Угандійські ЗМІ критикують за поступки діючій владі

00:00,
31 Травня 2013
1033

Угандійські ЗМІ критикують за поступки діючій владі

00:00,
31 Травня 2013
1033
Угандійські ЗМІ критикують за поступки діючій владі
У четвер 30 травня уряд країни повідомив, що місцеві журналісти погодилися оприлюднювати матеріали «лише з посиланням на достовірні джерела», а також «співпрацювати з поліцією у проведенні розслідувань». Заява угандійської влади прозвучала після того, як газета The Daily Monitor оприлюднила секретний лист генерала Девіда Седжуси щодо фальсифікації майбутніх виборів.

Жорстке протистояння між журналістами і владою в Уганді, яке привернуло увагу світових видань, закінчилося хистким компромісом. На перший погляд фінал драматичної історії справляє оптимістичне враження – закритій поліцією газеті The Daily Monitor, повідомляє BBC, дозволили продовжити роботу.

Конфлікт між виданням і владою виник у травні після того, як The Daily Monitor опублікувала лист координатора органів безпеки генерала Девіда Седжуси (David Sejusa) про загрозу змови на державному рівні. Метою змови, відзначав Седжуса, є забезпечення на виборах у 2016 році перемоги генералу Мухузі Кайнеругабі (Muhoozi Kainerugaba).  Кайнеругабі – син чинного президента Уганди Йовері Мусевені (Yoweri Museveni), котрий утримує владу з 1986 року.

Хоча Девід Седжуса підтвердив той факт, що автором листа є він, від журналістів The Daily Monitor вимагали розкриття шляхів отримання інформації. Журналісти, в свою чергу, відмовилися надати інформацію про джерела, посилаючись на професійну етику.

20 травні поліція здійнила рейд до редакції The Daily Monitor, намагаючись знайти оригінал листа Девіда Седжуси, а після рейду офіс редакції було закрито. Крім цього, з ефіру вилучили радіостанції FM Dembe і KFM, котрі разом із The Daily Monitor входять у медіахолдинг Monitor Publications Limited.

Поліція також заблокувала редакцію видання Red Pepper, котре опублікувало написаний адвокатом Седжуси прес-реліз із коментарем генеральського листа. Робота видань блокувалася незважаючи на рішення угандійського суду, згідно з яким Red Pepper і The Daily Monitor було дозволено продовжувати свою діяльність, заявив Комітету захисту журналістів (CPJ) адвокат The Daily Monitor Джеймс Нангвала (James Nangwala).

Під час розгону демонстрації протесту під стінами закритої The Daily Monitor поліція застосовувала силу, у натовп також було запущено сльозогінний газ, відзначає BBC. За даними CPJ, під час демонстрації поліція затримала трьох членів угандійської Мережі за права журналістів (Human Rights Network for Journalists, HRNJ). Координатор HRNJ згодом повідомив, що його звільнили так і не пред’явивши звинувачень, а двох його колег, також без пред’явлення звинувачень, звільнили під заставу.

Розв’язка конфлікту настала після зустрічі представників ЗМІ із президентом Мусевені. В оприлюдненій 30 травня урядовій заяві «Про обшук у редакції The Daily Monitor» скандальний лист генерала Седжуси характеризується як «секретний». При цьому підкреслюється, що жоден з урядовців виского рівня, яким була адресована інформація Седжуси, так і не отримав лист. У заяві також підкреслюється, що поліцейська операція із з’ясування автентичності листа була «виправданим» кроком.

Редактори і журналісти The Daily Monitor у заяві звинувачуються в тому, що вони відмовилися від співпраці, а також не пояснили, яким чином отримали резонансний лист. Сам холдинг Monitor Publications Limited звинувачується у порушенні Акту державної таємниці.

Крім цього, уряд повідомив, що журналісти The Daily Monitor зобов’язалися надалі оприлюднювати матеріали «лише з посиланням на достовірні, перевірені джерела», а також «співпрацювати з поліцією у проведенні розслідувань». 

Таке ріщення розкритикували більшість читачів The Daily Monitor. «Ось які закони діють у недемократичній Уганді», – написав один із них у коментарі на сайті видання. Інші порівняли Уганду з «фермою тварин» Джорджа Орвелла.

Є  у коментарх і звернення безосередньо до журналістів газети: «Якщо ви у The Daily Monitor справді погодилися на ці суворі і недемократичні умови роботи ЗМІ – це ганьба, це зрада всієї медіаспільноти і тих журналістів, котрі співпрацювали з вами. Будь-ласка, не використовуйте цю мотузку, щоб повіситися».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: The Daily Monitor.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду