Гроші за лінки та фільтри для контенту: Європейський парламент схвалив нову Директиву про авторське право

theverge.com

Як пише The Verge, Директиву критикують через Статті 11 та 13 у ній, у яких ідеться про «податок на лінки» та «фільтри для завантаження контенту». За законопроект проголосували 438 депутатів ЄП, проти — 226.

Стаття 11 має на меті надати видавцям та медіа можливість заробляти гроші, коли такі компанії, як Google, посилаються на їхні історії. Стаття 13 вимагає від інтернет-платформ, як YouTube чи Facebook, блокувати неліцензований контент від користувачів, який захищений авторським правом.  

Критики Директиви про авторське право говорять, що ці положення є катастрофічними. Так, Стаття 11 є черговою спробою «оподатковувати» такі платформи, як Google News. Але попередні намагання це зробити провалилися. Також ця частина законодавства дозволить зловживати авторським правом зацікавленим сторонам (тролям авторського права).

У свою чергу Стаття 13 змушуватиме інтернет-платформи перевіряти весь контент на предмет дотримання авторського права перед тим, як його завантажуватимуть користувачі. Такі механізми є вкрай дорогими, що може створити непосильний тягар для невеликих платформ, а також — слугувати елементом широкомасштабної цензури.

«Постачальники послуг інформаційного суспільства, які зберігають і забезпечують доступ громадськості до великих обсягів робіт або інших об’єктів, що завантажені їхніми користувачами, у співпраці з правовласниками вживають заходів для забезпечення функціонування угод, укладених з правовласниками, на використання їхніх робіт чи інших захищених об’єктів, або для запобігання доступності на їхніх платформах робіт чи інших об’єктів, ідентифікованих правовласниками, у співпраці з постачальниками послуг. Ці заходи, такі як використання ефективних технологій розпізнавання контенту, повинні бути відповідними і пропорційними. Постачальники послуг надають правовласникам адекватну інформацію про функціонування і впровадження відповідних заходів, а також, коли це доречно, адекватну звітність про визначення і використання творів чи інших об’єктів», — йдеться у Статті 13.

Раніше зазначалося, що Директива може заборонити і інтернет-меми, оскільки в них часто використовують чужі картинки.

Натомість прихильники змін кажуть, що оновлення покликані адаптувати законодавство до ери Facebook та Google. Планується, що це допоможе «авторам, виконавцям та журналістам отримувати гідну платню за свою роботу». Тепер, зокрема, відеоплатформа YouTube повинна буде платити мільярди доларів співакам за те, що використовує їхню музику.

Остаточно голосувати щодо Директиви Європарламент має у січні. Якщо законопроект все ж набуде чинності, то це змінить правила в інтернеті для технологічних компаній.

Нагадаємо, у червні кілька десятків представників технологічного світу звернулися із відкритим листом до президента Європейського парламенту з попередженням, що Директива "робить безпрецедентний крок на шляху трансформації інтернету з відкритої платформи для обміну та інновацій в інструмент автоматичного спостереження та контролю його користувачів".

comments powered by Disqus