ДЛЯ ТИХ, ХТО НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО БУДЕ БУМ

00:00,
8 Вересня 2010
1025

ДЛЯ ТИХ, ХТО НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО БУДЕ БУМ

00:00,
8 Вересня 2010
1025
ДЛЯ ТИХ, ХТО НЕ ЗРОЗУМІВ, ЩО БУДЕ БУМ
Авторам проекту Податкового кодексу дали похвалити себе в теленовинах. Експертів знов не запросили. Третього вересня на розгляд Верховної Ради надійшов новий урядовий проект Податкового кодексу, в якому на доручення президента начебто було виправлено помилки й недоліки.  

 

Про цей документ, мабуть, не писав лише лінивий. Дискусії щодо доцільності та обґрунтованості нововведень точилися давно й були вельми гострими. Втім, на екранах телевізорів картина постала зовсім інша: не сьогодні-завтра на країну очікує податковий рай, і з цього тішаться навіть діти. А хіба можна не тішитися, коли влада обіцяє не оподатковувати дитсадків та говорить про бум у вітчизняному легпромі.

 

Свого часу «Телекритика» писалапро те, як творці теленовин спершу послідовно бойкотували очевидні факти суспільного незадоволення та спротиву проектові Азарова, і лише після того, як критика пролунала з вуст самого Віктора Януковича, стався «прорив» критичних зауважень у телеефір. Отже, хто похвалив Азарова та його дітище краще за всіх?

 

Перший національнийу програмі «Підсумки дня» (випуск о 21:00) ще раз підтвердив, що впевнено рухається до найкращих зразків «совкової» журналістики. «Презентувати проект Податкової Конституції [...] прийшла передова урядова команда на чолі з прем'єром. [...]  Тепер, каже Микола Азаров, розробники виконали завдання президента - новий Податковий кодекс стимулюватиме розвиток економіки», - каже з екрану кореспондентка Ірина Маркіна. Не треба навіть бути народженим у СРСР, щоб відчути запах нафталіну.

 

Після того, як Микола Азаров «виконав завдання президента», він із блакитного екрану починає нахвалювати свої труди: й податки найнижчі, й довіра між державою, податковою й бізнесом зміцнюватиметься. Не встиг Микола Янович про всі позитивні впливи нового кодексу закінчити, як естафету перехопив міністр фінансів Федір Ярошенко. Він запевнив, що відтепер сутужно буде всім, хто ухилятиметься від сплати податків. Вставив свої «п'ять копійок» і віце-прем'єр Борис Колесников, розповідаючи про нульове оподаткування для дитсадків. Увінчала сюжет цитата Миколи Азарова, де він висловив сподівання на вихід економіки з тіні й наповнення держбюджету. Отакий хліб із маслом, ще й цукром посипаний.

 

Загалом, із сюжету пересічному українцеві стає зрозуміло, що альтернативи новому податковому щастю, в принципі, немає. Вірогідно, служба новин Першого не знає, що в країні існує опозиція, малий та середній бізнес, які вже голос зірвали, критикуючи податкові новації. Настановавіце-президента Національної телекомпанії України Валіда Арфуша - владу хвалити, хвалити і тільки хвалити - живе й діє.

 

«Забули» про існування альтернативної думки й на Новому каналі. Ведуча програми «Репортер» (випуск о 19:00) Леся Яворівська в підводці до сюжету натякає, що зараз розповідатимуть «чи стане податків менше і чи заживуть українці краще». Ця фраза звучить дещо дивно, зважаючи на добір спікерів, які впродовж найближчих кількох хвилин розповідатимуть нам про переваги нового Податкового кодексу та наше майбутнє життя.

 

Після вступного слова кореспондентки Оксани Котової на екрані з'являється Микола Азаров зі свіжим: «Налоги должны платить все!». Його змінює віце-прем'єр Сергій Тігіпко, який обіцяє розібратися з квадратними метрами. І знову Микола Азаров, але вже з поясненнями, чому ті, хто користується малолітражними авто, платитимуть менше податків. Коли з транспортним питанням закінчили, на авансцені з'явився голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський: «Никто не понял просто, что произойдет, будет бум! Ноль на прибыль легкой промышленности и запрет ввоза секонд-хенда, будет бум! Мы дадим миллионы рабочих мест». Наприкінці «слово дали» Борису Колесникову з його презентацією нульових податкових ставок для дитсадків.

 

Вочевидь, у сюжеті Оксани Котової не було такого пафосу, як на Першому. Втім, лишається не зрозумілим, чому журналістка не представила іншої точки зору. Адже серед коментаторів не було жодного опозиціонера чи представника бізнесу, який би міг сказати про те, чи стане все ж таки життя українців краще. Після того, як усі телеканали говорили про недоліки кодексу, логічним було б спробувати з'ясувати, чи ці недоліки виправлено в новому проекті.

 

Варто зазначити, що окремою темою «Репортера» стала зміна оподаткування для таксистів. У сюжеті представлено думки як влади, так і представників іншої сторони - таксистів.

 

«1+1», «Інтеру», «Україні» йICTVу своїх матеріалах відносно вдалося зберегти баланс думок. Відносно, бо коментарі інших сторін були формальністю і на лейтмотив сюжетів «усе буде харашо» ніяк не впливали.

 

Ведуча «ТСН» (канал «1+1», випуск 19:30) Наталія Мосейчук каже, що «нову редакцію документа писали за участі бізнесу та внесли чимало коректив». Трохи згодом і авторка сюжету Марія Васильєва зазначає, що «поправки від підприємств ще надходять», і відповідає за діалог із бізнесом Сергій Тигіпко. У синхроні віце-прем'єр підтверджує, що роботи буде чимало: «250 рішень ще по адмініструванню, які визначені у Податковому кодексі. Це ми теж будемо ще з бізнесом розглядати. Якщо вдасться і там знайти компроміс, то ми отримаємо надзвичайно якісний документ». Питання: що вже було зроблено, які поправки вже внесли завдяки консультаціям із підприємцями, так і лишилося без відповіді. Хоча за бажання можна було знайти бодай пару прикладів або зазначити, що в уряді, приміром, про зміни не говорять.

 

Чимало запитань викликає доцільність синхронів. Коментар Азарова: «Мы установим низкие налоги. Наверное, самые низкие налоги в Европе. Но при этом мы четко говорим, что эти уменьшенные налоги должны платить все», - більше схожий на агітаційну промову, ніж на тлумачення нововведень. Доповнюють картинку слова Тигіпка: «Ми отримаємо надзвичайно якісний документ», та зауваження самої кореспондентки: «Але в опозиційному БЮТі зрушень на краще все одно не помітили».З усього цього глядач, мабуть, має зробити висновок, що опозиція критикує зміну податкової системи виключно з власної вередливості. Через це слова Турчинова про те, що вони (опозиціонери) не побачили реформи, виглядають ще більш непереконливо.

 

Мало чим відрізняється й сюжет на «Інтері».Кореспондентка Ольга Клюєва зазначає, що «документ  писали больше 10 лет, пытались принять в парламенте и выносили на всенародное обсуждение. Одни называют новый Налоговый кодекс "геноцидом предпринимателей", другие - "спасением украинской экономики"». З останніми все зрозуміло, до цієї когорти можна зарахувати авторів проекту. А от щодо тих, для кого новий кодекс - це «геноцид підприємництва», питання лишилися: хто це і чому в сюжеті немає думки людини, яка підтверджувала слова журналістки?

 

Окрім кабмінівських облич наприкінці сюжету з'являється депутат (фракція БЮТ) і глава опозиційного уряду Сергій Соболєв: «Ні до кого не прислуховувалися - ні до опозиції, ні до підприємницьких кіл, ні до профспілок, ні до власників підприємств. Протягнули тоді рішення в першому читанні, від якого у всіх волосся дибом стало». Однак ці слова не змушують автора сюжету з'ясувати, що ж там такого було в тому рішенні. Немає в сюжеті й слова про те, що саме було перероблено в документі, якщо відбувалися «всенародні обговорення», про які йдеться на самому початку.

 

Не відзначилися глибиною думки й на ICTV. Ведуча «Фактів» (випуск о 18:45) Олена Фроляк, приміром, точно знає: «Якщо реформу ухвалить парламент, бюджет наступного року можна буде сформувати на новій податковій основі, а це означає - оперативніше втілення економічних реформ». Автор сюжету Василь Саф'янюк також не стримався в оцінці нововведення: «Податковий кодекс України, успішний бізнес, добробут громадян». Кому належить цей асоціативний ряд - журналістові, Азарову, ще комусь? Лишилося загадкою, навіщо було давати такий коментар Сергія Тігіпка: «Не важливо саме авторство. Ви знаєте, політично виграють всі від нормального податкового законодавства, від нормального Податкового кодексу. Саме головне, щоби за собою гарний слід залишати». Що він несе глядачам? Чимало запитань лишила фраза кореспондента про те, що економісти поки оцінок новим податкам не ставлять. Знову ж, хто ці економісти і про які оцінки мова?

 

Після цього твердження в сюжеті з'являється керівник Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер зі своїм питанням:«На основе чего он (новий Податковий кодекс. - Авт.) был готов? Я не видел ни разу выступления какого-нибудь выдающегося ученого, который сказал - вот эта группа ученых, она выработала идеологию этого кодекса и теперь на этой базе мы строим». Зрештою кореспондент запевнив глядачів, що «опозиція уже обіцяє від сьогодні аналізувати документ, аби його миттєво не взяли за основу, як трапилося із попереднім варіантом Податкового документу», але не став напружувати себе записом синхрону цієї самої «опозиції».

 

Сюжет на ТРК «Україна»(«События», випуск о 19:00) також більше нагадував звіт уряду. Вже на самому початку розповіді про новинку на екрані з'явився Микола Азаров із душевним: «Режим, в котором протекала работа этой рабочей группы, исключал выходные». Мабуть, це дуже важлива інформація для громадськості. Настільки ж, на думку автора, важливе й уточнення, що уряд хотів зробити кодекс ще кращим, але не зміг через сувору українську дійсність.

 

Після перерахування всього, що міститься в презентованій концепції Податкового кодексу, кореспондентка начебто висловлює думку протилежного табору: «Оппозиция уже уверена: ничего хорошего от нового Налогового кодекса ждать не стоит». На екрані представниця фракції БЮТ Наталія Королевська: «Я слышала отрывки, и не видела полного содержания. Когда я увижу полное содержание - я буду понимать полностью острые там моменты. Потому что мы же понимаем, что презентовали те сливки на торты. А что в самом торте - еще никому не понятно. Поэтому здесь нужно очень детально проработать этот документ». Навіть якщо припустити, що це позиція БЮТ, то в ній ідеться швидше про необізнаність у предметі, ніж про «ничего хорошего». 

 

На 5-му каналіновому Податковому кодексу присвятили два матеріали: в одному подано позицію влади, в іншому - опозиції.

 

Загалом, подаючи позиції учасників вічної політичної боротьби, журналісти більшості каналів уже традиційно забули про тих, хто справді міг дати об'єктивну оцінку проектові, таку необхідну телеглядачам, - про експертів. Чи то журналісти з редакторами вважають себе досить обізнаними на економіці та податках, що не бачать потреби звертатись до фахівців, чи справді діє якась загадкова заборона на залучення в ролі коментаторів людей без мандата чи чиновницького рангу? Пояснення, що експерти «не беруться» коментувати документ, звучать непереконливо.

 

Приємним винятком можна назвати сюжет Євгенії Мотрич, що вийшов у програмі «Вікна-новини» (випуск о 22:00) на СТБ. Ведуча Яна Андреєва на самому початку зазначає, що проект презентується вже вдруге. Його попередній варіант, який було схвалено в першому читанні, розкритикували політики, підприємці й президент. Про цей факт інші телеканали або зовсім не згадували, або намагалися не акцентувати на ньому увагу.

 

У сюжеті наведено думки представників бізнесу. Не лишився поза увагою й тіньовий уряд, позицію якого озвучував Олександр Турчинов. Коментував ситуацію й депутат фракції БЮТ Сергій Соболєв. Окрім цього журналістка зазначає, що опозиціонери мають власні законопроекти, що мало чим різняться від урядового. Про це інші телеканали також «забули» згадати.

 

Виходить, найбільше, на що спроможні теленовини, - констатувати, що урядові подобається його власний законопроект, а опозиція, як завжди, проти. Допомогти ж глядачам розібратися, що нового на них чекає в Податковому кодексі, як зміниться їхнє життя, добробут, умови їхньої роботи після ухвалення цього документу, більшість каналів навіть не намагається. 

  

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду