Аудитори заявляють, що фінансова дисципліна об’єктів сфери Держкомтелерадіо погіршилася

Аудитори заявляють, що фінансова дисципліна об’єктів сфери Держкомтелерадіо погіршилася

17:02,
22 Грудня 2015
1694

Аудитори заявляють, що фінансова дисципліна об’єктів сфери Держкомтелерадіо погіршилася

17:02,
22 Грудня 2015
1694
Аудитори заявляють, що фінансова дисципліна об’єктів сфери Держкомтелерадіо погіршилася
Аудитори заявляють, що фінансова дисципліна об’єктів сфери Держкомтелерадіо погіршилася
Автори:
Аудиторська перевірка 2015 року стану фінансової дисципліни на підприємствах, в установах та організаціях сфери управління Держкомтелерадіо показала, що кількість порушень збільшилася. Про це під час колегії Держкомтелерадіо 22 грудня зазначила у своїй доповіді Начальник управління внутрішнього аудиту Наталія Степанова.

Аудитор зазначила, що сумарно рівень фінансових порушень у 2015 році, що призвели до втрат, порівняно з минулорічним, не збільшився, водночас їх обсяг на кількість об’єктів - 472 тис. грн.  Низький рівень внутрішнього фінансового контролю суб’єктів господарювання є індикатором порушень фінансової дисципліни, яких встановлено у цьому році на суму понад 3,5 млн грн., що на 800 тис. грн. більше порівняно минулорічними показниками.

За її словами, сфера управління Держкомтелерадіо на кінець 2105 року охоплює 59 суб’єктів господарювання, з яких 42 неактивні у зв’язку з реорганізацією, ліквідацією та приватизацією, у тому числі - 31 юридична особа приєднується до Національної телекомпанії України (НТКУ) в межах реалізації Закону про Суспільне мовлення.

Також, під проведення контрольних заходів підпадають 25 одержувачів бюджетних коштів. Це, зокрема, регіональні представництва Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Національна експертна комісія з питань захисту суспільної моралі, яка на даний час перебуває в стані ліквідації.

Крім того Держкомтелерадіо є уповноваженим органом з управління корпоративними правами держави щодо ПАТ ДАК «Укрвидавполіграфія», статутний фонд якої сформовано за рахунок вартості переданих їй акцій 26 ПрАТ, створених на базі державних підприємств.

Фактично, впродовж 2015 року проведено п’ять планованих аудиторських перевірок, зокрема:

– аудит ефективності стану матеріально-технічної бази юридичних осіб, що реорганізуються шляхом приєднання до Національної телекомпанії України, на базі яких утворюється ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (НСТУ);

– фінансовий аудит та аудит відповідності в ДП «Державне спеціалізоване видавництво «Вища школа»;

– фінансовий аудит та аудит відповідності в ДП «Державне спеціалізоване видавництво художньої літератури «Дніпро»;

– аудит ефективності, фінансовий аудит та аудит відповідності в Державній науковій установі «Енциклопедичне видавництво»;

– фінансовий аудит та аудит відповідності в ДП «Державне спеціалізоване видавництво «Либідь» (На даний час ця аудиторська перевірка триває. Її результати не враховано в загальних показниках).

Не проведено заплановані у 2015 році аудиторські дослідження в ДП «Національне видавництво дитячої літератури «Веселка», перевірку якого включено до Плану діяльності управління внутрішнього аудиту у І півріччі 2016 року, а також на ДП «Українська студія телевізійних фільмів «Укртелефільм», діяльність якого перевірятиметься органами Держфінінспекції України в межах реорганізації підприємства.

Спектр порушень досить широкий: це і порушення у веденні бухгалтерського обліку; й обліку майна; обліку і збереження основних засобів. «У цьому році зафіксовано нестачу державного майна на суму 222,5 тис. грн. та лишки товарно-матеріальних цінностей орієнтовно на суму понад 90 тис. грн», – сказала Наталія Степанова. Перевірки показали, що на позабалансових рахунках не завжди обліковується майно, що орендується.

Також на об’єктах контролю мають місце й порушення трудового законодавства, розрахунків з оплати праці та нарахування соціальних внесків. Це, зокрема: невідповідність нарахованої заробітної плати фактично відпрацьованому часу, нарахування та виплата без погодження з Держкомтелерадіо матеріальної допомоги та премії директору, нарахування та виплата доплати різниці посадових окладів, розмір якої є більшим, ніж передбачено наказом, невідповідність нарахованих надбавок вимогам законодавства, наймання працівників за трудовими угодами на виконання певних робіт, які виконували штатні працівники, що фактично дублює такі роботи, невідповідність нарахованого розміру єдиного соціального внеску науковим співробітникам законодавчо встановленому розміру, прийняття на посади наукових співробітників працівників за відсутності наукового ступеню та без проведення конкурсного відбору, а також невідповідність фаху співробітників займаним посадам. В основному перелічені порушення допущені ДНУ «Енциклопедичне видавництво» (126,8 тис. грн. з 127,1 тис. грн).

Крім того, перевірки показали, що суб’єкти господарювання не проводять індексацію грошових доходів та остаточний розрахунок при звільненні працівників на день звільнення.

За словами Наталії Степанової, на підвідомчих підприємствах продовжують мати місце випадки безпідставного витрачання коштів (на загальну суму 34,8 тис. грн), в тому числі - бюджетних (на суму 32,9 тис. грн), перевитрати державних коштів під час виконання замовлень за бюджетною програмою «Українська книга» (на суму 1,9 тис.) та неефективне витрачання коштів (на загальну суму 13,9 тис. грн).

Типовими залишаються порушення правового характеру, це і наявність недоліків у більшості виданих наказів, відсутність Порядків ведення договірної та претензійно-позовної роботи, а також журналів реєстрації договорів, недотримання правил оформлення договорів, що створює суттєві перешкоди та позбавляє можливості захисту порушених прав у разі невиконання контрагентами договірних зобов'язань; відсутність журналів обліку претензій та позовів, не подання Звітів про стан претензійно-позовної роботи та інформацій про кадрове забезпечення юридичних служб та інші.

Однією з проблем є незавершеність дій з реорганізації юридичних осіб та фактичного не набуття правонаступництва ДНУ «Енциклопедичне видавництво», що не дає можливості здійснити певні заходи, пов’язані з орендою майна та спожитими комунальними послугами, і призведе до накопичення боргів та нарахування штрафних санкцій, сума яких становить понад 500 тис. грн.

Проведеним аудитом ефективності стану матеріально-технічної бази юридичних осіб, що реорганізуються шляхом приєднання до НТКУ, на базі яких утворюватиметься ПАТ «НСТУ» встановлено, що матеріально-технічна база цих суб’єктів господарювання потребує оновлення у зв’язку із застарілістю основних засобів. Наявне телевізійно-технологічне обладнання в ДТРО не відповідає сучасним вимогам щодо надійності роботи та функціональних можливостей у зв’язку із значним фізичним та моральним зносом. В бухгалтерському обліку телерадіоорганізацій рахується від 10 % до 20 % основних засобів, які не використовуються, що призводить до безпідставного зберігання непотрібного майна і захаращення приміщень юридичних осіб. Не проведення ТРО дооцінки об’єктів нерухомого майна та транспортних засобів викривило вартість наявних активів. На позабалансових рахунках телерадіоорганізацій не поставлені на облік фактично орендовані додаткові приміщення. Крім того, на позабалансових рахунках телерадіоорганізацій наявні основні засоби, що є невід’ємною частиною виробничого процесу, і їх відчуження може призвести до зупинення мовлення.

«Дослідженням наявності у юридичних осіб речових прав на нерухоме майно та державних актів на право постійного користування земельними ділянками встановлено, що протягом десятиліть суб’єкти господарювання не займались оформленням речових прав на майно та земельні ділянки, що в декількох випадках призвело до втрати майна», – сказала Наталія Степанова.

За словами першого заступника голови Держкомтелерадіо Богдана Червака, наступного року Комітет більше зосередиться на заходах, які б дали можливість вирішити всі ці проблеми, а не просто робити  фіксацію порушень.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
у центрі - Наталія Степанова на колегії Держкомтелерадіо. Фото: Світлана Остапа.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду