Amnesty International закликає звільнити викрадених журналістів та посадовців
Amnesty International закликає звільнити викрадених журналістів та посадовців
За повідомленням видання Kyiv Post, щонайменше 11 людей були викрадені з минулого тижня в Слов'янську і Горлівці, де проросійська озброєна група захопила владу. Трьох іноземних журналістів звільнили, а кілька репортерів та посадовців залишаються в ув'язненні або є зниклими безвісти.
Учора двоє раніше викрадених чоловіків були знайдені мертвими з ознаками катувань.
На прес-конференції 23 квітня, В'ячеслав Пономарьов, самопроголошений "народний мер" Слов'янська, заявив, що затриманих тримають у якості «розмінної монети» і в нього немає жодного наміру їх відпускати. Він звинуватив Київський уряд у затриманні та катуваннях його «товаришів».
«Затримання журналістів, місцевих посадовців і жителів збройними особами у Слов'янську красномовно говорять про беззаконня, що відбувається у східній Україні, та викликають побоювання, що до затриманих можуть застосовувати катування та інші види жорстокого поводження. Захоплення заручників і використання їх у якості розмінної монети для торгу в політичних цілях є як огидним, так і незаконним», - сказала Хеза МакГіл, дослідниця Amnesty International по Україні.
ОБСЄ також висловила стурбованість з приводу викрадень і закликала до негайного звільнення журналістів.
Amnesty International підсумовує низку викрадень у Східеій Україні. Місцевого жителя Артема Дейнегу викрали невідомі особи 13 квітня. Це трапилося тоді, коли він здійнсював відеозйомку будівлі СБУ з балкону навпроти. Три дні потому українського журналіста Сергія Лефтера взяли в полон під час висвітлення подій у місті. Їхнє місцезнаходження досі невідомо.
18 квітня Неля Штепа, мер Слов'янська, зникла після спроби зустрітися з В'ячеславом Пономарьовим. Вважається, що вона залишається в полоні після появи на прокремлівському телеканалі Lifenews 22 квітня.
Тимчасом, голова міліції міста Слов'янськ, Олег Прохоров зник безвісти 19 квітня. Його місцезнаходження невідоме, проте вважається, що його тримають озброєні особи.
20 квітня, одна із лідерів Євромайдану та редакторка видання «Прихована істина» Ірма Крат була викрадена у Слов'янську. Там вона готувала репортаж із останніх подій. Адвокат журналістки вважає, що її тримають в СБУ, що залишається під контролем проросійських озброєних осіб. Терористи звинуватили її в причетності до ймовірного застосування катувань та вбивств співробітників Беркуту під час заворушень у Києві кілька місяців тому. Вона заперечує ці звинувачення.
Наступного дня після викрадення Ірми Крат, проросійські озброєні люди скликали прес-конференцію, де показали полонену національним та іноземним ЗМІ. Згодом журналістам не дозволили піти з брифінгу, а принаймні одного журналіста викрали.
Також 21 квітня троє інших іноземних журналістів були тимчасово затримані бойовиками, що патрулювали пропускний пункт у місто. Цих трьох - двох італійців і одного білоруса – згодом звільнили, але конфіскували їхнє обладнання.
22 квітня тіла двох чоловіків зі слідами тортур були знайдені на березі річки Торець в Слов'янську.
Одним із них виявився депутат Горлівської міськради від партії «Батьківщина» Володимир Рибак, якого викрали 17 квітня. На відеокадрах, знятих того дня та розміщених місцевому новинному сайті, видно, як кілька чоловіків у масках та камуфляжній формі напали на нього. За даними видання Kyiv Post, тіло Володимира Рибака було знайдене прив'язаним до мішка з піском і з розпоротим шлунком. Вважається, що коли його кинули в річку, він був ще живий.
«Ці жахливі і шокуючі факти мають стати серйозним попередженням для всіх у східній Україні. Ці вбивства повинні бути незалежно, неупереджено і ретельно розслідувані, а винні притягнуті до відповідальності», - сказала Хеза МакГіл.