Адвокати Коцаби готують скаргу до Європейського суду з прав людини

Галина Добош, «Радіо Свобода»

Про це сьогоднішньому засіданні Івано-Франківський міського суду заявила адвокат пана Коцаби Тетяна Монтян, повідомляє «Радіо Свобода».

Пані Монтян заявила, що весь судовий процес полягає в утримуванні людини в тюрмі під приводом того, що треба допитати дуже багато свідків, які кажуть одне і те ж не по суті обвинувачення.

«Ми це розцінюємо як свідоме затягування процесу, порушення норм Європейської конвенції про розгляд справи в розумні строки. Крім того, йому (Руслану Коцарі. – Ред) постійно продовжують запобіжний захід на підставі того, що статті, за якими його обвинувачують, входять у перелік, визначений частиною 5 статті 176 КПК України, тобто статті, за якою можливе лише утримання під вартою і ніякі альтернативні заходи», – сказала адвокат у коментарі «Радіо Свобода».

Захист блогера вважає, що сама наявність цієї статті в Кримінальному процесуальному кодексі України є порушенням норм і практик Європейської конвенції і рішень, які неодноразово виносилися Європейським судом з прав людини щодо того, що сама по собі тяжкість звинувачення не може бути підставою для такого запобіжного заходу, як тримання під вартою.

«Україна має нести відповідальність за те, що тут існує така норма і за те, що Руслан став жертвою цієї норми, і що суд автоматично продовжує йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою вже майже рік», – переконана Тетяна Монтян.

Як пише «Радіо Свобода», на засідання 13 листопада прийшли троє свідків з п’яти й воно тривало менше години. Наразі у справі опитали 33 свідків з 58. Наступне судове засідання заплановано на 26 листопада.

Нагадаємо,  1 жовтня Івано-Франківський міський суд продовжив до 29 листопада запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Руслан Коцаба у січні записав відеозвернення до Президента України, в якому закликав українців відмовитися від чергової хвилі мобілізації, мотивуючи таку відмову тим, що в Україні не оголошений військовий стан. Після того, як громадський активіст Тарас Дем'янів звернувся до СБУ із заявою про скоєння кримінального злочину згідно ст. 111 та 336 ККУ, пана Коцабу було затримано і звинувачено в державній зраді та ухиленні від мобілізації. 

В ухвалі суду від 8 лютого зазначено, що блогер за винагороду працював на замовлення російського телеканалу НТВ і організовував підготовку провокативних матеріалів про мобілізацію в Україні для російського ТБ. Відеозвернення Руслана Коцаби до Президента України «Я проти мобілізації» використовували в інформаційних програмах російські державні канали. У документі також наголошується, що пан Коцаба мав намір найближчим часом виїхати на невизначений термін на територію так званих «ЛНР» та «ДНР», аби продовжити свою діяльність. Суд залишив під арештом вилучені в Руслана Коцаби під час обшуку кошти в сумі 6 тис. 300 доларів, 9 тис. 110 євро та 7 тисяч гривень.

Юристи не мають одностайної позиції щодо дій правоохоронних органів стосовно Руслана Коцаби. Тим часом представництво міжнародної організації Amnesty International в Україні розповсюдилозаяву, в якій назвало Руслана Коцабу «в'язнем сумління» і закликало українську владу негайно його звільнити.

comments powered by Disqus