Україна покращила свої показники в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства

Україна покращила свої показники в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства

00:00,
26 Вересня 2014
1632

Україна покращила свої показники в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства

00:00,
26 Вересня 2014
1632
Україна покращила свої показники в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства
Україна покращила свої показники в Індексі свободи медіа країн Східного партнерства
За результатами заміру Індексу свободи ЗМІ у другому кварталі 2014 року Україна посіла третє місце серед шести країн Східного партнерства.

Перше місце зайняла Грузія, друге – Молдова, четверте – Вірменія, п’яте – Азербайджан, останнє місце – Білорусія. Такі результати були представлені сьогодні на прес-конференції, яку організувала  Міжнародна громадська організація «Інтерньюз-Україна».

 

Ініціатива заміру індексів свободи ЗМІ  реалізується в рамках проекту «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу та є ініціативою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.

Рейтинг країни визначається на основі оцінки індивідуальних експертів стану свободи медіа в країні і подальшого підсумовування балів. Індекс визначають  60 експертів (по 10 із кожної країни), серед яких місцеві журналісти, правозахисники, юристи, соціологи, громадські діячі. Для того, щоб отримати об'єктивну картину, до проекту не долучаються представники політичних сил та влади.

У першому кварталі 2014 року позиції країн були такими самими, за винятком того, що Україна займала четверту позицію, а Вірменія – третю.  

«Україна не очікувано для нас випередила Вірменію в цьому кварталі, - сказала Наталія Сад, координатор проекту МГО «Інтерньюз-Україна». – Очевидно,  більшість експертів керувалися суб’єктивним сприйняттям подій. В Україні відбулась зміна влади, після чого   експертне середовище та  журналісти опинились по одну сторону з нинішньою владою».

«Ми зараз перебуваємо на переломі – старі проблеми залишились, а нових яскравих досягнень ще немає», - зазначив Андрій Кулаков, програмний директор МГО «Інтерньюз-Україна». За його словами, на нелідерські позиції України впливає в першу чергу ситуація з роботою журналістів  на окупованих територіях. «Минув постмайданний синдром полювання за журналістами, коли це здійснювалось на всій території, але  тенденція зберігається на окупованих територіях, - сказав він. -  Допоки журналісти будуть мішенню агресії та насилля, це впливатиме на показники свободи медіа».

Під час презентації результатів виступили Посол Грузії в Україні Міхеїл Уклеба, Посол Республіки Молдова в Україні Іон Стевіле, а також Борис Навасардян, президент Єреванського прес-клубу і Андрєй Бастунєц, заступник голови Білоруської асоціації журналістів.  

Проблеми у медіасфері в цих країнах відрізняються -   у Грузії та Молдові вони менш серйозні, ніж у решти країн, і ці дві країни постійно тримають лідерство у замірах Індексу свободи ЗМІ. Однак, як зазначили учасники,  одна проблема лишається спільною для всіх   пострадянських країн – це вплив на аудиторію інформаційної війни з боку Росії. Як розповів посол Молдови, у країні  заборонили до кінця цього року телеканал «Россия 24».  

«Пропаганду, про яку зараз говорять в Україні, ми у Грузії бачили ще з 1992-1993, - сказав посол Грузії. – Але на це не треба звертати увагу. Увагу потрібно звертати на реформи в країні, на вашу успішність, тоді пропаганда не буде діяти».

Борис Навасардян відзначив, що у Вірменії актуальними є такі проблеми: відсутність змін у законодавстві щодо цифрового мовлення, періодичні спроби влади регулювати інтернет, порушення законодавства про захист джерел журналістів, а також те, що випадки насилля проти журналістів не розслідуються.

Андрєй Бастунєц розповів, що у Білорусії ситуація зі свободою ЗМІ поступово погіршується. «Той факт, що Білорусія останнім часом активна на міжнародній арені, ніяк не впливає на  свободу ЗМІ, - зазначив він. – Основна проблема в тому, що у нас фактично немає медіаринку. Більшість друкованих ЗМІ – державні, а на телебаченні взагалі немає жодного незалежного телеканалу».  Він розповів, що зараз білоруське законодавство вимагає обов’язкової акредитації для журналістів, які працюють з іноземними ЗМІ, в тому числі для журналістів з Білорусії.  У разі відсутності акредитації на журналістів накладають штрафи – так, цього тижня білоруську журналістку оштрафували на 350 євро.

Довідка:

 Проект «Спостереження за свободою слова у Східному регіоні Європейської політики сусідства» покликаний сприяти захисту свободи слова та медіа у країнах Східного партнерства шляхом підвищення обізнаності громадськості на регіональному та міжнародному рівнях щодо ситуації зі свободою ЗМІ та журналістів регіону. Проект реалізується МГО «Інтерньюз-Україна» у співпраці з провідними медійними неурядовими організаціями: Єреванським прес-клубом (Вірменія), Союзом журналістів «Єні Несіл» (Азербайджан), Асоціацією «Зелена хвиля» (Грузія), Центром незалежної журналістики (Молдова) та партнерами з Білорусі.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: MediaSapiens
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду