Сноб, Esquire і «Русский пионер» – лідери з використання лайки серед російських ЗМІ
Сноб, Esquire і «Русский пионер» – лідери з використання лайки серед російських ЗМІ
Дослідження проводилося в період з 30 липня 2011 року по 30 липня 2013-го. Найбільш «нецензурними» очікувано вивявилися інтернет-ЗМІ, тут ненормативна лексика була використана 998 разів, в друкованих ЗМІ – 117 разів, на телебаченні і радіо – всього 18 разів.
В сегменті інтернет-ЗМІ лідером з наявності лайки є сайт проекту Сноб, де дослідники нарахували 354 випадки використання нецензурних слів. Серед лідерів онлайн-ЗМІ також проекти Open Space, «Русский Пионер», «Грани.ру» і Look at me.
Лідерами серед друкованих ЗМІ стали журнали Esquire, Сноб, Time Out, «Русский пионер», Rolling Stone, «Русский репортёр», а также «Новая газета» і «Аргументы недели».
Олексій Аметов, генеральний директор проекту Look at me, пояснив «Известиям», що, відповідно до редакційної політики, керівництво порталу не втручається в творчість авторів. «Зазвичай лайка використовується в прямих цитатах. Якщо людина використовує подібні слова, зокрема, під час інтерв’ю, то висловлювання не модеруються», – відзначив Аметов.
Керівник проекту Сноб і головний редактор сайту проекту Микола Усков розповів, що після набуття чинності закону, котрий забороняє використовувати в ЗМІ ненормативну лексику, в квітні 2013 року інтернет-портал перестав бути ЗМІ. «Ми відмовилися від свідоцтва про реєстрацію ЗМІ, і сайт проекту Сноб став соціальною мережею. На сайті опубліковано не лише редакційний контент – в тому числі і статті журналу, але й контент, який створюється блогерами. А блогерів у нас декілька тисяч», – пояснив Усков.
При цьому, за словами керівника проекту Сноб, якщо в редакцію надходять листи від Роскомнагляду з попередженнями про неприпустимість використання нецензурних слів, блогери на прохання редакції видаляють лайку зі своїх публікацій.
Закон про штрафні санкції за нецензурну лексику в ЗМІ було ухвалено обома палатами російського парламенту в березні 2013 року, у квітні документ підписав президент країни Володимир Путін. Порушення заборони карається штрафом у розмірі від 20 до 200 тис. російських рублів для юридичних осіб, від 5 до 20 тис. – для посадових осіб, і від 2 до 3 тис. рублів – для громадян. Депутати Держдуми ухвалили закон незважаючи на критику уряду: в кабінеті міністрів відзначали, що запропоновані поправки фактично дублюють існуючі законодавчі норми.