IPI: «Це тривожний для свободи медіа в Україні час…»

00:00,
1 Вересня 2011
1654

IPI: «Це тривожний для свободи медіа в Україні час…»

00:00,
1 Вересня 2011
1654
IPI: «Це тривожний для свободи медіа в Україні час…»
Прихильники опозиції в Україні влаштували в Києві маніфестацію до 20-х роковин незалежності. Міліція не дозволила тисячам прихильників опозиції прийти до будівлі Адміністрації, щоб висловити протест проти суду над колишнім прем’єр-міністром Юлією Тимошенко.  

З настійним закликом не чинити на медіа економічного тиску та поважати плюралізм поглядів звернувся до влади в Україні віденський Міжнародний інститут преси (IPI).

 

Впливова міжнародна громадська організація закликала владу безсторонньо боротися з корупцією, з безкарністю за напади на журналістів, посилити прозорість щодо власності на медіа, зменшити їхню монополізацію, сприяти саморегулюванню, відкинути будь-які пропозиції щодо регулювання онлайн-медіа.

 

Ці та інші рекомендації містить щойно оприлюднена доповідь про свободу медіа в Україні, підготовлена в результаті місії розслідування, яку IPI здійснила спільно з SEEMO (Медіаорганізацією Південно-Східної Європи) з 31 травня по 3 червня 2011 року в Києві.

 

У доповіді наголошується, що економічний тиск на медіа та корупція лишаються в Україні всеохопними загрозами.

 

Директор IPI Елісон Бетел Маккензі заявила: «Україна зробила позитивні кроки до свободи медіа і продовжує виходити з тіні колишнього Радянського Союзу. Та економічний тиск на журналістів, хронічна корупція, ворожа налаштованість уряду до критичного показу подій – усе це підірвало прогрес. Як засвідчує доповідь IPI, для посилення незалежності медіа та публічного доступу до інформації необхідно здійснити глибокі реформи».

 

Рекомендації було вироблено після зустрічей із представниками влади, зокрема з членами парламенту правлячої Партії регіонів, опозиційного блоку Юлії Тимошенко, представниками Міністерства юстиції, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення та речницею президента Віктора Януковича. Делегація, що зустрічалася з понад 30 особами, спілкувалася також із журналістами державних і приватних друкованих ЗМІ, телебачення, радіомовлення та онлайн-медіа, з представниками причетних до медіа українських неурядових організацій і західними дипломатами.

 

Місія припала на тривожний для свободи медіа в Україні час. Хоча її стан був жалюгідним у пострадянській Україні, він поліпшився після приходу до влади внаслідок Помаранчевої революції Віктора Ющенка.

 

Конфлікт висвітлив дедалі зростаючий культурний, мовний і політичний вододіл у суспільстві між тими, чиї погляди спрямовані на Схід, до Росії – таких як Янукович, і тими, хто дивився на Захід, у бік Європи – такими як Ющенко.

 

Багато оглядачів заявили делегації, що покращення (стану медіа) під час президентства Ющенка було одним із небагатьох позитивних спадків його Адміністрації, та після обрання президентом 2010 року Януковича стан свободи медіа погіршився.

 

Фінансова криза, що розпочалася 2008 року, крім інших наслідків, штовхала чимраз більше медіа в руки олігархів. Критики скаржилися, що нормою стала самоцензура з боку журналістів і власників медіа, які мають інші, вразливі бізнесові інтереси.

 

Критики звинувачували також Януковича та його Партію регіонів у тому, що вони вдаються до економічного тиску, аби посилити непрямий контроль над медіа, намагаються задушити критичний показ подій. Натомість урядові представники заперечували ці звинувачення.

 

У доповіді IPI помітно критичне ставлення до того, що більша частина національного телевізійного ринку України належить відносно невеликій групі олігархів, і закликає вжити заходів, спрямованих на обмеження одноосібної власності та розширення плюралізму у сфері медіа. Тут міститься також заклик дотримуватися політики відокремлення урядовців від медіахолдингів. Ідеться й про те, щоб покінчити з практикою, коли журналісти отримують велику частку зарплатні «у конвертах». Це робить їх незахищеними від свавільних скорочень із комерційних та політичних причин, коли вони стають на критичні позиції.

 

У доповіді висловлено підтримку перетворення державного мовлення України на незалежні громадські медіа, а новий закон України про доступ до політичної інформації розцінено як позитивний крок до свободи медіа. Водночас зазначено, що вплив цього закону залежить від того, чи буде його дотримано в повному обсязі та вчасно.

 

Доповідь містить заклик до закордонних урядів та організацій і надалі моніторити Україну та привертати увагу до порушень свободи медіа, акцій, не сумісних із демократичними нормами. Інший заклик – спонукати уряд України до конструктивних ініціатив у внутрішній політиці, спрямованих на посилення незалежних медіа і громадянського суспільства та підтримувати їх.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Reuters
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду