У Китаї відомого блогера та правозахисника засудили до довічного ув’язнення

У Китаї відомого блогера та правозахисника засудили до довічного ув’язнення

00:00,
25 Вересня 2014
1539

У Китаї відомого блогера та правозахисника засудили до довічного ув’язнення

00:00,
25 Вересня 2014
1539
У Китаї відомого блогера та правозахисника засудили до довічного ув’язнення
У Китаї відомого блогера та правозахисника засудили до довічного ув’язнення
Суд китайської провінції Сіньцзян за звинуваченням у сепаратизмі засудив блогера, професора Пекінського університету Мінцзу, уйгурського мусульманина Ільхама Тохті (Ilham Tohti) до довічного ув’язнення, повідомила AP.

Покарання блогеру затьмарило 11-річний тюремний термін за звинуваченням у підривній діяльності Лю Сяобо – єдиному у світі лауреатові Нобелівської премії миру, який перебуває за ґратами.

Відомий китайський письменник і активіст Ван Лісьйон (Van Lixiong) з цього приводу заявив: «Китайська влада створила уйгурського Нельсона Манделу».

Ільмара Тохті арештували у січні ц.р., утримуючи в ув’язненні у кайданах, часто відмовляючи у їжі та у теплому одязі. А в червні його звинуватили у сепаратизмі.

Довічне ув'язнення поміркованому  ученому свідчить, що Компартія Китаю повністю розриває діалог стосовно міжетнічної напруженості. Це може призвести до радикалізації національних меншин, наголошує АР.

Засудженого інтелектуала вважають миролюбним діячем, який підтримував зв’язки із обома сторонами конфлікту – етнічними уйгурами та китайцями народності хань, що становлять більшість населення країни.

2006 року він заснував двомовний сайт Uighur Online, в якому висвітлював проблеми, пов’язані зі становищем етнічної групи та налагоджував містки для мирного діалогу. Через два роки пекінська влада заблокувала ресурс. На судовому процесі Тохті звинуватили у тому, що «він  заворожував молодих етнічних студентів і спонукав їх до роботи на порталі, створюючи кримінальний синдикат».

Йому інкримінували заклики в інтернеті до насильства з метою відокремлення  уйгурського автономного району – провінції Сінцьзян – від Китаю.

«Тюремний вирок Ільмару Тохті викликає тривогу, оскільки відтепер двері до діалогу закриті. Адже він сприяв спілкуванню між уйгурськими та китайськими інтелектуалами», - заявив політичний аналітик Гонконзького університету (the City University of Hong Kong) Віллі Лем (Willy Lam).Пекін надсилає сигнал, що там налаштовані не на діалог з уйгурами, а на те, щоб придушити їх».

Обвинувачення оголосило Ільхама Тохті ватажком «злочинного угруповання, яке прагне розколоти країну» і «завдало серйозної шкоди національній безпеці та соціальній стабільності». Однак його адвокати заявили, що у висловлюваннях в інтернеті, на заняттях в університеті та у закордонних медіа вчений обстоював не сепаратизм, а прагнув замість цього врегулювати етнічну напруженість у регіоні.

В унісон із цим дослідник етнічної  політики мельбурнського університету Ла Троуб (La Trobe University) Джеймс Лейболд (James Leibold) вважає, що Ільхам Тохті «зробив позитивний, поміркований, мужній внесок у тривалу дискусію щодо етнічної політики Китаю». Австралійський вчений назвав винесений йому  вирок «справжньою трагедією».

Професор євразійських досліджень університету штату Індіана (the Indiana University) Елліот Сперлинг (Elliot Sperling) дотримується думки, що із засудженого «зробили цапа-відбувайла за провали політики КПК у Сіньцзяні».

«З її підходом, - пояснює він, - партія ідеологічно неспроможна вирішити це питання. Можна стверджувати, що ця неспроможність вписана в її ДНК».

Пекінський вердикт викликав міжнародний осуд. Європейський Союз назвав його «повністю необґрунтованим», а Amnesty International заявила, що це рішення – ганьба» та «образа правосуддя».

Влада у Пекіні стверджує, що Китай зіштовхується із серйозними терористичними погрозами, особливо у Сіньцзяні, що є прабатьківщиною уйгурів, аналізує становище AP. Так, під час заворушень 2009 року в адміністративному центрі Уйгурського автономного району Урумчі, за офіційними даними, було вбито близько 200 осіб. а за останній рік-півтора насильство спричинило смерть понад 300 людей. Майже половина з них загинула під час заворушень, від куль поліції, яка придушувала «осередки тероризму». Влада звинувачувала у виникненні неспокою терористів, які перебувають під іноземним впливом і хочуть створити  окрему  державу.

Однак чимало уйгурів, які сповідують мусульманську віру, обурені тим, що Пекін обмежує їхнє релігійне життя, а також масовим припливом на їхні землі ханьської більшості.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Ільхам Тохті, uyghuramerican.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду