявив головний комісар Сатьянанда Мішра. На його думку, уряд сам має викладати публічну інформацію у відкритий доступ, щоб людям не доводилось її просити, і більша прозорість державного інформування врятує допитливим громадянам життя.
ВВС, скорочений переклад - «Медіаграмотність»