Міжнародні організації закликають ООН посприяти свободі преси в Ірані

Хассан Рухані, un.org

Про це повідомляє Комітет захисту журналістів (CPJ). Як свідчать зібрані у проекті факти, між обіцянками іранських політиків та реальністю є багато суперечностей.

Шістнадцять місяців тому президент Хасан Рухані обіцяв на виборах покращити становище у цій сфері тих іранців, які й досі страждають від зловживань влади.

У жовтні ц.р., під час загального періодичного огляду становища в Ірані у Раді ООН з прав людини, декілька держав-членів міжнародної спільноти висловили тривогу з приводу відсутності прогресу в країні. Йдеться про останні чотири роки після ухвалених рекомендацій.

«Порушення прав людини, - наголошується у листі-зверненні, - мають глибоке коріння у  законодавстві та у політиці Ірану. Обидва фактори створюють серйозні перешкоди для необхідного реформування».

Серед низки порушень, оприлюднених наприкінці жовтня ц.р. спеціальним доповідачем ООН з прав людини в Ірані, фігурують проблеми зі свободою слова, зібрань та преси.

Не зважаючи на неодноразові прохання про відвідини країни, Іран, як і раніше, не бажає підлягати спеціальним процедурам ООН. Відмовляючись від співпраці,  влада у Тегерані систематично підриває зусилля громадянського суспільства в країні із заохочення та захисту міжнародних стандартів прав людини.

З початку 2014 року говориться у листі, в Ірані було страчено, принаймні, 600 осіб Ця цифра
включає неповнолітніх правопорушників та осіб, які, ймовірно, домагалися мирним шляхом здійснювати свої права, зокрема, на свободу слова, об’єднань та зібрань.

Спеціального доповідача ООН і правозахисні організації непокоїть те,  що десятки активістів, правозахисників, борців за права жінок, профспілкових діячів, студентів, представників етнічних і релігійних меншин, журналістів скніють і у тюрмах.

Багатьох арештантів судять за не чітко визначеними звинуваченнями у сфері національної безпеки, які постійно використовуються, щоб придушити мирні прояви свободи слова, об’єднань і зібрань та релігійну діяльність.

Як приклад правового свавілля у листі наводиться той факт, що з липня ц.р. відбуває тюремний вирок журналіст Саджедех Арабсорхі (Sajedeh Arabsorkhi), ув'язнений за звинуваченням «у розповсюдженні пропаганди проти режиму».

Схоже, це пов'язано з його відкритими листами до батька - колишнього заступника міністра торгівлі, одного з керівників реформаторської політичної партії у період, коли той сидів за ґратами.

Держави-члени ООН, наголошується у листі, повинні надавати підтримку громадянському суспільству в Ірані, а також тим урядовим діячам у Тегерані, які хочуть бачити покращення з правами людини.

Голосування за вказаний проект резолюції відбудеться наступного вівторка у Третьому комітеті (з соціальних і гуманітарних питань та питань культури) 69-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН. Воно має подати «потужний сигнал» іранському уряду та усім іранцям, що міжнародна спільнота зацікавлена у поліпшенні  прав людини у цій країні.

Звернення до держав-членів ООН підписали 30 правозахисних і громадських  організацій. Серед них - Article 19, Human Rights Watch, Соmmittee to Protect  Journalists.

comments powered by Disqus