Прем’єр-міністр Сінгапуру судиться із блогером за дифамацію

Рой Ї Лінь, singapolitics.sg

Цей інцидент дослідник азійської програми Комітету захисту журналістів (CPJ) Суміт Ґалготра (Sumit Galhotra) у своєму блозі визначає як «прояв тривожної тенденції державного пресингу критиків влади й урок того, що цензура може призвести до вкрай негативних наслідків».

Минулого місяця блогер Рой Ї Лінь (Roy Yi Ling) розмістив на сайті КЗЖ критичне повідомлення стосовно обов'язкової урядової пенсійної програми – Центрального резервного фонду (CRF). Тепер адвокати прем’єр-міністра стверджують, що автор тексту звинуватив прем'єр-міністра у «незаконному привласненні грошових внесків, які сплачують сінгапурці».

Сам автор блогу розповів КЗЖ, як відреагував на вимогу вибачитися перед прем’єром та на письмову пропозицію «відшкодувати збитки й витрати».

Рой Ї Лінь видалив скандальне образливе повідомлення. Разом з ним вилучив чотири інші дописи, що могли б викликати невдоволення, а також лінки на свої облікові записи у соціальних мережах.

Крім того, блогер публічно попросив пробачення та запропонував прем’єр-міністру відшкодувати збитки на суму 5 тисяч сінгапурських доларів ($4 тисяч).

Однак адвокат високопосадовця відхилив дії та пропозицію блогера як «сміховинні». Прем’єр наполіг на судовому позові.

Так, за повідомленнями медіа, Рой Ї Лінь став першим у Сінгапурі онлайн-критиком, проти якого подав позов голова уряду.

Адвокат Роя Ї Ліня стверджує, що з його боку не було жодного прояву дифамації. Отже, немає й підстав для  відшкодування збитків у більших розмірах.

Попереднє судове слухання у цій справі призначене на 17 липня.

Рой Ї Лінь інформував КЗЖ, що його звільнили з роботи в лікарні і розцінив це як «політично вмотивований вчинок». Натомість у повідомленні, розповсюдженому медичною установою, стверджується, що його «поведінка несумісна з цінностями та стандартами, яких ми очікуємо від своїх  співробітників».

«Вони не мають права безпідставно ганьбити когось, - йдеться у повідомленні. – Це по суті означає свідоме розповсюдження брехні серед громадськості».

Блогер також повідомив КЗЖ, що йому відмовили у доступі до публічних подій стосовно урядової пенсійної програми.

Привернувши до себе увагу медіа, нині Рой Йі Лінь методом краудсорсингу збирає кошти на майбутні судові витрати.

Жителі  Сінгапуру поділилися у своєму ставленні до того, чи доречною була його поведінка. У червні декілька тисяч людей взяли участь в акції протесту на підтримку блогера, проти методів управління урядовим пенсійним фондом.

Уряд почав роз’яснювати його діяльність через місцеві ЗМІ та через інші медійні засоби. Як заявив КЗЖ на основі анонімності місцевий журналіст, «ця історія виникла через недовіру до дій уряду. Пенсійна система настільки ускладнена, що навіть її співробітники не розуміють, як вона функціонує».

«Блогери відіграють ключову роль у Сінгапурі, де незалежна журналістика ледве існує. Критика нею уряду послаблюється, щоби репортери й публікації не оскаржувалися у суді за дифамацію. Більшість медіа у країні  контролює уряд, панує  самоцензура, - відзначає Суміт Ґалготра. - Отже, узгоджене зусилля з метою тиску на Роя Йі Ліня може паралізувати теперішній вузький простір для критичної, незалежної журналістики. Та воно може також ширше відкрити двері для продовження дискусії».

Прикметно, що автор скандального повідомлення про прем’єр-міністра, раніше часто розміщував у своєму блозі The Heart Truths критичні коментарі на адресу правлячої Партії народної дії. Однак, судячи з усього, це не привертало особливої уваги поки критика не зачепила особисто голову уряду.

comments powered by Disqus