На Київщині депутати незаконно обмежили права ЗМІ і показали свою безграмотність

На Київщині депутати незаконно обмежили права ЗМІ і показали свою безграмотність

17:56,
18 Січня 2016
1969

На Київщині депутати незаконно обмежили права ЗМІ і показали свою безграмотність

17:56,
18 Січня 2016
1969
На Київщині депутати незаконно обмежили права ЗМІ і показали свою безграмотність
На Київщині депутати незаконно обмежили права ЗМІ і показали свою безграмотність
Автори:
23 грудня 2015 року новообрана Сквирська районна рада (Київська область) під головуванням Василя Гриші («Блок Петра Порошенка») внесла зміни до свого регламенту, згідно з якими проводити відео- та фотофіксацію пленарного засідання райради можуть лише представники акредитованих ЗМІ. Виключенням з цього правила може бути окреме рішення ради. Юрист Інституту масової інформації (ІМІ) говорить про незаконність рішення депутатів.

Текст нового регламенту опублікований на сайті Сквирської райради.

У статті 4 першого розділу регламенту зазначено, що діяльність районної ради її органів  здійснюється відкрито і гласно, базується на колективному, вільному обговоренні та вирішенні питань, з урахуванням громадської думки.  

«У сесії ради, засіданнях її органів можуть брати участь народні депутати України, депутати Київської обласної ради, органів місцевого самоврядування та представники органів виконавчої влади,  трудових колективів, політичних партій, об’єднань громадян, засобів масової інформації, громадяни», - йдеться у регламенті.

Гласність роботи районної ради депутати планують забезпечувати шляхом публікації звіту засідань ради в газетах, висвітлення її діяльності по телебаченню та радіо. 

«Фото- та відео фіксаж можуть здійснювати тільки акредитовані засоби масової інформації або за окремим рішенням ради. У разі необхідності рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання», - вимагає регламент.

Як повідомили ІМІ місцеві журналісти Сквири, за зміни до регламенту проголосували представники політичних сил, які на всеукраїнському рівні наголошують на власній відкритості, праві громадян на свободу слова: ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка», партія «Укроп».

«Мовчки спостерігав за цим беззаконням і голова Сквирської райдержадміністрації Руслан Лінда, який є представником Президента України у Сквирському районі та зобов’язаний забезпечувати дотримання законодавства та Конституції України на ввіреній йому території. Навіть під час правління "Партії регіонів" її представники на Сквирщині не додумались обмежувати права журналістів», - зазначають місцеві журналісти.

Юрист ІМІ Роман Головенко заявляє, що дане нововведення обмежує права не лише журналістів, а усіх громадян України. «У даному випадку можна стверджувати не лише про порушення прав журналістів, а й загалом усіх громадян, оскільки кожен громадянин згідно з ч.1 ст. 307 Цивільного кодексу має право проводити зйомку на публічних заходах, до яких, зокрема, належить і сесія ради (ч.17 ст. 46 ЗУ "Про місцеве самоврядування"). Також дане нововведення суперечить ч.ч. 1, 4 ст. 26 ЗУ "Про інформацію" в частині регулювання діяльності журналістів», - прокоментував юрист.

Згідно зі статтею 26 Закону України «Про інформацію»:

- суб'єкт владних повноважень може здійснювати акредитацію журналістів, працівників ЗМІ, з метою створення сприятливих умов для здійснення ними своєї професійної діяльності (мова йде не про дозвільну систему допуску чи недопуску журналістів, а про роботу в рамках сприянню співпраці);

- відсутність у журналіста акредитації не може бути підставою для відмови у допуску журналіста, працівника ЗМІ на відкриті заходи, що проводить суб'єкт владних повноважень;

Умисні дії, спрямовані на перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, можуть розцінюватись як злочин, передбачений частиною 1 статті 171 Кримінального кодексу України, що тягне за собою відповідальність у вигляді штрафу до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до 6-ти місяців, або обмеженням волі на строк до 3-х років.

Варто зазначити, що термін «фіксаж», яким оперують сквирські депутати у регламенті, згідно «Вікіпедії», не є тотожнім поняттю «фіксація». «Фіксаж (фр. Fixage, від лат. Fixus - міцний, закріплений) або закріплювач у фотографії - розчин речовин, призначений для закріплення фотографічного зображення на фотоплівці, фотопапері або іншому носії», - повідомляє «Вікіпедія». Таке ж визначення терміну «фіксаж» дає і словник: хімічний розчин, у якому промивають після проявлення фотографічну плівку, пластинку (негатив) або відбиток із неї для закріплення зображення. Порівняти: Фіксація – «дія та її результат за знач. фіксувати й фіксуватися». Таким чином вимоги регламенту можуть бути оскаржені на підставі неправильно вжитого терміну.

Нагадаємо,  ІМІ у зв'язку з тим, що новосформовані міські ради по всій Україні почали масово обмежувати доступ журналістів на відвідування засідань, заявив, що органи місцевого самоврядування не мають права забороняти журналістам відвідувати засідання, а акредитація - це процедура для спрощення роботи журналістів, а не обмеження.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Засідання Сквирської райради під головуванням Василя Гриші (в центрі). Фото: skvirarayrada.org.ua
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду