#Мілітаризація: як українці стали вдвічі більш мілітаризованими

#Мілітаризація: як українці стали вдвічі більш мілітаризованими

12:28,
28 Жовтня 2014
3978

#Мілітаризація: як українці стали вдвічі більш мілітаризованими

12:28,
28 Жовтня 2014
3978
#Мілітаризація: як українці стали вдвічі більш мілітаризованими
#Мілітаризація: як українці стали вдвічі більш мілітаризованими
За період з березня по жовтень 2014 року українські інтернет-користувачі стали вдвічі більш мілітаризованими. Це виявляється в їхній активності на спеціалізованих воєнних форумах, у використанні воєнної лексики в соцмережах та збільшенні кількості текстів про війну.

Воєнні дії на сході, до яких сьогодні прикута увага всієї України, мають безпосередній вплив на настрої та інтереси громадян. За період з березня по жовтень 2014 року українські інтернет-користувачі стали вдвічі більш мілітаризованими. Це виявляється в їхній активності на спеціалізованих воєнних форумах, у використанні воєнної лексики в соцмережах та збільшенні кількості текстів про війну. Такі дані дослідження, здійсненого Центром медіакомунікцій «Нова Україна» в період з 3 березня по 20 жовтня 2014 року.

Зростання інтересу до форумів на військову та воєнну тематику

Для оцінки рівня мілітаризації інтернет-користувачів було відібрано 16 активних форумів воєнної тематики з найбільшою кількістю постів та учасників. Ці форуми можна умовно розділити на дві групи. Перша — форуми, присвячені страйкболу, пейнтболу, реконструкційні, форуми воєнних ігор. Друга — форуми, присвячені виживанню, партизанській війні, легалізації придбання зброї, воєнній підготовці в місті, форуми військових магазинів.

(Натисніть для збільшення зображення)

Як видно з інфографіки, за період з березня по жовтень майже вдвічі зросла кількість щоденних постів на форумах, присвячених зброї, виживанню в умовах війни, військовій підготовці. Якщо на початку березня середня кількість постів на день становила 288, то наприкінці жовтні ця цифра зросла до 552 постів (помаранчева крива). Варто зауважити, що це збільшення відбувалося стрибкоподібно. Бували дні, коли кількість постів сягала майже тисячі на день. Події в країні значно підвищили інтерес людей до зброї, питань її придбання, застосування.

Цікавим фактом виявилося значне зменшення активності на реконструкторських форумах, форумах на теми страйкболу та пейнтболу, яке спостерігалося з квітня (зелена крива на інфографіці). Кількість щоденних постів на цих форумах знизилася з 412 до 127.

Саме в квітні почалася АТО. Очевидно, частина аудиторії цих форумів почала брати участь у бойових діях в зоні АТО, і, що важливіше, люди стали більше цікавитися справжньою зброєю та воєнною підготовкою замість воєнних ігор.

Воєнна лексика в соцмережах і тексти про війну

Під час дослідження було проаналізовано воєнну лексику в соцмережах на основі 13 мільйонів постів із соціальних мереж Facebook, VKontakte, Twitter та Livejournal в українському сегменті інтернету.

На їх основі було сформовано словник воєнної лексики, до якого увійшло близько 80 слів, які найчастіше вживалися. Це слова «обстріл», «бій», «наступ», «противник», «ворог», «атака», «удар», «вогонь», «танк», артилерія», «автомат», «зброя» тощо. Проаналізувавши кількість постів і кількість входжень у них слів із цього словника, було отримано середню кількість воєнних слів у дописі на день.

Отже, якщо в березні в соцмережах кожна публікація містила 1,72 слова на воєнну тематику, то вже у жовтні ця цифра склала 2,85 слова (синя крива).

Разом із кількістю воєнних слів на один допис було прораховано кількість текстів про війну, з використанням воєнної лексики, які щодня з’являються в соцмережах. Для цього було використано той самий словник воєнної лексики, що і в попередньому розрахунку.

Як видно з інфографіки, і соцмережах простежується чітка тенденція до збільшення кількості текстів про війну. Якщо на початку вересня таких текстів було близько 28,4 тисяч на день, то в жовтні — 54 тисячі (червона крива).

Топ-9 слів воєнної тематики, які найчастіше вживалися в соцмережах

За даними аналізу, найчастіше протягом періоду досліджень у соцмережах використовувалися такі слова. На першому місці — «бомбити/бомбардування» (7,5 тисячі вживань станом на 1 вересня), на другому — «танк» (5,8 тисячі вживань), на третьому — «БТР» (5,2 тисячі), на четвертому — «артилерія/пушки» (5,1 тисячі), на п’ятому місці — «сховище» (2,6 тисячі), на шостому — «міномет» (2,5 тисячі), на сьомому — «калаш/АК/автомат Калашникова» (2,1 тисячі), на восьмому — «броніки/бронежилети» (1,5 тисячі) і на дев’ятому — «котел» (1,1 тисячі вживань).

В інфографіці в трьох стовпчиках вказано конкретні дати замірів топ-дев'ятки слів, які було зроблено на початку дослідження, в середині та в кінці.

Висновки

Дослідження продемонструвало, що протягом усього періоду активних воєнних дій на території України увага до війни й так звана мілітаризація громадян зросла вдвічі. Це проявляється у зростанні зацікавлення воєнною тематикою на форумах, вживанні воєнної термінології в дописах у соцмережах та написанні текстів про війну.

Тенденції демонструють, що спочатку в соцмережах зростає згадуваність війни, потім кількість використання воєнних термінів. Тобто спочатку зростає кількість постів військової тематики, а потім — зростання якості (тобто «щільності» використання мілітарної лексики в кожному пості).

Це дослідження здійснено в рамках проекту моніторингу інформаційних технологій MediaTransparency, який реалізує Центр медіакомунікацій «Нова Україна» в партнерстві з інтернет-виданням «Телекритика».

Проект MediaTransparency включає моніторинг та аналіз інформаційних технологій в українському медіаполі.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду