В Азербайджані журналіста та політичного діяча засудили до позбавлення волі

Тофіг Ягублу, radioazadlyg.org

Тофіг Ягублу відомий в Азербайджані як заступник голови опозиційної партії «Мусават», автор журналістських розслідувань та критичних антиурядових матеріалів у газетах Yeni Musavat, Azadlig та Bizim Yol.

Він був одним із 18 обвинувачених в «організації чи участі у масових заворушеннях, що супроводжуються підпалами й  погромами», а також у «застосуванні насильства до співробітників поліції, небезпечного для їхнього життя й здоров’я».

Судовий процес пов'язаний із драматичними подіями, що відбулися за 200 кілометрів від Баку, у місті Ісмаїлли. У січні 2013 року там спалахнули масові заворушення, в яких взяли участь близько двох тисяч людей. Протестувальники висловлювали невдоволення місцевою владою, влаштовували погроми, вступали у зіткнення з поліцією.

Перед судом постали 18 мешканців цього населеного пункту, а разом з ними Тофіг Ягублу та лідер опозиційного громадського руху «Республіканська альтернатива» (ReAl) Ільгар Мамедов.

Судові слухання почалися наприкінці листопада минулого року і завершилися оголошенням вироків цього понеділка.

Мамедов отримав семирічне тюремне ув’язнення. Вісьмох обвинувачених засудили до умовного позбавлення волі.

Тофіга Ягублу та Ільгара Мамедова арештували торік на початку лютого року і відтоді тримали у досудовому ув’язненні.

«Усі звинувачення, висунуті проти Тофіга Ягублу, вигадані, – заявив кореспонденту  видання «Кавказский узел» його адвокат Немат Керімлі (Nemat Kerimli). – Вони базуються на «доказах» деяких напучених свідків. Судді покладалися саме на них, знехтувавши показами більшості свідків та неспростовним алібі Тофіга Ягублу. Він перебував в Ісмаїлли менше, ніж годину, в той час, коли там вже все вгамувалося».

Ягублу прибув на місце події як журналіст,  щоб узяти інтерв’ю у місцевих жителів і з’ясувати причини того, що сталося.

Деякі свідки заявили на судовому процесі, що під час попереднього слідства вони давали покази під тиском.

Адвокат Мамедова назвав судовий процес «знущанням над  правосуддям». До зали суду «через обмежену кількість місць» не змогли потрапити родичі декотрих обвинувачених. Обмеження торкнулися й журналістів. Щоправда туди допустили представників посольства США, Великої Британії та місії Євросоюзу.

Суддя, посилаючись «на необхідність дотримання закону» докладно оголошував вирок упродовж 5 годин.

Члени сімей та родичів засуджених вигукували прокляття на адресу суддів і державних обвинувачів, відзначає «Кавказский узел». Обидва прокурори, які брали участь у судовому процесі, залишили залу через службовий вхід.

Amnesty International вважає засуджених  Тофіга Ягублу та Ільгара Мамедова в’язнями сумління, кинутих до тюрми за сфабрикованими звинуваченнями тільки за те, що вони намагалися мирно скористатися своїм правом на свободу слова.

«Вирок, винесений Ягублу після того, як він понад рік відбув у досудовому ув’язненні, – ніщо інше, як прояв політичних репресій, – вважає завідувач бюро Східної Європи й Центральної Азії Репортерів без кордонів (RSF) Йоган Бір (Johann Bihr). – На судовому процесі не було представлено жодного переконливого доказу його вини, зате неодноразово порушувалися права захисників».

«Те, що таке упереджене й свавільне правосуддя чиниться у країні, яка невдовзі за ротаційним принципом головуватиме у Раді Європи, шокує», – наголосив він.

Координатор Комітету захисту журналістів (CPJ) у Європі та Центральній Азії Ніна Огнянова (Nina Ognianova) заявила: «Азербайджану досить заповнювати тюремні камери репортерами, такими як Тофіг Ягублу. Баку слід докласти зусиль до поліпшення свого іміджу, особливо у зв’язку з тією роллю, яку він відіграватиме у Раді Європи».

У травні Азербайджан перебирає головування у Раді Європи, організації, що допомагає співпраці між 47 державами на європейського просторі у сфері прав людини, демократичного розвитку, законності та культури.

comments powered by Disqus