В Росії у першому читанні ухвалили законопроект проти піратства в інтернеті

Представники партій «ЛДПР» і «Справедливая Россия» оголосили перед голосуванням, що не будуть підтримувати законодавчу ініціативу.

Законопроектом пропонується дозволити правовласникам звернутися до суду із проханням обмежити доступ до нелегального контенту в інтернеті. Після того, як cуд ухвалить прохання, власники ресурсу повинні обмежити доступ до дискусійних матеріалів, у протилежному випадку це зроблять провайдери. Далі правовласник повинен звернутися із позовом до суду – якщо суддя вирішить, що скарга була безпідставною, власник сайту може знову відкрити доступ до матеріалу. При цьому адміністрація ресурсу може вимагати компенсації витрат.

У законопроекті також прописано, що всі справи, які стосуються питань авторського права, повинні розглядатися у Мосміськсуді.

Раніше ухвалити законопроект, ініціаторами якого виступили депутати Володимир Бортко, Олена Драпеко, Марія Максакова-Ігенбергс і Марія Кожевнікова, Держдумі РФ рекомендував Парламенський комітет з громадянського, кримінального, арбітражного і процесуального законодавства.

Стало відомо, що внесений депутатами законопроект не узгодили з профільними міністерствами, його ухвалили лише в адміністрації президента. Ініціатива також не обговорювалася із представниками інтернет-галузі.

Представники інтернет-сфери розкритикували проект закону із боротьби з піратством, зокрема, у «Яндекс» заявили, що вимоги законопроекту не можуть бути реалізовані технічно, а також відзначили, що він відкриває можливості для зловживань. У компанії підкреслили, що підтримують ідею захисту авторських прав, але боротьба з піратством не повинна ставити під загрозу розвиток інтернету в Росії.

З критикою положень документу виступили і представники Google, наголосивши, що така законодавча ініціатива є не тільки занадто жорсткою, але й може зашкодити як розвитку інтернету та легальних платформ дистрибуції контенту, так і самим правовласникам, вплинувши на електронну торгівлю і онлайн-комунікації.

Також законопроект розкритикували представники Mail.Ru Group: у листі керівника юридичної служби компанії Антона Мальгінова, надісланому до редакції Lenta.Ru, відзначається, що законопроект фактично зобов’яже власників інтернет-ресурсів проводити постійний моніторинг усього контенту, що на практиці і технічно неможливо.

При цьому в Держдумі РФ повідомили, що в другому читанні готові розглянути зауваження представників IT-сфери. У другому і третьому читанні законопроект можуть розглянути вже наступного тижня.

До внесення цього законопроекту обговорювалася схожа ініціатива від російського Міністерства культури. У першій редакції запропонованого міністерством документу також були прописані жорсткі заходи щодо ресурсів з піратським контентом. Формулювання були пом’якшені до блокування окремих сторінок із антизаконною інформацією після того, як законопроект також розкритикували представники інтернет-сфери. Ініціатива Міністерства культури до Держдуми РФ внесена не була.

comments powered by Disqus