Під тиском правозахисних та медіа-організацій скасували візит президента Узбекистану до Праги
Під тиском правозахисних та медіа-організацій скасували візит президента Узбекистану до Праги
«Тиск КЗЖ та інших груп не допускає Карімова до Праги», – наголошує Комітет захисту журналістів (CPJ).
10 лютого коаліція понад 30 міжнародних правозахисних і медіа-організацій надіслала спільного листа президенту Чеської Республіки Мілошу Земану із закликом «не надавати легітимності авторитарному режиму Карімова, приймаючи його як гостя європейської демократичної країни».
Ініціатором документу виступили Human Rights Watch та узбецькі правозахисні організації, обурені «горезвісним нетерпимим ставленням центральноазійського диктатора до свободи преси й слова та жахливими порушеннями в Узбекистані прав людини».
У листі висловлювалися «подив і глибока стурбованість» запрошенням «керівника одного з найбільш репресивних урядів у світі» та містився настирливий заклик переглянути рішення.
Цей лист, нагадує координатор програми КЗЖ з Європи й Центральної Азії Ніна Огнянова (Nina Ognianova), викликав «швидку і приголомшливу» відповідь чеського лідера.
Він стверджував, що майбутній візит Карімова – це «питання дипломатичної ввічливоті». Земан зробив спробу звинуватити громадські організації у тому, що вони нібито не протестували проти попередніх візитів Карімова до Європи та побажав їм «кращої обізнаності й менше лицемірства».
Однак завдяки настирливості представники громадянського суспільства, зрештою, домоглися свого.
«Ми відкинули ці твердження в іншому спільному листі, – відзначає представниця КЗЖ. – Тепер нам приємно дізнатися, що візит Карімова до Праги відкладено на невизначний час».
Доречно зазначити, що одним із підписантів протестних листів чеському президенту був нью-йоркський Комітет захисту журналістів. Ця медіа-організація раніше удостоїла International Press Freedom Award узбецьку журналістку Галіму Бухарбаєву (Galima Bukharbaeva), яка, ризикуючи життям, розкрила світові правду про жорстоке придушення заворушень, вчинене дикторським режимом у місті Андіжані.
Жертвою масового вбивства, скоєного за участю елітних військових підрозділів, які підлягають безпосередньо президенту Карімову, стали й мирні жителі, а чимало свідків змушені були тікати з країни.
Держави-члени ЄС, серед них і Чеська Республіка, надали їм притулок, а в 2005-2009 рр. запровадили візові санкції та ембарго на продаж зброї Узбекистану. Всупереч наполяганням ЄС і США і протесту ООН, диктаторський режим відмовився дозволити провести незалежне розслідування драматичних подій, що відбувалися майже десятиріччя тому.
«Можливо, (скасування візиту Карімова до Чехії) це символічна перемога, – кажуть представники Human Rights Watch. – Однак для тих узбецьких активістів, які підносили свої голоси, це важить надзвичайно багато».