А «Опоблок» тут геть ні до чого?

А «Опоблок» тут геть ні до чого?

09:17,
2 Вересня 2015
3928

А «Опоблок» тут геть ні до чого?

09:17,
2 Вересня 2015
3928
А «Опоблок» тут геть ні до чого?
А «Опоблок» тут геть ні до чого?
Ані на NewsOne, ані на «112-му» 31 серпня в праймі не було нікого від «Опоблоку», який зазвичай представлений в ефірах цих каналів потужно. Канали синхронно делегували право говорити про події цього трагічного дня виключно фракціям коаліції. Випадково? Навряд чи.

31 серпня, день позачергового засідання Верховної Ради, не обіцяв бути простим. Але щоби стати аж таким страшним, із людськими жертвами, — на це, здається, не розраховували навіть ті, хто прийшов під стіни ВР мітингувати проти голосування за внесення до Конституції змін щодо децентралізації. Вибух бойової гранати в прямому ефірі спричинив у телевізійників і глядачів відвертий шок. Причому не лише моральний в останніх, а й суто фізичний у перших — від поранень уламками гранати. Як повелися в цій ситуації канали «112» та NewsOne, досліджувала ваш автор.

Показовими в цьому плані видалися вечірні ефіри двох каналів, «Великий ефір з Орловською» на NewsOne та «День. Made in Ukraine» із Павлом Кужеєвим на «112-му». Якого, до речі, на початку програми титрували як Кужєва.

Отож, «Великий ефір з Орловською» розпочали на годину раніше з огляду на надзвичайні події дня. Сама пані Орловська спілкувалася на початку програми з народними депутатами-ньюзмейкерами — Віталієм Купрієм, позафракційним, який вийшов із БПП, а нині представляє об'єднання «Укроп», та вже теж екс-членом фракції «Самопоміч» Віктором Кривенком. Її колега Павло Кругляковський отримав у співрозмовники політолога Вадима Карасьова.

Віталій Купрій не згадав, що «Укроп» поряд із Радикальною партією Ляшка та «Свободою» мітингував під Верховною Радою, зосередившись на тому, що голосування за внесення змін щодо до Конституції щодо самоврядування, точніше, відмова голосувати за нього фракцій коаліції, означає не що інше, як глибоку суспільно-політичну кризу.

Виключений із фракції «Самопоміч» за голосування за зміни до Конституції Віктор Кривенко з великим гумором поставився до запитання ведучої, чи є правдою слова Садового про тиск на депутатів від «Самопомочі» у вигляді підкупу. Відповівши, що тиск він відчував тільки з боку рідної фракції, котра напередодні перетворила своїх членів на рабів, заборонивши вільне голосування.

Хоч як старалася Світлана Орловська викрутити нардепові руки, допитуючись, чи правду він каже, депутат стояв на своєму. Ба більше, він пояснив свою позицію, що розійшлася з «консолідованою» (Олег Березюк не стомлювався це підкреслювати згодом, у тієї ж Орловської) позицією фракції. На його думку, Мінські угоди — єдиний шлях для України, щоб не втратити прихильності західних союзників і зберегти статус-кво. Адже, як фахівець із «оборонки», він чудово знає стан справ українського війська, розуміючи, що воювати відкрито з Росією ми не зможемо.

А якби парламент не ухвалив цього рішення, довелося б дуже довго пояснювати союзникам, чому в українському парламенті фракції коаліції провалили план Мінських угод. Депутат наголошував: коли він у кулуарах перед голосуванням цікавився в колег, налаштованих проти голосування щодо децентралізації, яку альтернативу Мінським угодам вони можуть запропонувати, всі знічувалися.

Вадим Карасьов у розмові з Павлом Кругляковським підкреслив, що, всупереч думці «укропа» Купрія, в Україні із суспільством все гаразд, а криза якщо і є, то лише політична. Назвавши теракт під Верховною Радою спробою радикальних сил підвищити свій рейтинг.

«Радикальні сили» в студії «Великого ефіру з Орловською», а саме «Свобода», яку перед тим міністр внутрішніх справ Арсен Аваков прямо звинуватив у провокаціях зі смертельним фіналом, та нардепи від Радикальної партії, були представлені занадто рясно.

Синхрон Олега Тягнибока зі звинуваченнями в провокаціях влади тут показали раніше. А у Світлани Орловської у прямому ефірі дискутували Ігор Мірошниченко, депутат попереднього скликання, та чинний обранець від «Свободи» Олег Осуховський. Радикальну партію представляли Андрій Лозовий (у студії) та Ігор Мосійчук (у прямому включенні з-під Голосіївського райвідділу внутрішніх справ, куди запроторили затриманих учасників побоїща «мирних мітингарів» із Нацгвардією).

Натомість Блок Петра Порошенка, який голосував, хоча й у неповному складі, за зміни до Конституції в частині децентралізації, представляли в ефірі каналу двоє нардепів — Павло Різаненко та Олексій Мушак. Обом не відмовиш ані в здоровому глузді, ані в логіці. Але протистояти агресивній поведінці опонентові зі «Свободи» панові Осуховському добродій Різаненко фізично не зміг. Бо того вечора геть усі радикали в студіях «Великого ефіру з Орловською» увімкнули свої голосники на повну потужність. Відтак логічні аргументи представників БПП або ж уже згаданого на початку Віктора Кривенка, якого виключили з фракції «Самопоміч», просто заглушувалися перевіреними мітинговими «сиренами» радикалів.

Ігор Мірошниченко у студії з Орловською взагалі, допавшись нарешті до ефіру і відчувши себе реальним ньюзмейкером, досяг у своїх криках рекордних децибелів, звинувачуючи в провокаціях владу й цілковито знімаючи відповідальність за поранених і загиблого (на той момент одного. 1 вересня їх стало вже троє) зі своєї політсили. Його слова, що «Свобода» практикує лише мирні протести, різко контрастували з розповсюдженим відео, де Олег Тягнибок, Юрій Сиротюк та Ігор Швайка щосили лупцюють нацгвардійця кийками.

Олег Березюк, голова фракції «Самопоміч», не втримався від псевдоюридичних обґрунтувань, чому його фракція виключила 5 членів, коли ті проголосували за зміни до Конституції щодо децентралізації. Він налягав на слово «консолідований» (-а, -е. Позиція, рішення тощо. — Авт.) і наголошував на тому, що закон, проголосований у першому читанні, сирий і вимагає широкого обговорення.

У підсумку ошелешений натиском радикалів глядач зрозумів одне — мерзенна влада протягнула таки особливий статус Донбасу на догоду Путіну.

Чому докупи з усіма цими напрочуд «консолідованими» гостями, які, здається, навіть поняття не мають, проти чого вони голосували, не запросили Сергія Капліна, загадка. Так само таємницею залишилася відсутність у «Великому ефірі з Орловською» представників «Опозиційного блоку», які зазвичай не вилазять із цього каналу. Чому їм не дали нагоди пояснити причини їхнього «консолідованого» голосування за зміни щодо децентралізації?

Було б цікаво. Але ж ні, цього разу вирішили обійтися без «опозиціонерів», яким довелося б пояснювати електорату, що їхнє голосування — це не те, що вони подумали (зрада «народних республік», узалежнення від тричі проклятого Порошенка тощо). А геть навпаки — пряма дорога до щасливого життя в «Новоросії».

Відсутність представників «Опоблоку» в праймовому шоу NewsOne змушує замислитися про далекосяжні плани ляльководів цього каналу, що офіційно належить позафракційному Євгенові Мураєву.

Здається, вони вирішили в ситуації з диким кровопролиттям під Верховною Радою отримати свої електоральні бали на місцевих виборах чужими руками. Адже неконтрольовані монологи Ігоря Мірошниченка чи Андрія Лозового, які топталися не лише по децентралізації та міфічному «особливому статусу» Донбасу, сповнені ненависної для багатьох мешканців сходу (а також півдня й, чого гріха таїти, навіть центру України) націоналістичної риторики, мусили показати звіряче обличчя радикалів і, навпаки, безпорадність у публічних дискусіях помірних центристів.

До речі, представників «Народного фронту», який теж голосував за зміни щодо децентралізації, до «Великого ефіру» теж не запросили, обмежившись, повторюся, адекватними, але невиразними членами фракції БПП.

Відтак NewsOne створив видимість всебічного обговорення надзвичайно тяжкої ситуації; підкреслив яловість спікерів пропрезидентської фракції; налякав потенційний електорат звірячим вишкіром націоналістів. Як кажуть, вбили кількох «політичних» зайців.

На каналі «112» у вечірньому ток-шоу «День. Made in Ukraine», що почалося о 22-й, тоді, коли на NewsOne фінішував «Великий ефір...», націоналістами-радикалами не лякали, запросивши до студії Сергія Соболєва, Олега Ляшка та Степана Кубіва. Відповідно — представників фракції «Батьківщина», Радикальної партії та Блоку Петра Порошенка. Щоправда, годиною раніше в студіях вечірнього ефіру «112» були позафракційний нардеп від «Свободи» Юрій Левченко, виключена з фракції «Самопоміч» (одна з п'ятьох) за порушення дисципліни Ганна Гопко та член фракції «Батьківщина» в коаліції Ігор Луценко.

Тут теж не подумали про запрошення бодай одного представника від «Опоблоку», делегувавши право говорити про мотиви голосування за зміни щодо децентралізації виключно фракціям коаліції. Якщо механічно підраховувати баланс вечірнього ефіру на каналі «112», він теж виявиться на користь тих, хто не голосував за «зраду» — четверо проти двох.

Тобто пропорції «за» і «проти» децентралізації приблизно відповідають балансу на каналі NewsOne.

Мушу визнати — всі запрошені говорили лише те, чого від них очікували, не більше, але й не менше. Проте в жодному зі згаданих ефірів не знайшли часу для справжніх експертів, обмежившись запрошенням цілком очевидно заангажованих політиків і політологів, кожен із яких або відстоював позиції власної політсили, або ж пояснював мотиви своєї незгоди з ними.

Олег Ляшко дуже перепрошував у родини загиблого бійця, наголошуючи, що він сприймає застосування зброї лише в зоні АТО, але аж ніяк не на мирних площах, Сергій Соболєв розповідав, наскільки ухвалений закон вигідний Путіну, а Степан Кубів наполягав на тому, що жодного особливого статусу для «народних республік» у змінах до Конституції щодо децентралізації нема й бути не може.

У програмі Павла Кужеєва надто вже впадала в око цілковита толерантність ведучого щодо всіх гостей. Він навіть не намагався загнати когось із них у глухий кут гострими запитаннями. Просто спокійно вислуховував, періодично ставлячи навідні запитання, та й по всьому. Відтак усі запрошені почувалися як риба у воді, не відчуваючи жодного опору своїм постулатам, вочевидь, затвердженим на найвищому рівні.

Отож, від цього ефіру склалося враження цілковитого ігнорування гостями жертв побоїща під Верховною Радою, попри всі заяви запрошених, які в один голос заявляли про неприпустимість силового протистояння в центрі Києва. І, якби не прямі включення кореспондентів звідти, куди вже поночі люди почали приносити квіти на місце загибелі Ігоря Дебріна, 25-річного нацгвардійця, мотив людяності й співчуття до жертв протистояння під Верховною Радою в цій програмі не пролунав би.

Здається все-таки головне, що цікавило ведучих обох каналів (як NewsOne, так і «112»), — не засвітити «Опозиційний блок» у неоднозначній ситуації з голосуванням за зміни щодо децентралізації.

Що ж до змісту закону, після ухвалення якого під Радою почалася колотнеча (до речі, на жодному з цих двох каналів не пояснили, чому силове протистояння почалося не до, а після голосування), редактори обох у якості балансу можуть послатися хіба що на пряму трансляцію телевізійного звернення Президента Порошенка. Здається, того дня для каналів NewsOne та «112» це було єдине джерело, з якого можна було хоч щось зрозуміти про те, що жодного особливого статусу для «Лугандонії» в законі про особливості місцевого самоврядування в деяких районах Донецької та Луганської областей не передбачено.

Але ж у нас завжди чують лише те, що хочуть. На чому й зіграли канали NewsOne та «112».

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Скрін-шот 112.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду