У Єгипті  після 400-денного ув’язнення звільнили австралійського журналіста  Пітера Ґреста

У Єгипті після 400-денного ув’язнення звільнили австралійського журналіста Пітера Ґреста

09:46,
2 Лютого 2015
1857

У Єгипті після 400-денного ув’язнення звільнили австралійського журналіста Пітера Ґреста

09:46,
2 Лютого 2015
1857
У Єгипті  після 400-денного ув’язнення звільнили австралійського журналіста  Пітера Ґреста
У Єгипті  після 400-денного ув’язнення звільнили австралійського журналіста  Пітера Ґреста
Автори:
Єгипетська влада 2 лютого звільнила колишнього кореспондента каїрського бюро служби AL Jazeera, журналіста Пітера Ґреста (Peter Greste) і дозволила йому залишити країну.

Про це з посиланням на міністерство внутрішніх справ Єгипта повідомляє  CNN. Того ж дня він вилетів на батьківщину. 

Єгипетський  урядовець заявив Agence France-Presse, що рішення про депортацію Пітера Ґреста ухвалював президент. Це той випадок, коли можна вважати, що поняття «депортація»  набуває позитивного сенсу. Інший урядовець сказав Associated Press, що рішення було узгоджене з  посольством Австралії у Каїрі.

Адвокат Ґреста поки що не коментував подію, що викликала помітний резонанс у світі.   

Кореспондент BBC у єгипетській  столиці  Орла Герін (Orla Guerin) пише: згідно з єгипетським законодавством, особи, депортовані за подібних обставин, мають або відбути решту терміну ув’язнення у  своїй країні або ж пройти через новий судовий процес. Однак не відомо, чи  прийняла такі умови  австралійська влада.

Al Jazeera вітала звільнення Пітера Ґреста  як «гарну, однак недостатню новину» і вимагає звільнення його колег.

У заяві катарської телемережі йдеться, що  кампанія на  захист   її репортерів  в Єгипті не припиниться, допоки на свободу не вийдуть ще двоє репортерів її англомовної служби   і не  будуть скасовані вироки, винесені іншим її медійникам заочно.

Пітера Ґреста засудили до 7-річного позбавлення волі за звинуваченням у підтримці забороненої організації «Брати-мусульмани» та у розповсюдженні фальсифікованих новин,  що підривають національну безпеку і завдають шкоди іміджу Єгипту за кордоном. Таким же був вирок  завідувачеві каїрського бюро англомовної служби Al Jazeera Мохамеду  Фахмі (Mohamed Fahmy). Оператора  Бахера Мохамеда (Baher Mohamed) засудили до 10-річного позбавлення волі.

Під сильним міжнародним тиском єгипетський суд визнав станом на 1 січня 2015 року ці   вироки неправомірними й постановив провести новий процес, однак не вказавши коли саме.         

BBC  нагадує: президент Єгипту Абдель Фаттах ас-Сісі  у листопаді минулого року заявляв, що розглядає можливість    помилування двох закордонних кореспондентів катарської телемережі. 

Звільнений Пітер Ґрест має австралійське громадянство і майже оформлене латвійське.  Подвійне – єгипетське та канадське громадянство – має і Мохамед  Фахмі. Однак заява єгипетського президента не стосується їхнього колеги  Бахера Мохамеда.

49-річний Пітер Ґрест - професійний репортер з 20-річним міжнародним досвідом у Reuters, ВВC і CNN. Після перебування у гарячих точках планети він сидів в єгипетській тюрмі і  був   визнаний політв'язнем.

За ґратами Пітер Ґрест виявив мужність і відданість професійним принципам. У грудні його удостоїли престижної нагороди Уоклі «За найвидатніший внесок у журналістику».

У січні минулого року світові ЗМІ оприлюднили лист Пітера Ґреста з тюрми Тора. У ньому журналіст розповідав про жахливі умови утримання його в одиночній камері й висловлював тривогу, що його ув'язнені  колеги-єгипетські журналісти -  «жертви більш драконівських методів у тюрмі Scorpion, спорудженій для засуджених терористів».

Сутність листа у висловлюванні  Ґреста: «Як журналіст я сповнений рішучості захищати  фундаментальну свободу преси, без якої робота жодного представника моєї професії не заслуговує на довіру».

А наступе звернення  австралійського журналіста з єгипетської в’язниці  стало  ключовим на тогорішній   церемонії вручення нагород у лондонському Frontline Club репортерам, які «виявили чесність, мужність і дух незалежності».

«Журналісти, - говорилося у ньому, - вже не на лінії вогню. Вони самі стали нею. У цьому масштабному конфлікті не існує такого поняття як нейтральний, незалежний репортер».

«Тільки Богу відомо можливе число загиблих репортерів у Сирії, Іраку, секторі Газа та в Україні», - додавав Пітер  Ґрест.

Варто ззаначити, що  звернення   Пітера Ґреста записали його батьки після декількох зустрічей з сином в єгипетській тюрмі, котрі невтомно боролися за звільнення ув’язненого  сина.         

У лондонському прес-клубі його оприлюднювала британська журналіста  Сью Тертон (Sue Turton), якій єгипетський суд разом з двома її співвітчизниками-репортерами та нідерландським репортером заочно виніс  вироки - 10-річне позбавлення волі.           

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: Reuters / Thomas Mukoya
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду