Сюмар підтвердила, що показ російського телепродукту на українському ТБ вимагає законодавчого обмеження

Фото: УНІАН

Про це вона сказала під час круглого столу «Майбутнє російського продукту на українському телеринку», повідомляє УНІАН.

«Україна сьогодні не має права допускати присутності, а тим більше тотального домінування російського інформпродукту у власному інформпросторі. Україна будує свій культурний та інформаційний простір у відповідності з європейським. Але російські цінності та інформпродукт не відповідають європейським цінностям, тому квотування телевізійного продукту повинно бути захистом від інформаційної атаки з боку Росії, для якої інформаційна сфера це сфера маніпуляцій, а не свободи слова, плюралізму, конкуренції думок», - заявила Вікторія Сюмар.

Також вона наголосила, що законопроект №2766 «Про внесення змін до Закону України "Про телебачення і радіомовлення" (щодо визначення передач європейського виробництва)», який Верховна Рада України ухвалила у першому читанні і який вводить квотування власне українського телепродукту, спільного та європейського, має бути схвалений в цілому, оскільки він унеможливлює проникнення на український телепростір російського продукту під виглядом європейського. Дискусія, за її словами, можлива лише у пропорції, співвідношенні між видами продукту - спільний, український, європейський.

Після того, як 24 листопада 2015 року Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект №2766,  Вікторія Сюмар наголосила, що на сьогодні «під європейськими програмами в українському законодавстві передбачаються програми європейського виробництва і російського виробництва».

«В цьому законі ми пропонуємо надзвичайно просту норму - щоб європейськими вважалися українські програми, програми дійсно виробництва тих країн, які ратифікували Європейську конвенцію з транскордонного мовлення», - сказала голова Комітету.

Вона підкреслила, що Росія цю конвенцію не ратифікувала, адже «не хоче брати на себе зобов'язання, які беруть на себе європейські мовники, і їх втілювати в життя». За словами Вікторії Сюмар, «ми виключаємо Росію із переліку фактично європейських мовників у цьому випадку».

28 січня у коментарі УНІАН Вікторія Сюмар наголосила, що деяким медіа-групам «дуже зручно» вписати російський продукт у квоти європейського. «У нас зараз існує ситуація, за якою російський продукт вважається європейським, бо нібито географічно Росія, частина, потрапляє в Європу. Ми говоримо про те, що російський медіапродукт не може вважатися європейським, бо це абсурд, тому що це пропаганда. Ми не можемо, як країна, яка потерпає від агресії Росії, сьогодні визнавати цей продукт європейським і віддавати йому величезну квоту в українських медіа», - сказала народний депутат.

Нагадаємо, законопроект №2766, зокрема, пропонує викласти частину 4 статті 28 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» у новій редакції, передбачивши наступне:

- квота передач європейського виробництва, а також США і Канади повинна становити не менше 70% загального тижневого обсягу мовлення, у тому числі не менше 50% загального тижневого обсягу мовлення – передачі українського виробництва;

- передачею європейського виробництва вважається передача, створена однією або декількома юридичними особами - резидентами країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення;

- до передач європейського виробництва, крім випадків визначених цим пунктом, також відносяться передачі, виготовлені на замовлення юридичних осіб-резидентів країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, за умови, що безпосереднім виробником такої передачі також є особи-резиденти таких країн;

- у випадку, якщо передача створена на замовлення або за участі однієї або декількох юридичних осіб - резидентів країни, що визнана Верховною Радою України державою-агресором (державою-окупантом), така передача не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва.

25 січня експертна рада Української телевізійної академії (УТА) направила до Верховної Ради звернення, в якому закликала відхилити законопроект №2766 від «Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо визначення передач європейського виробництва)». У відповідь на це того ж дня група «1+1 медіа» висловила обурення цією заявою та рекомендувала усім своїм співробітникам, що входять до УТА, вийти з її складу.

Громадська організація «Телекритика» заявила, що підтримує законопроект № 2766 щодо визначення передач європейського виробництва та закликає народних депутатів чимшвидше ухвалити його в другому читанні в редакції, підготовленій Комітетом з питань свободи слова та інформаційної політики. Відповідну заяву ГО «Телекритика» оприлюднила 29 січня. Заяву підтримали також ГО «Інтерньюз Україна» і ГО «Інститут масової інформації».

comments powered by Disqus