У Лівії за дифамацію редактора газети засудили до тюремного ув’язнення

Амара аль-Хатабі, hrw.org

Його звинуватили у наклепі на державних чиновників. Human Rights Watch розцінює це як серйозний удар по свободі слова.

Аль-Хатабі зобов’язали також сплатити великі компенсації кожному з п’яти позивачів.

Покарання цим не обмежується. Суд повністю позбавив його громадянських прав під час перебування у тюрмі та протягом року після відбуття вироку.

Увесь вказаний період редактору заборонено займатися журналістикою. Останнє рішення, як вважає HRW, спрямоване на створення у Лівії системи, за якої державні органи вирішуватимуть, кому дозволено й кому не дозволено бути медійником.

Приводом для жорсткого вердикту стала стаття Умари аль-Хатабі, опублікована  два роки  тому у газеті  Al-Ummah.   

У матеріалі «Чорний список судової влади» названі 87 суддів і прокурорів, яких автор звинуватив в отриманні хабарів, в інших незаконних доходах та у вірнопідданстві диктаторові Муаммару Каддафі. Список головред отримав від анонімного джерела.

«Ув'язнення, тим більше редактора газети, за висунутим звинуваченням у дифамації порушує свободу слова і може  справити  паралізуючий ефект на медіа», - заявила директор HRW з питань Близького Сходу і Північної Африки Сара Лі Вітсон (Sarah Leah Whitson).

Вона висловила подив з приводу того,  що обвинувачення приділяє першорядну увагу цій справі у  той час, як верховенство закону у Лівії перебуває під величезною загрозою через безвідповідальні дії озброєних угруповань.

Лівійській владі, наголошує представниця правозахисної організації, передусім, слід відмовитися від звинувачень аль-Хатабі. Вона має скасувати закони, що передбачають кримінальну відповідальність за наклеп і використовуються судами для заборони журналістської діяльності.

У телефонній розмові з HRW Умара аль-Хатабі сказав, що був шокований, коли отримав від суду копію рішення  про тюремний вирок. Вердикт було винесено з порушенням усіх юридичних процедур - за відсутності  його самого та адвокатів.

Захисники аль-Хатабі заявили, що домагатимуться перегляду судової справи.

Вироку, винесеному аль-Хатабі, передували переслідування. У грудні 2012 року його арештували й майже півроку протримали у досудовому ув’язненні.

1 січня 2013-го кримінальний суд пред'явив журналісту звинувачення у  тому, що він «ганьбить»  представників судової влади. Вирок було винесено під час безперервних військових зіткнень у Тріполі та в інших містах Лівії.

Human Rights Watch відзначає, що Умару аль-Хатабі судили за несильно зміненими статтями Кримінального кодексу доби Муаммара Каддафі.

comments powered by Disqus