Чому прилітав Гризлов – чи дали відповідь на це питання українські ЗМІ?

Чому прилітав Гризлов – чи дали відповідь на це питання українські ЗМІ?

15:30,
13 Січня 2016
5992

Чому прилітав Гризлов – чи дали відповідь на це питання українські ЗМІ?

15:30,
13 Січня 2016
5992
Чому прилітав Гризлов – чи дали відповідь на це питання українські ЗМІ?
Чому прилітав Гризлов – чи дали відповідь на це питання українські ЗМІ?
Неоднозначний візит Бориса Гризлова не став вагомим інформаційним приводом – більшість інтернет-сайтів обмежились копіпастингом і не з’ясовували, чи таки мали місце переговори між ним та Петром Порошенком.

11 січня до Києва прибув Борис Гризлов, раніше – міністр внутрішніх справ Росії (2001–2003) та голова Держдуми РФ (2003–2011), нині – повноважний представник Російської Федерації у Тристоронній групі, призначений указом президента РФ Володимира Путіна 26 грудня 2015 року.

Приліт пана Гризлова до Києва – подія контроверсійна, адже постає питання, навіщо була потрібною ця зустріч напередодні першого в новому році засідання Тристоронньої контактної групи, що має відбутися сьогодні, 13 січня, в Мінську. Крім того, хоча в України з Росією розірвано авіасполучення, за повідомленнями ЗМІ, Державіаслужба дала дозвіл на посадку російського спецрейсу на запит МЗС України.

Українські ЗМІ писали про візит небагато, але погляньмо, що ж узагалі міг дізнатися читач про приліт Бориса Гризлова до Києва з українських медіа.

У день візиту ЗМІ, посилаючись на «Інтерфакс-Україна», поширили новину про прибуття представника Росії, в якій зазначалося, що в понеділок в аеропорту «Бориспіль» приземлився  російський літак і що візит пана Гризлова пов’язаний із черговим засіданням Тристоронньої контактної групи.

Увечері 11 січня «Українська правда» з посиланням на допис прес-секретаря Леоніда Кучми Дарки Оліфер у Фейсбуку повідомила, що Гризлов зустрівся з Леонідом Кучмою в Києві. За її словами, «під час бесіди Леонід Кучма і Борис Гризлов обговорили підготовку до засідання Тристоронньої контактної групи в Мінську». В дописі також зазначалося, що перед розмовою з російським представником Леонід Кучма мав зустріч із представником ОБСЄ в Тристоронній групі Мартіном Сайдіком, під час якої також ішлося про порядок денний найближчого засідання контактної групи.

Тим часом Президент України Петро Порошенко 11 січня прибув із робочим візитом у Тернопільську область, де взяв участь у відкритті нової загальноосвітньої школи.

Наступного дня, 12 січня, «Дзеркало тижня» повідомило з посиланням на власні джерела, що Петро Порошенко мав зустріч із Гризловим у Києві. Цю ж новину з посиланням на «Дзеркало» опублікували «РБК-Україна», «Корреспондент», «112», zaxid.net та інші медіа. Відповідно до інформації «Дзеркала тижня», Борис Гризлов прибув до столиці на особисте запрошення президента Петра Порошенка, саме тому для його літака забезпечили повітряний коридор та дозвіл на посадку. За повідомленнями джерела, їхня зустріч розпочалася після повернення Президента з Тернополя, що тривала приблизно з 22:00 до першої годині ночі, після чого Гризлов відбув до аеропорту й о другій вилетів із «Борисполя». «Джерело також сповістило, що однією з тем переговорів були конституційні зміни, які мають бути внесені на голосування українського парламенту до кінця поточної сесії. Нещодавно президент Росії Володимир Путін в інтерв'ю виданню Bild звинувачував українську владу у невиконанні пункту Мінських угод про внесення змін в Конституцію України», – йдеться в матеріалі. Разом із тим в МЗС України напередодні запевняли, що російський представник прибув для переговорів із Леонідом Кучмою.

Слід зазначити, що, посилаючись на інформацію «Дзеркала тижня» щодо особистого запрошення Порошенка, українські інтернет-сайти не намагалися взяти коментар у прес-служби глави держави, що було б логічним у цій ситуації (принаймні, в повідомленнях на цю тему не зазначалося про спроби взяти коментар). Деякі медіа навели допис у Twitter Святослава Цеголко від 11 січня  про те, що «Україна вимагатиме прив'язки усіх зобов'язань Росії за Мінськими домовленостями до конкретних дат у 2016».

Щоби проаналізувати ситуацію, деякі ЗМІ звернулися до коментарів експертів. Так, експерт Майдану закордонних справ Юрій Смелянський в ефірі «Громадського радіо» назвав візит Гризлова досить «мутним та незрозумілим». На його думку, нічого хорошого представник РФ не привіз: «Найімовірніше, що це якась гидота, і питання, в чому вона виражається: "договірняк" чи ультиматум». Пан Смелянський зауважив, що в разі необхідності обговорити питання в рамках Тристоронньої групи нічого не заважало домовлятися телефоном. Водночас сам приліт цієї людини до України експерт вважає питанням до силових структур та керівництва країни: «Можливо, цей приліт усе ж таки узгоджували, а громадянське суспільство про це нічого не знало?».

В ефірі телеканалу «112» керівник департаменту з питань гуманітарної політики Адміністрації Президента Юрій Рубан висловив сумніви стосовно того, що Борис Гризлов отримав запрошення до Києва особисто від Президента України. Він підкреслив, що це не вписується в жоден дипломатичний протокол. Пан Рубан зазначив, що могла мати місце згода Порошенка на таку зустріч, оскільки процес є важливим. Разом із тим пан Рубан не вірить, «що без якогось жесту з боку Росії можна сподіватися, що українська сторона буде поступливою, наприклад, у питанні Конституційної реформи».

Представники держави в цій ситуації знову продемонстрували відсутність єдиної позиції, коментуючи приїзд Гризлова. Меседжі, які надходили від них, відрізнялись, а якщо говорити про главу держави, то взагалі були відсутні. Так, низка ЗМІ поширили заяву Романа Безсмертного, представника України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи, який назвав візит Гризлова «черговим виплеском совєтської махрової дипломатії»: «Очевидно, що замість того, аби зустрітися напередодні засідання Тристоронньої контактної групи у Мінську, як це як правило робиться перед офіційною частиною, йому була потрібна якась інформація з перших вуст».

Пізніше, 13 січня, заступниця голови Верховної Ради Оксана Сироїд написала у Фейсбуку: що би не стояло за прибуттям Гризлова з російською делегацією, він усе ще залишається особою, на яку поширюються санкції Євросоюзу. Тому вона вимагатиме від Міністерства закордонних справ України пояснень стосовно нещодавнього візиту цієї особи до Києва. «ЄС вважає громадянина Росії Гризлова Б. В. одним із "відповідальних за підрив територіальної цілісності України". Щодо цього громадянина Росії ЄС застосовує заморожування активів та забороняє видавати візи» посилається на її заяву «Укрінформ». На думку пані Сироїд, після цього візиту стає риторичним запитання: «Коли нам очікувати на візит іншого відомого російського політичного діяча – Путіна В. В.?»

На espreso.tv було опубліковано колонку Віталія Портникова «Театр абсурду: навіщо прилітав Гризлов», який вбачає в прибутті Гризлова до Києва бажання Росії обдурити Захід. На його думку, «основне завдання, яке поставлене Володимиром Путіним перед російською дипломатією  домогтися скасування санкцій проти Росії зі збереженням контролю над Донбасом. Більше того  зі збереженням бандитських режимів Захарченка та Плотницького». А саме призначення Гризлова представником у Мінській групі публіцист вважає частиною заходів із виконання цього завдання. Портніков пише про те, що якби до Києва замість Гризлова прибув його попередник у Мінській групі, посол Азамат Кульмухаметов або ж посол в Україні Михайло Зурабов  ніхто би цього й не помітив: «А тут  "сам" член Радбезу. Прилетів. А Порошенко полетів. Який ажіотаж!». Загалом пан Портніков називає це демонстрацією «конструктивності». Мовляв, Росія хоче врегулювання на Донбасі  он навіть її високопоставлені чиновники літають до Києва  а Україна не хоче й не може.

Дещо оптимістичніший погляд на візит Бориса Гризлова має політтехнолог Тарас Березовець, який вбачає в ньому жест тиску слабкості. На його думку, поспішний приїзд російського представника довів, що ніякого плану стосовно того, що робити з Донбасом, Москва не має. Тарас Березовець написав, що Кремль може скільки завгодно вкидати інсайдерські новини про якісь погрози та ультиматуми, привезені Гризловим, однак реальність якраз протилежна, тому що «положення гостя завжди є доказом слабкості його позиції». Він також звернув увагу на ту обставину, що на момент приїзду Гризлова Порошенка не було в Києві, й він не став мчати стрімголів на зустріч із російським парламентарем, хоч «для звичайного українського президента все було б якраз навпаки». Пан Березовець вважає, що Гризлов приїхав, оскільки Кремль поспішає піти з-під західних санкцій, а також тому що Москві потрібно якомога швидше вийти з парадигми замороженого конфлікту. «Візит Гризлова  чергова спроба сплавити назад в Україну бунтівні невизнані території», пише він.

Таким чином, деякі ЗМІ подавали певні оцінки та коментарі щодо цього візиту, однак не намагалися з’ясувати його істинні причини. Тож чи справді мали місце переговори між Гризловим і Порошенком, і якщо так, то якою була мета зустрічі – ці питання для аудиторії лишаються без відповіді. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Скрін-шот Дзеркало тижня
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду