Більшість українців вважають, що провідні ЗМІ контролюються олігархами

Більшість українців вважають, що провідні ЗМІ контролюються олігархами

17:40,
4 Грудня 2015
3282

Більшість українців вважають, що провідні ЗМІ контролюються олігархами

17:40,
4 Грудня 2015
3282
Більшість українців вважають, що провідні ЗМІ контролюються олігархами
Більшість українців вважають, що провідні ЗМІ контролюються олігархами
Автори:
Переважна більшість громадян України вважає, що провідні українські ЗМІ належать олігархам і це негативно впливає на виконання журналістами своєї місії – об’єктивно висвітлювати події.

Про це свідчать результати соціологічного дослідження, проведеного компанією GfK Ukraine у жовтні 2015 року на замовлення ГО «Медіаварта» за фінансової підтримки Національного фонду на підтримку демократії (NED). Підсумковий реліз опубліковано на сайті компанії.

71% опитаних українців дали ствердну відповідь на запитання «Чи вважаєте ви, що провідні ЗМІ належать українським олігархам, і це негативно впливає на виконання журналістами своєї місії?». Лише 11% респондентів не погодилися із цим твердженням, а 17% громадян не визначилися із відповіддю. Найбільший відсоток тих, хто поділяє цю думку, серед опитаних із вищою освітою (76%), а найменший – серед співвітчизників із середньою спеціальною (65%) та початковою чи базовою середньою освітою (67%).

Опитування засвідчило суттєву різницю у поглядах серед мешканців різних регіонів та вікових груп. Респонденти віком старше 30 років частіше за тих, кому ще не виповнилося 30 років, давали ствердну відповідь на це запитання. Цікаво, що 83% респондентів на Півночі і 79% на Заході поділяють думку про належність ЗМІ олігархам та їхній вплив на журналістику. Цей показник значно вищий за результати, отримані під час опитування  у Центрі, на Півдні та Сході (65%, 65% та 64% опитаних відповідно дали ствердну відповідь на поставлене запитання).

Відповідаючи на запитання «Хто має найбільший вплив на зміст інформаційних програм провідних українських телеканалів?», респонденти могли обрати не більше трьох варіантів відповідей. В результаті понад половину опитаних українців (54%) назвали головними замовниками новин олігархів та власників цих ЗМІ – найбільші показники на Півночі (74%), Заході (66%) та у Києві (52%), а найменші – на Сході та Півдні (35% та 45% відповідно).

Також в середньому в Україні 36% опитаних громадян вважають, що чималий вплив на зміст інформаційних програм мають неформальні розпорядження («телефонне право») з боку представників органів державної влади. Найменший відсоток тих, хто обрав цей варіант відповіді, серед респондентів із початковою чи базовою середньою освітою – лише 24%. В той же час 43% опитаних громадян із вищою освітою вважають вплив цього фактору доволі суттєвим.

На третьому місці за впливовістю, на думку 29% респондентів, опинилися представники політичних сил, які замовляють приховану рекламу своїх партій та рухів в ефірі провідних українських телеканалів. У те, що вплив на зміст новин мають самі журналісти (співробітники телеканалів) та телеглядачі, вірить незначна меншість опитаних українців – 6% та 2% відповідно. При цьому варіант «важко сказати» обрали 22% респондентів.

В контексті соціологічного опитування його ініціатори приділили особливу увагу скандальному інциденту, що цьогоріч стався на загальнонаціональному телеканалі «1+1», який належить мільярдеру та олігарху Ігорю Коломойському. Нагадаємо, що 18 вересня 2015 року із невідомих причин у ефір не вийшло популярне суспільно-політичне ток-шоу «Шустер Live».

Відповідаючи на запитання стосовно причин зняття програми з ефіру, 17% респондентів сказали, що це було особисте рішення власника телеканалу Ігоря Коломойського, а на думку 9% громадян програма не вийшла в ефір через рішення керівництва «1+1». Отже, понад чверть опитаних українців (26%) вбачають у скандальному інциденті причини суто внутрішньоредакційні, і лише 6% – комерційні, пов'язані із прибутком від реклами або договором з «Савік Шустер Студія». Думку про вплив зовнішнього фактору підтримує  кожен п’ятий респондент – 20% громадян вважають інцидент на телеканалі результатом тиску з боку влади.

Між тим майже третина опитаних громадян (29%) нічого не чули про цю подію, а ще 19% сказали, що їм складно відповісти на поставлене запитання.

Цікаві відмінності у баченні громадянами причин невиходу програми Савіка Шустера в ефір спостерігаються у різних регіонах України. Так, 43% опитаних на Півночі вважають це результатом тиску з боку влади, тоді як у Києві, на Сході та в Центрі країни цей варіант відповіді підтримали лише 9%, 10% та 11% респондентів відповідно. Також результати дослідження засвідчили, що більшість опитаних киян (36%) назвали основною причиною зняття ток-шоу з ефіру рішення власника телеканалу Ігоря Коломойського.

Дослідження проводилося у жовтні 2015 року. Географія: вся Україна (без урахування тимчасово окупованих та непідконтрольних територій). Вибірка склала 1000 респондентів і репрезентативна населенню України старше 16 років за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном.

Нагадаємо, бізнесмен, колишній губернатор Дніпропетровської області і власник каналу «1+1» Ігор Коломойський заявив, що не був ініціатором зняття з ефіру телеканалу політичного ток-шоу «Шустер live». За його словами, наразі співпрацю з продакшн-компанією «Савік Шустер Студія» припинено. Водночас він визнав, що влада здійснює на нього тиск через редакційну політику «1+1».

Інфографіка: GfK Ukraine

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Інфографіка: GfK Ukraine
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду