У центрі Кабула вбили шведського журналіста Нілса Горнера

sydsvenskan.se

В унісон із британською газетою The New York Times пише, що вперше за багато років у Кабулі серед білого взяли на приціл та вбили представника західного світу.

Як заявив речник кабульської поліції, Нілс Горнер став жертвою цілеспрямованого убивства.

51-річний Горнер не встиг завершити останнє у своєму житті інтерв’ю. Він зазнав смертельного нападу, коли приїхав із готелю до руїн популярного в афганській столиці ресторану, в якому у січні вчинили масштабний теракт.

Двоє чоловіків підійшли до журналіста, коли він розмовляв із охоронцями. Один з нападників впритул вистрілив Горнеру в голову, розповів британському виданню свідок інциденту.

За декілька хвилин на поліцейському фургоні його доправили до найближчого шпиталю, де він невдовзі помер. Убивця і його спільник зникли. За свідченням арештованих водія та перекладача журналіста, кіллер стріляв із пістолета з глушником.

Афганський уряд пообіцяв знайти й покарати убивць.

У січні відповідальність за вчинений у Кабулі теракт, внаслідок якого загинула 21 людина (більшість з яких – іноземці) взяв на себе Талібан.

Нині поки що немає жодного ключа до розгадки того, хто і чому замовив убивство шведського журналіста, який прибув на місце інциденту, щоб «розкрутити» трагічну січневу подію, відзначає The Guardian.

«Ми перевірили у наших моджахедів, і вони непричетні, – заявив Agence France-Presse речник Талібану. – Ми не можемо взяти на себе відповідальність за цей інцидент». Свою роль заперечили й представники інших угруповань заколотників.

Горнер, який має подвійне шведське та британське громадянство, почав співпрацювати зі шведським радіо 2001 року. Тоді він висвітлював перипетії падіння Талібану, а 2003-го – війну в Іраку.

Він був кореспондентом шведського радіо у Південнній Азії. В Афганістані бував по декілька разів на рік. Добре знав Кабул і дотримувався правил безпеки. Востаннє прилетів до афганської столиці у неділю, і вже на третій день загинув.

За свідченням шведської журналістки Терези Крістіанссон (Terese Cristiansson), він був «легендою», «одним з найкращих серед тих, яких ми будь-коли мали». За її словами, «єдине, чого він завжди прагнув, – бути на місці  подій».

«Кабул постійно зазнає терактів проти урядових, адміністративних та військових будівель, внаслідок яких гинуть десятки мирних людей і відбуваються замахи на вбивство видатних політиків, – відзначає The Guardian. –  Однак безпрецедентним є те, що серед білого дня було взято на приціл цивільну особу у багатому діловому районі міста. Зазвичай чимало поліцейських і приватних охоронців стережуть тут особняки багатіїв і впливових осіб, чимало доріг  заблоковано і відгороджено контрольованими брамами».

Йдеться про фешенебельний район, в якому мешкають представники міжнародних неурядових організацій, співробітники посольств та закордонні  журналісти, що не входить до зони ризику.

Кіллерська акція проти Кріса Горнера, відзначає The New York Times, порушила нові питання про безпеку численної міжнародної громади, що збирається залишитися тут після виведення американських військ.

Кореспондент газети ділиться психологічним спостереженням: «Ще до нападу на Горнера на вулицях Кабула афганці дедалі відвертіше виявляли антизахідні почуття. Жорсткі погляди на «західних» стали поширеним явищем, а поліцейський контроль на пропускних пунктах агресивнішим».

Драматизму становищу в Афганістані додає той факт, що шведського журналіста було вбито менше, ніж за місяць до призначених на 5 квітня президентських виборів, проведення яких Талібан має намір зірвати.        

comments powered by Disqus