Альтернативні віртуальні вибори президента Ірану провалилися?

00:00,
17 Червня 2013
1223

Альтернативні віртуальні вибори президента Ірану провалилися?

00:00,
17 Червня 2013
1223
Альтернативні віртуальні вибори президента Ірану провалилися?
Перед офіційними президентськими виборами в Ірані очолюваний Гаррі Каспаровим комітет We choose проводив альтернативне онлайн-голосування. Його результати не оприлюднені. Чому? 

Чемпіон світу з шахів і політик Каспаров висловлював сподівання, що подібна ініціатива зможе привнести демократію у країни, де люди не завжди мають можливість відкрито демонструвати свої політичні погляди. «Декларація прав людини, скріплена й підписом Ірану також, проголошує: народ повинен виражати свою волю на чесних виборах, що періодично відбуваються. Враховуючи існуючу систему, в Ірані зараз це неможливо, – заявляв він у інтерв’ю CNN Якщо ми хочемо зрозуміти, що насправді думають іранці, ми повинні надати їм альтернативну платформу для голосування і висловлення своїх вподобань».  

У п’ятницю, 14 червня, в Ірані обирали 7-го президента країни, оскільки діючий президент Махмуд Ахмедінежад (Mahmoud Ahmadinejad) обіймає цю посаду два терміни поспіль і не може претендувати на третій. Перелік претендентів затвердила Наглядова рада Ірану, членів якої призначає верховний лідер аятола Сеєд Алі Хосейні Хаменеї (Seyyid Əli Xameneyi).

Паралельно з цим в інтернеті відбувалися альтернативні віртуальні вибори, котрі проводив очолюваний Каспаровим комітет на базі платформи віртуального волевиявлення We choose. До проведення альтернативного голосування комітет спонукали, зокрема, протести проти переобрання Ахмадінеджада у 2009 році. Учасники акцій протесту заявляли, що політик переміг на виборах через масову підробку результатів голосування.

На сайті We Choose іранським виборцям, крім офіційних кандидатів, пропонувалося голосувати за інших, «віртуальних», котрі репрезентували широкий спектр соціально-політних поглядів. У списку з 20 осіб були колишні реформісти та представники руху зелених Green Movement Мір Хоссейн Мусаві (Mir Hossein Mousavi) і Мехді Каррубі (Mehdi Karroubi), яких іранський режим тримає під домашнім арештом, колишній президент Алі Акбар Хашемі-Рафсанджані (Ali Akbar Hashemi-Rafsanjani), фаворит Махмуда Ахмадінеджада Есфандіяр Рахім Машеї (EsfandiarRahim Mashaei), дискваліфіковані під час відбору вартовими ісламської революції. Погляди з-за меж Ірану представляв спадкоємець монархії Реза Пехлеві (Reza Pahlavi).

«Хоча існує величезна кількість можливих кандидатів, наш список з 20 осіб представляє широкий спектр політичних поглядів, а не тільки обранців однієї ідеології», – підкреслював Каспаров.

Голосувати на сайті віртуальних виборів можна було лише з іранських IP-адрес. Керівники проекту стверджували, що розробили систему кібербезпеки, яку місцевий уряд не зможе відстежити або зламати.

«Наша система, створена для іранських виборів, можливо, найбільш досконала і безпечна з тих, що будь-коли розроблялися, – заявляв соратник Каспарова і головний розробник «виборчої» системи кіберзахисту Леонід Волков. – Іранці можуть віддавати свої віртуальні голоси, не хвилюючись, що незабаром уночі хтось стукатиме в їхні двері». Silent Circle, фірма з кібербезпеки Філа Ціммермана (Phil Zimmermann), допомогла гарантувати анонімність віртуального виборчого процесу і дотримання схеми «одна людина – один голос».

«Альтернативні інституції, такі як We Choose, дають людям простір для вільного висловлення своїх поглядів. Це те, що ми називаємо «тактикою низького ризику»  –  на відміну від «тактики високого ризику», тобто, масових акцій протесту», – відзначив співзасновник міжнародного Центру прикладних ненасильницьких дій і стратегій (Center for Applied Non-Violent Action and Strategies, CANVAS) Срджа Попович (Srdja Popovic). За його словами, така тактика підходить для суспільств з високим рівнем тиску на громадян, яким і є Іран сьогодні.

«We Choose – це глобальна ініціатива, котра намагається дати людям надію через реалізацію основного права, права обирати власну долю через гарантовану демократичну участь у політиці», – повідомляється на сайті We Choose. Платформа We Choose фінансується лише приватними особами.

До складу комітету, який очолює Каспаров, входять, зокрема, американець іранського походження, один з провідних вчених НАСА Фіруз Надері (Firouz Naderi), колишній міністр юстиції і екс-генеральний прокурор Канади Ервін Котлер (Irwin Cotler), американський політолог Френсіс Фукуяма (Francis Fukuyama) і провідний дослідник у сфері демократії Ларрі Даємонд (Larry Diamond).

Близький до аятоли Сеєда Алі Хосейні Хаменеї сайт Osoolgara охарактеризував альтернативні віртуальні вибори як «операцію ЦРУ проти Ісламської Республіки Іран, очолювану одним з його агентів Гаррі Каспаровим». Урядові інформаційні агентства, зокрема, Fars News і Mashregh, стверджували, що метою цієї кампанії є «завдати шкоди ісламському режиму».

На сайті Гаррі Каспарова повідомлялося, що альтернативні іранські вибори на базі We Choose розпочнуться 7 червня і триватимуть до 13 червня, а результати будуть оприлюднені вранці 14 червня, безпосередньо перед початком реальних виборів.

Переможця реальних президентських виборів в Ірані вже оголошено, ним став 64-річний Хассан Роухані (Hassan Rouhi), який спирався на підтримку реформістських сил. Однак результати віртуальних виборів й досі не оприлюднені. Що стало причиною цього – We choose не пояснює. В одному з інтерв’ю Каспаров висловлював застереження: «Подивимося, що вийде, тому що в Ірані, звісно, буде задіяна вся міць репресивного апарату».

Віртуальну платформу для голосування раніше було застосовано під час виборів в Росії у жовтні 2012 року. Кампанію з альтернативного голосування, в якому взяли участь більше 82 тис. користувачів, також очолювали Гаррі Каспаров і Леонід Волков.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: CNN.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду